בתום בדיקה של היועמ"ש: נשללו טענות שהנשיא ריבלין קיבל כספים מאפל

הבדיקה החלה לאחר שאדם טען שהעביר לריבלין סכומי עתק מאיש העסקים במשך שנים. האיש עבר בדיקת פוליגרף במימון "הארץ" בה נמצא כי הוא משקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדק באחרונה טענה שהועלתה בפניו, ולפיה הועברו כספים שלא כדין לנשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין. בתום הבדיקה, מצא וינשטיין את הטענה משוללת יסוד. הערב (ראשון) דווח בערוץ 2 על קיומה של בדיקה בעניינו של ריבלין, אולם ל"הארץ" נודע כי היא הסתיימה כבר לפני שלושה שבועות בלא כלום.

הבדיקה החלה לאחר שאדם טען שהעביר לריבלין במשך שנים 15 אלף שקלים מדי חודש מאיש העסקים דוד אפל, לפני יותר מעשור. לפני שבועות ספורים עבר האיש בדיקת פוליגרף שמומנה על ידי "הארץ", ונמצא בה כי הוא דובר שקר. לאחר מכן, נערכה בדיקה נוספת מטעמו, שגם בה הוא נמצא דובר שקר.

בשבועות האחרונים העיד האיש במשך מספר שעות ביחידה הארצית לחקירות הונאה. לאחר עדותו נעשו בדיקות שנועדו לאמת או להזים את גרסתו, שלאחריהן הודיעה המשטרה לפרקליטות כי על פניו אין בטענותיו של האיש ממש. גורם במשרד המשפטים מסר בחודש שעבר ל"הארץ", כי בדיקה שעליה הורה היועץ המשפטי לממשלה בעניין החשד לכאורה נגד ריבלין התבצעה, וכי החשד נמצא מופרך. 

ריבלין בטקס השבעתו, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

בשנת 2004, סגר היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, תיק חקירה בדבר שבע פרשיות שבהן היו מעורבים ריבלין ואפל. בשש מהפרשיות נסגר התיק נגד ריבלין מחוסר אשמה; בפרשה אחת נסגר התיק מחוסר עניין לציבור. גם התיק נגד אפל נסגר מחוסר אשמה, למעט בפרשת ניסיון השיבוש, לכאורה, של חקירת השר לשעבר, יצחק מרדכי, שבה נסגר התיק מחוסר ראיות.

שבע הפרשיות, שבהן היה מעורב ריבלין, התגלו למשטרה בעקבות האזנות לאפל בין 2000-1998. מזוז אמר אז כי ריבלין ואפל "החלו בעת המירוץ של ריבלין לכנסת ב-1984, אז היה אפל חבר מרכז רב השפעה, ומעמודי התווך של מחנה דוד לוי וסייע לריבלין להיבחר, ומאז המשיך את תמיכתו בריבלין גם במערכות הבחירות הבאות. ב-1992, לאחר שריבלין לא נבחר לכנסת, סייע לו אפל במציאת עבודה כעו"ד בפרויקטים בתחום הנדל"ן של 'מגדל הזוהר' (חברה בבעלות אפל, ב"ק), וחברת 'צביון' (הקשורה לאפל, ב"ק)".

בהודעה משותפת מטעם המשטרה ומשרד המשפטים נמסר: "נאשר כי לאחר בחירתו של מר ריבלין לנשיא המדינה ולפני כניסתו לתפקידו, התקבל בלהב 433 במשטרה מידע, שבו נטען כי לפני שנים הועברו אליו לכאורה כספים. בעקבות קבלת המידע בלהב 433 נפתחה במשטרה בדיקה, לבקשת היועמ״ש. זאת, בטרם כניסתו של מר ריבלין לתפקיד נשיא המדינה. על פי החלטת ראש האגף לחקירות ולמודיעין, נערכה הבדיקה על ידי יחידת להב 433. הבדיקה העלתה כי לא נמצא בסיס עובדתי לטענות שהועלו, ועל כן המליצה המשטרה כי אין מקום לפתיחה בחקירה פלילית. פרקליט המדינה בחן אף הוא את המידע והמליץ גם הוא שלא לפתוח בחקירה פלילית. הממצאים הועברו ליועמ״ש, אשר סמך ידו על עמדת פרקליט המדינה והמשטרה".

ממצאי בדיקת הפוליגרף: 

צילום: \
צילום: \
צילום: \

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ