המשטרה צפויה להמליץ להעמיד לדין את ח"כ חנין זועבי על הסתה לאלימות

זועבי נחקרה במשך חמש שעות במשרדי יחידת להב. פעילי ימין שהתאספו במקום קראו לעברה קריאות גנאי והתעמתו עם שוטרים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בתום חמש שעות חקירה במשרדי יחידת להב 433 בלוד אתמול (שני), היתה המשטרה סבורה כי יש בידיה די מידע על מנת להמליץ להעמיד לדין את ח"כ חנין זועבי (בל"ד) לדין, בגין הסתה לאלימות והעלבת עובד ציבור. זאת, לאחר שהתבטאה בצורה פוגענית, לכאורה, כלפי שוטרים ערבים ברחבת אולם בית המשפט בנצרת, ובין היתר קראה להם "משת"פים" ואמרה כי "אלה שמשתפים פעולה עם המדכא נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה", "שיפחדו מהשבאב" ו"צריך לירוק להם בפרצוף". בשבוע שעבר זועבי לא התייצבה למועד החקירה שנקבע עמה.

כעשרה פעילי ימין, בהם איתמר בן גביר, התאספו מחוץ למשרדי יחידת להב עם הגעת חברת הכנסת למקום, קראו לעברה קריאות גנאי והתעמתו עם השוטרים.

עם צאתה מהחקירה אמרה חברת הכנסת כי "מדובר בחקירה מיותרת. עובדה שלא תפסו אותי על המון האשמות להסתה שהיועץ המשפטי לממשלה החליט לסגור, אז חשבו שיתפסו אותי על מקרה כל כך שולי בבית משפט. שישוו בין הדברים שאני אמרתי בבית משפט לבין עשרות ההצהרות של חברי כנסת ושרים למיניהם. שישוו את הדברים שלי מול ההסתה האלימה והפרועה של ליברמן, שאמר לרצוח ולהרוג את חנין זועבי, ושדינה של חנין זועבי כדינם של החוטפים".

עוד אמרה זועבי כי "הגשתי למשטרה עשרות תלונות על הסתה ישירה נגדי, על הסתה לפגוע ולהרוג אותי (אך) המשטרה לא מצאה לנכון לפתוח חקירה אודותן. אני מוכנה לבית משפט, ולא מפחדת מכתב אישום. במדינה הזו הגזענים הם אלו ששולטים, ואלו שרוצים להגן על הדמוקרטיה ועל הזכות למחות מוצאים את עצמם בחקירה".

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הבהיר בשבוע שעבר כי זועבי לא רשאית לקבל את חומר החקירה שהביא לפתיחת החקירה נגדה. "עליה להתייצב לחקירה במשטרה במועד שייקבע", אמר. לאחר קבלת המכתב מוינשטיין, הודיעה זועבי כי היא תתייצב לחקירה בימים הקרובים. העימות בין פעילי ימין לשוטרים מחוץ למשרדי להב 433:

בהודעה שפרסם וינשטיין, הוא הבהיר כי "רשויות החקירה אינן מחויבות להעביר לנחקר, לרבות חבר כנסת, מידע טרם חקירתו על התשתית העובדתית לאירועים ולחשדות שעליהן תתבסס החקירה. אין חולק על חשיבותה של זכות ההיוועצות וככל נחקר, יכולה ח"כ זועבי להיוועץ עם עורך דין. עם זאת, לאף נחקר אין זכות לקבלת 'תיאור האירועים והחשדות נושא החקירה' מראש".

וינשטיין הוסיף כי "במהלך השנים האחרונות נחקרו חברי כנסת ושרים רבים, אשר התייצבו לחקירה, בלא להציב תנאים מוקדמים". באשר לדרישתה של זועבי לקבל מידע אודות הטיפול בתלונתה על דברי ההסתה המופנים כלפיה, וטענתה כי המשטרה פועלת נגדה ממניעים זרים, כתב וינשטיין כי "הדברים אינם תלויים זה בזה, ומכל מקום, חזקה על משטרת ישראל שתשיב לח"כ זועבי, עם סיום בחינת תלונותיה".

בהודעה שפרסמה לשכתה נכתב כי "לאחר שקיבלנו תשובה מפורטת ממשרד היועץ המשפטי לממשלה, ולפיה הוא מסר באופן רשמי את נושא החקירה וגם התייחס לתלונות שהגישה ח"כ זועבי נגד אלה שהסיתו נגדה, תתייצב ח"כ זועבי כפי שאמרה כל הזמן בפני המשטרה ותמסור את גרסתה המלאה".

לפני כשבועיים אישר וינשטיין לפתוח בחקירה פלילית נגד זועבי. בסוף אותו שבוע פנתה זועבי במכתב לווינשטיין, באמצעות עורך דינה חסן ג'בארין מארגון עדאלה, וביקשה לקבל את החומר שעליו התבססה ההחלטה לאשר פתיחה בחקירה. ג'בארין ציין כי הוא מבקש לדעת מראש מהו נושא החקירה ומהם החשדות המיוחסים לזועבי, כדי לתת לה ייעוץ משפטי בתור חברת כנסת שנהנית מחוק החסינות.

לדברי ג'בארין, בעבר הוא ייצג חברי כנסת בגין חשד לעבירות דומות - ואז הם קיבלו את החומר שעליו מבוססת החקירה נגדם. "אך במקרה של זועבי", אמר, "נראה שהמשטרה מתלהמת, ומבקשת לחקור אותה במהירות בזק". המשטרה תיאמה עמה כי ביום ראשון שלאחר מכן תתייצב לחקירה, אולם היא לא עשתה כן מפני שלא קיבלה אז את תשובת היועץ המשפטי לממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ