עשרה צעירים הואשמו בניסיון לינץ' בשני פלסטינים בירושלים

המשטרה ביקשה לעצור את כל הנאשמים, ששלושה מהם קטינים, עד תום ההליכים. באירוע לפני שבועיים הוכו באכזריות שני צעירים מבית חנינא

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (שני) כתב אישום נגד שבעה צעירים בני 18–27, בגין ניסיון לינץ' על רקע לאומני בשני צעירים פלסטינים. כל השבעה נאשמים בגרימת חבלה בכוונה מחמירה, וחמישה מהם הואשמו גם בשיבוש הליכי משפט. נגד שלושה קטינים שהשתתפו באירוע הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי לנוער, וגם הם נאשמים בחבלה בכוונה מחמירה. הפרקליטות מבקשת לעצור את כל העשרה עד תום ההליכים.

האירוע האלים התרחש לפני שבועיים באזור שבין בית חנינא לשכונת נווה יעקב בירושלים. אמיר שוויקי וסאמר מחפוז, בני 20 מבית חנינא, הותקפו בידי צעירים יהודים מבלי שהתגרו בהם והוכו באכזריות באמצעות אלות ומקלות. שוויקי נפצע באורח קשה ועודו מאושפז עם פגיעת ראש במחלקה הנוירוכירורגית בבית החולים הדסה עין כרם. מחפוז נפצע באורח קל, אך לדבריו עדיין סובל מכאבי ראש ובשבוע שעבר אושפז לאחר שמצבו הידרדר.

לפי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד יעל איגרא אונגר, בליל האירוע ישבו שוויקי ומחפוז בגן ציבורי בשכונת נווה יעקב בבירה. "בשלב מסוים ניגש אחד הנאשמים אל המתלוננים וביקש מהם סיגריה ומצת על מנת לוודא כי המתלוננים הינם ערבים", נכתב בכתב האישום. "המתלוננים השיבו בשלילה והוא עזב את המקום. לאחר מספר דקות הגיעו למקום הנאשמים ושלושה קטינים אשר בצוותא התקרבו אל המתלוננים, כאשר הם מצוידים באלות ובקרשים".

חשוד בלינץ' בבית משפט השלום בירושלים, לפני כשבועייםצילום: אוליבייה פיטוסי

לאחר מכן, על פי הפרקליטות, "הנאשמים והקטינים הקיפו את המתלוננים, תוך שהם אומרים 'ערבים, ערבים'... ובין הצדדים התפתחו חילופי קללות. אז התנפלו הנאשמים והקטינים בצוותא חדא על המתלוננים, כאשר חלקם אוחזים באלות ובקרשים, והחלו להכות את המתלוננים בפראות, והכל בשל היותם ערבים. אחד הנאשמים הלם בחוזקה בראשו של אחד המתלוננים מאחור באמצעות קרש, נאשם 2 הכה בו באמצעות אגרופן והמתלונן נפל על הקרקע ואיבד את הכרתו. במקביל היכו חלק מהנאשמים והקטינים את המתלונן השני באלות, אגרופים ובעיטות עד שגם הוא נפל על הקרקע ואיבד את הכרתו למשך מספר דקות".

גם כאשר שני הצעירים הפלסטינים איבדו את הכרתם האירוע לא הסתיים. "הנאשמים והקטינים המשיכו לחבוט במתלוננים השרועים על הקרקע", נכתב, "תוך שהם מכים אותם מכות נמרצות באמצעות אלות ואגרופים ובועטים בהם בחוזקה בראשם, בפניהם ובכל חלקי גופם. מיד לאחר מכן נמלטו הנאשמים והקטינים מהמקום, כשהם מותירים את המתלוננים שרועים על האדמה בגינה מדממים".

האישומים בשיבוש הליכים מתייחסים למה שאירע לאחר התקיפה. אז, לפי האישום, נפגשו חמישה מהנאשמים הבגירים ואחד הקטינים. הם חששו כי מישהו ראה אותם בעת המעשה, וסיכמו ביניהם כי "ככל שמי מהם ייעצר על ידי המשטרה, לא יגיד דבר". בנוסף, מספר ימים לאחר מכן הורה אחד הנאשמים לנאשם אחר "למחוק את כל מה שיש לו בטלפון".

תקיפת מחפוז ושוויקי סימנה שיא באלימות ובהטרדות נגד פלסטינים בירושלים בשבועות האחרונים. בין היתר הותקפו נהגי מוניות במכות או בגז מדמיע, נוסעים ברכבת הקלה הוטרדו ועוברי אורח הותקפו באלימות מילולית ופיזית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ