היועץ המשפטי בפנייה לצה"ל: הסבירו את ביטול הופעתה של שרית חדד

המשנה ליועמ"ש פנתה לרמטכ"ל ודרשה הסברים על ההחלטה לבטל את הופעת הזמרת בפני חיילי גבעתי: "מדובר במתן הכשר לפרקטיקה של הדרת נשים"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר פנתה אתמול (שני) לרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, והפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, בדרישה לקבל הסברים על מניעת הופעתה של הזמרת שרית חדד בפני חיילי חטיבת גבעתי.

את הפנייה עשתה זילבר, על דעתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בעקבות פרסומים על כך שמפקד חטיבת גבעתי, אלוף משנה עופר וינטר ביטל הופעה של חדד, לאחר שהתנדבה להופיע בפני 5,000 חיילים בחטיבת גבעתי, שחלקם נלחמו באחרונה בעזה. במקום חדד נבחר להופיע הזמר משה פרץ. בפרסומים על המקרה, נכתב כי הסיבה לביטול הופעתה של חדד היא התחשבות ברגשות חיילים דתיים בחטיבה שנמנעים מהאזנה לשירת נשים.

בדובר צה"ל סיפקו גרסה שונה לאירוע ואמרו כי הצבא פנה לכמה זמרים בעניין, ואף ניסה לקיים הופעה משותפת של חדד ופרץ, אך הדבר לא התאפשר. עוד אמרו כי לאחר בירור עם החיילים נבחר להופיע מולם פרץ, הזמר המועדף עליהם. אמש עדכן דובר צה"ל כי להקת חיל חינוך, בהרכב מעורב של חיילות וחיילים תחמם את פרץ במופע שלו.

חדד בהופעה, ב-2011צילום: דודו בכר

"אם אכן נכונים הדברים, הרי שמדובר בהחלטה פוגענית, הסותרת את עיקרון השוויון בו מצוות כלל רשויות הציבור בישראל, ולפיכך מנוגדת לדין", כתבה זילבר לרמטכ"ל ולפרקליט הצבאי הראשי. "מניעת הופעת אשה בפני חיילים מפאת היותה אשה היא ביטוי מובהק להדרת נשים פסולה מהמרחב הציבורי. תופעה זו, שהופכת לנוכחת יותר ויותר במרחב הציבורי הישראלי מחייבת פעילות משפטית וממשלתית כוללת ונחרצת לביעורה".

זילבר, שביקשה הבהרות לגבי נכונות הפרסומים, ציינה כי אם אכן יש בהם ממש, "החלטת הצבא אינה עולה בקנה אחד עם המסגרת המשפטית המתוארת ועם עקרונות היסוד של החברה הישראלית". המשנה ליועץ המשפטי אף ביקשה במכתבה לבטל את ההחלטה, ו"לעשות כל שאפשר לשילוב של שירת נשים... ככל שיש בדברים ממש - נדרשת לטעמנו פעולה אקטיבית מצידכם כדרג פיקודי עליון, שיהיה בה משום תיקון לפגיעה שנגרמה". התיקון, לדבריה, יושג בין באמצעות הופעתה של שרית חדד ובין באמצעות שילוב שירת נשים אחרות.

זילבר הוסיפה כי "מתן הכשר על ידי דרג פיקודי בכיר ביותר לפרקטיקה של הדרת נשים; לפרקטיקה של הקצנה ובידול באירוע של חטיבת גבעתי, שסימלה מאז ומתמיד את כור ההיתוך של החברה הישראלית, פוגעת ללא ספק ברגשותיהם של חיילים וחיילות רבים, ואף של מעגלים רחבים בחברה הישראלית האזרחית המשקיפים בדאגה על המרחבים הציבוריים המשותפים ההולכים ומתכרסמים. גם רגשות אלו ראויים להגנה. לא פחות מכך ראוי להגנה אקטיבית הפרופיל הדמוקרטי של צה"ל ושל החברה הישראלית, שעליהם גאוותנו".

בתוך כך נודע שהזמרת רוני דלומי הופיעה אתמול בפני חיילי חטיבת גבעתי ובני משפחותיהם, הופעה שתואמה אחרי שהפסקת האש נכנסה לתוקפה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ההחלטה בדבר זהות האמן המופיע באירוע החטיבתי התקבלה בהתאם להעדפת חיילי החטיבה. המח"ט ביקש לבחון אפשרות לקיים הופעה של הזמרת שרית חדד לצד הופעתו של הזמר משה פרץ, אך הדבר נפסל מנסיבות טכניות. בעצרת צפויה להופיע להקת חיל החינוך המשלבת נשים וגברים, נוסף להופעתו של הזמר משה פרץ. המכתב המדובר התקבל בלשכת הרמטכ"ל ויענה במישרין לפונה."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ