חקירת פרשת הרפז על סף סיום: מתחזק החשד נגד אשכנזי, בניהו ווינר

המשטרה עשויה להמליץ על הגשת כתבי אישום נגד השלושה וגם נגד מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט. ההמלצות יוגשו בימים הקרובים ליועמ"ש

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

גורמים בכירים במשטרה טוענים כי חקירת פרשת הרפז נמצאת בישורת האחרונה, וכי חקירת המעורבים בפרשה וגביית העדויות מגורמים נוספים המעורבים בתיק הגיעה לסיומה. העד האחרון שהגיע אתמול (שלישי) למסור את עדותו במשטרה הוא שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק. בימים הקרובים ידונו כל הגורמים הרלוונטיים בממצאים הסופיים של החקירה, ויגבשו המלצות להמשך הטיפול בתיק שיוגשו ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

בשלב זה סבורים במשטרה כי החקירה סיפקה די ראיות המחזקות את החשדות שעלו נגד חלק מהמעורבים בפרשה. על כן, במשטרה עשויים להמליץ בקרוב על הגשת כתבי אישום נגד הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (מיל') גבי אשכנזי, דובר צה"ל לשעבר, תא"ל (מיל') אבי בניהו, ראש לשכת הרמטכ"ל לשעבר, אל"מ (מיל') ארז וינר, ומזכיר הממשלה, האלוף (מיל') אביחי מנדלבליט, שכיהן בזמנו כפרקליט הצבאי הראשי. יש לציין כי גם אם המשטרה תמליץ על הגשת כתבי האישום, וינשטיין הוא זה שיכריע אם אכן יוגשו.

בניהו ואשכנזי, ב-2008צילום: עמרי ביגץ / דו"צ

באשר לאשכנזי, במשטרה סבורים כי יש די ראיות המחזקות את החשדות שיוחסו לו כבר בתחילת החקירה המשטרתית. כשאשכנזי זומן למשרדי להב 433 בלוד בפעם הראשונה, הוא נחקר בחשד להפרת אמונים, שיבוש מהלכי חקירה ומסירת מידע לגורם בלתי מוסמך. למשטרה יש כעת די ראיות כדי לקבוע שאשכנזי אכן ניסה לשבש את החקירה והפר אמונים.

השר לשעבר ברק, שהעיד פעמיים בעדות פתוחה במשטרה, חזר על גרסתו שוב ושוב, ואמר כי ברגע שאשכנזי הבין שיואב גלנט הוא המועמד המוביל לתפקיד הרמטכ"ל הבא, הוא איים עליו (על ברק, י"ק), ואמר כי מדובר בהכרזת מלחמה נגדו. ברק העיד גם כי אשכנזי אף ניסה לסכל כמה מהמינויים עליהם החליט.

כמו כן, אשכנזי נחקר גם בחשד להעברת מידע מסווג לאנשים בלתי מורשים, בהם עיתונאים. במשטרה טוענים שלא מדובר במידע שוטף הנוגע לסיקור הצבא, או במידע שבחזקת זכות הציבור לדעת. על פי החשד, אשכנזי הדליף מידע על מבצע מתוכנן, שעלול היה לסכן, לכאורה, את חיי משתתפיו. גם רעייתו של אשכנזי, רונית, זומנה לחקירה בפרשה, אך בשלב זה לא ברור אם יוגש נגדה כתב אישום.


מנדלבליט, במארס האחרוןצילום: מרק ישראל סלם

לצד זאת, בלהב 433 סבורים כי הראיות שבידיהם מחזקות באופן משמעותי את החשדות נגד בניהו ווינר - קשירת קשר לביצוע פשע, מרמה והפרת אמונים, השמדת ראיה, גניבה בידי מורשה וגילוי בהפרת חובה - וכבר בשלב זה נראה שהמשטרה תמליץ על הגשת כתבי אישום נגדם.

מהחקירה עולה שאם לאשכנזי היו שאיפות לפגוע ולהשפיל את שר הביטחון לשעבר, הרי שבניהו ווינר היו אלה שהוציאו אותן לפועל, באמצעות איסוף מידע והשגת חומרים שהיו עשויים להביך את ברק.

וינר, ב-2012צילום: אמיל סלמן

בנוסף, בניהו ווינר חשודים כי החזיקו במחשבם הפרטי מידע מסווג ברמת סודי ביותר, או כפי שהגדיר זאת שופט בית משפט השלום בראשון לציון, מנחם מזרחי - "סודי ביותר ואף מעבר לכך". המידע שהחזיקו השניים נגע למבצעים אופרטיביים של מערכת הביטחון, ולתוכניות עתידיות שאמורות לתת מענה לאיומים עתידיים נגד מדינת ישראל.

החשדות באשר להחזקת המידע המסווג בבתיהם של בניהו וווינר, וההדלפות בהן חשוד אשכנזי, הם שהביאו לכך שגם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, זומן למתן עדות במשטרה בפרשה זו. ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, וראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), תת־ניצב אפרים ברכה, הם אלו שגבו את גרסתו של נתניהו בפרשה. הוא נשאל לגבי יוזמתו לחקור פרסום עיתונאי ב-2010, שהצביע על כוונות ישראל לתקוף את התשתית הגרעינית של איראן.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "בהמשך לפרסומים בנוגע למסקנות לכאורה של פרשת 404 הנחקרת בלהב 433, נבקש להבהיר כי כל הפרסומים הינם בגדר הערכות המפרסמים ובאחריותם הבלעדית.  אין בכוונתנו לאשר או להכחיש כל פרסום שאינו נמסר בהודעה רשמית של חטיבת דובר המשטרה. עוד נציין כי חקירת הפרשה עדיין מתנהלת".

איתי בן חורין, יועץ התקשורת של הרמטכ"ל לשעבר, מסר בתגובה כי "אשכנזי לא קיבל כל הודעה והמשטרה אף הכחישה את ההדלפה. מכל מקום, רא"ל במיל אשכנזי בטוח בצדקתו וברשויות האכיפה ומקווה שהחקירה תהיה ממצה, לרבות הטענות הקשות בקשר להתנהלות שר הביטחון לשעבר ברק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ