ענת קם על מנגנון השיקום בשב"ס: לעובדות הסוציאליות ניתן כוח רב מדי

במאמר באתר "המקום הכי חם בגיהינום" התייחסה קם, ששוחררה בינואר, לדו"ח מבקר המדינה שבחן את סוגיית שיקום האסירים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

ענת קם, שהורשעה בהדלפת מסמכים צבאיים מסווגים בהיותה חיילת לעיתונאי "הארץ" אורי בלאו וריצתה עונש מאסר של שנתיים וחודשיים, מותחת ביקורת על מדיניות שיקום האסירים של שירות בתי הסוהר, על המחסור בעובדות סוציאליות בבתי הכלא ועל המשכורת הבלתי מספקת של האסירות. קם, שוחררה מהכלא בינואר האחרון לאחר שעונשה קוצר בשליש, פרסמה אתמול (רביעי) מאמר באתר "המקום הכי חם בגיהינום" ובו התייחסה לדו"ח מבקר המדינה שפורסם בסוף יולי ובחן את סוגיית שיקום האסירים.

"בנווה תרצה יש 12 מקומות באגף השיקום ובשנים האחרונות (לא רק בתקופתי, גם לא מעט לפני כן), אין בו בכל רגע נתון יותר מחמש אסירות, אף שיש לא מעט נשים שעומדות בתנאים", כתבה, "מה שניצב בין אסירות אלו לאגף השיקום - ובהיעדר נתונים אין לי אלא להניח שהמצב דומה גם בבתי כלא אחרים - הן העובדות הסוציאליות, שבהינף חוות דעת יכולות לחרוץ גורלות".

קם מתחה ביקורת על כך שמשרד מבקר המדינה לא בחן את הכוח הרב שיש לעובדות הסוציאליות בכלא לעכב תהליכי שיקום מסיבות שונות אלא התמקד במספרן הנמוך. "לא מספיק שתקינת העו"סים לא השתנתה מ-1990 (התקינה היא יחסית, עו"ס ל-40 אסירים בממוצע, כך שאבסולוטית כן גדל מספר העו"סים בהתאם לעלייה במספר האסירים) ועומס העבודה עליהם עלה משמעותית בעקבות שינויים מבניים בשב"ס -  אלא שבכל רגע נתון שלוש מתוך ארבע עו"סיות כלל לא נמצאות! דמיינו איך זה שחייך וחיי משפחתך - פשוט ככה, בלי הגזמה - תלויים במישהי שכשהיא לא קורסת תחת עומס העבודה שלה היא כורעת ללדת".

קם ציינה כי "במקרה שלי, אם אני לא הייתי יודעת לנסח מכתבים כפי שאני יודעת, ולהפעיל עורך דין כמו שאני מסוגלת, לשמחתי ולמזלי, אין שום סיכוי בעולם שוועדת השחרורים שלי היתה מתקיימת במועדה וכסדרה".

ענת קם עם שחרורה מהכלא, בינואר האחרוןצילום: ניר קידר

בעיה נוספת שעליה ביקשה קם להצביע היא היותן של העובדות הסוציאליות עובדות שב"ס - קצינות כשאר אנשי הסגל, כמאפיין שמקשה על בניית אמון מצד האסיר, שעלול להסתכן בחוות דעת שיגבילו את יציאותיו. היא גם מחתה על כך שבנווה תרצה יכולות האסירות להשתכר עד 1,000 שקלים בחודש בלבד. "מהכסף הזה את נדרשת לקנות טמפונים (הפדים שמחולקים מטעם הכלא בלתי שמישים לאשה שמכבדת את עצמה), סיגריות (שהמחיר שלהן שילש את עצמו בעשור האחרון מבלי שהתשלום עבור עבודות בכלא התעדכן בהתאם), טלכרדים ואולי גם קצת ממתקים כדי להנעים את השהות שלך - זה בשום צורה ואופן לא מספיק", הדגישה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ