תת-ניצב רוני ריטמן ימונה למפקד להב 433 במקום ארביב

מינויו של ריטמן, שכיהן בתפקידים בתחום החקירות והמודיעין, מעלה שאלות לאור שני מקרי רצח של מקורות משטרתיים שאירעו כשהיה מפקד ימ"ר מרכז

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

תת-ניצב רוני ריטמן יועלה לדרגת ניצב וימונה בימים הקרובים למפקד להב 433. ריטמן ייכנס לתפקיד שבעה חודשים לאחר שניצב מנשה ארביב נאלץ לפרוש מהמשטרה בעקבות חשד שקיבל טובות הנאה מאנשי הרב פינטו.

ריטמן, בן 50, נשוי ואב לשניים ומתגורר בצור יגאל, כיהן בשורת תפקידים בתחום החקירות והמודיעין. לפני עזיבתו לשנת לימודים הוא כיהן כראש חטיבת המודיעין במשטרה, ולפני כן כמפקד היחידה המרכזית של מחוז מרכז, מפקד יאחב"ל (היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית). גורמים בלהב 433 ששירתו עם ריטמן טוענים שאת ההצלחות הגדולות ביותר בקריירה שלו הוא קצר בעת שכיהן כראש זרוע חקירות ביאחב"ל.

אולם המינוי של ריטמן, כמו המינויים האחרונים במשטרה, מעלה שאלות לאור הפרשיות אליהן נקשר שמו בעבר, לאחר קידומו ב-2006 למפקד ימ"ר מרכז. בזמן שהוא פיקד על היחידה התרחשו שני מקרי רצח של מקורות משטרתיים שפעלו לספק מידע מודיעיני ליחידה.

המקרה הראשון היה הרצח של אייל סלהוב, תושב בני ברק ועבריין שפעל בארגון הפשע של אבי רוחן. המשטרה הפעילה את סלהוב כחלק מחקירה סמויה נגד הארגון, והוא סיפק להם מידע מודיעיני על כוונת הארגון לחסל עבריינים. סלהוב החל להרגיש בשלב מסוים מאוים ופנה למפעילים שלו בבקשה לעזרה. אולם, הוא לבסוף נמצא ירוי בראשו.

הנרצח השני, ששמו אסור בפרסום בצו בית משפט, הופעל כמקור מודיעיני בארגון הפשע של משפחת ג'רושי. לאחר שלא נעשה ביחידה ובמחוז שום תחקיר לאירוע הוגשה תלונה למבקר המדינה דאז מיכה לינדנשטראוס, שבדק האם בכירים במשטרה ניסו לטייח את המקרה.

את עבודתו בלימודים עשה ריטמן באותו נושא שככל הנראה לא מרפה ממנו גם היום. תחת השם "דילמת המודיעין המשטרתי והשפעתה על הביטחון האישי והלאומי. הצורך להבטיח משפט הוגן כערך עליון בהליך הפלילי מול הצורך בשמירה על חסיונם, חייהם וביטחונם של מקורות", הציג ריטמן את תפיסת עולמו בנושא.

ריטמן מאמין בחקיקה של מידע מודיעיני כחומר חקירתי, כך שניתן יהיה להציג אותו בבית משפט מבלי לחשוף את המקור. המינוי של ריטמן לא נתפס כמינוי פוליטי כפי שהיו המינויים הקודמים ביחידות להב 433, שהביאו את היחידות שבו למצב שבו יש ביקורת קשה כלפיהן. אלא מינויו נתפס כמינוי של איש מקצוע שעשוי לשנות את המצב ולהכניס רוח חדשה בלהב.

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יוחנן דנינו, אמר על המינוי כי "בחירת המועמד נעשתה בקפידה רבה לאור החשיבות, המרכזיות וייחודיות התפקיד. תנ"צ ריטמן הוא מינוי ראוי של קצין איכותי ועתיר ניסיון בתחום החקירות והמודיעין בפרט ובארגון בכלל. מאחל לו הצלחה בתפקיד".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ