שירלי סיידלר

הפרקליטות הגישה היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד חמישה תושבי הדרום והמרכז המעורבים בפרשת סחר באיברים שנחשפה בחודשים האחרונים במחוז דרום. החקירה העלתה רשת מסתעפת של קונים ומוכרים, שנשלטה על ידי חמישה מקושרים למשפחות פשע, תוך ניצול חולשות שני הצדדים. המאפיין של "התורמים" הוא אנשים שהיו שרויים במצב כלכלי קשה וראו במכירת איבר מגופם כמוצא אחרון, כשפעמים רבות התהליך לווה באיומים מצד ראשי הארגון.

כתב האישום מייחס לנאשמים ביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע עוון, סחר באיברים ותיווך לסחר באיברים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, סחיטה באיומים ועוד. נגד החמישה הוגשה גם בקשה חמעצר עד תום ההליכים.

החקירה נפתחה לאחר שבני זוג מבאר שבע גילו בפייסבוק כי בתם טסה לטורקיה במטרה לעבור ניתוח להוצאת כליה. בעקבות התלונה שהגישו, גילו בימ"ר נגב על פעילותה של רשת לסחר באיברים, שהעומד בראשה נמלט מהארץ והחל אחריו מצוד. במשטרה מציינים כי הרשת פעלה בצורה מאורגנת ומסודרת, החל משלבי האיתור שנעשה על ידי מודעות בעיתון ובשיטת "חבר מביא חבר", כמו גם זיוף מסמכים ממשלתיים וחותמות בבית דפוס, העברת תהליך של בדיקות רפואיות למוכרים והקונים, הטסה לבית החולים בטורקיה וליווי שלהם שם, תוך כדי בידודם.

ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

כתבי האישום שהוגשו הם נגד החלק הארי של המנגנון ומי שאחראי בפועל על קיום הסחר. בראש עמדו קובי דיין ועוזי שמואלי, שגרפו לכיסם את מרבית הכסף ששילמו הקונים. תפקידם היה לאתר את הזוגות, להיות בקשר עם בית החולים בחו"ל ולהעביר הוראות לשאר חברי הארגון שכלל גם את דניאל פאר, הדובר כמה שפות ותפקידו היה ללוות את הזוגות בבית החולים הטורקי. פאר, לפי האישום, ניהל את התנהלות התורמים ובודד אותם כדי שלא יצליחו ליצור קשר עם איש.

חבר נוסף בארגון נגדו הוגש אישום הוא שלומי ביטון, שהיה אחראי על הפעלת לחץ באמצעים שונים במקרים שאחד המוכרים מתחרט על ביצוע הניתוח. לפי המשטרה, ביטון איים עליהם ואמר משפטים כמו "אם אתה חוזר לארץ בלי שתתרום נחכה לך עם אקדח וכדור בקנה", או "אני מוחק אותך ואת כל המשפחה שלך", כך שלתורמים לא נותרה ברירה אלא לבצע את ההליך. מי שהיה אחראי על החלק הרפואי של ההליך בארץ היה ד"ר מיכאל זיס, שדאג להעביר את הזוגות בדיקות רפואיות שונות ולבצע את ההתאמות בין הקונים למוכרים, כמו גם לייעץ במקרה הצורך. חלק מהנאשמים מוכרים למשטרה והודו כי הם עוסקים בסחר באיברים מזה עשור. עוד סיפרו כי הם קשורים למשפחות פשע, כך שההשערה היא כספים רבים מן ההליכים הועברו גם אליהן.

עוד טוענים במשטרה כי רק בסוף ההליך מוכרי האיברים היו מקבלים את התשלום שעמד על כ-60 אלף שקלים, אף שהקונים נהגו לשלם לא פחות מ–800 אלף שקלים בממוצע עבור קבלת איבר בדרך לא חוקית. במהלך החקירה הצליחה המשטרה לאתר 10 זוגות של מוכרים וקונים, כשהחשד הוא שישנם עוד זוגות רבים, אך אלה מסרבים לשתף פעולה עם המשטרה מחשש שראשי הארגון יפגעו בהם.

"אנשים חששו לשתף איתנו פעולה, פחדו שיגיעו אליהם ויטפלו בהם", אמר גורם במשטרה המעורב בחקירה. "צריך להבין שזהו ניצול מצב של אנשים שמיצו את כל האפשרויות שלהם, כולל הלוואות בשוק האפור, וכל מה שנשאר להם זה ללכת לתרום כליה. הקונה מצידו, מחכה לתורם מתאים בצינורות המקובלים, מה שיכול לקחת זמן, כך שלפעמים הולכים לפתרונות הללו". במשטרה אומרים כי בחשיפת הרשת עלה כי ישנן עוד קבוצות שמבצעות הליכים תרומות איברים שלא כחוק, ונמשכים המאמצים להביא לחשיפתן.

עם חשיפת הפרשה אמר מפקד מרחב הנגב, תת־ניצב פרץ עמר, כי מדובר ב"ניצול של נערות או נשים צעירות, שנמצאות במצוקה כלכלית קשה מאוד, שבאמצעות כספים לא מעטים, הם מצליחים להניע אותן להגיע למדינה זרה ולתרום כליה או איבר אחר עבור אנשים שזקוקים לזה". לדבריו, "הכרנו כבר מספר נשים שחלקן כבר תרמו, וחלקן התחרטו בדקה ה-90. בסופו של דבר אנחנו עדיין בעיצומה של החקירה וכנראה בימים הקרובים נגיע למעורבים נוספים". הוא הוסיף: "כנראה שהרשת הזאת עבדה במשך מספר שבועות לא קטן. בגלל המורכבות של החקירה, הטלנו אותה על הימ"ר ובכל יום מתווספים לנו דברים נוספים שמרחיבים את הרשת למעגלים רחבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ