המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ח"כ חנין זועבי

חברת הכנסת נחקרה לאחר שכינתה שוטרים ערבים "משת"פים". זועבי: "זו תוצאה של האווירה הפאשיסטית בישראל; ח"כים שהסיתו לרצח לא נחקרו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשטרה המליצה היום (שלישי) להעמיד לדין את ח"כ חנין זועבי מבל"ד בגין הסתה לאלימות, איומים והעלבת עובד ציבור. זאת לאחר שהתבטאה בחודש שעבר בצורה פוגענית, לכאורה, כלפי שוטרים ערבים ברחבת אולם בית המשפט בנצרת. זועבי נחקרה בשבוע שעבר כחמש שעות במשרדי יחידת להב 433 בלוד. בתום החקירה סברו במשטרה כי יש בידיהם די מידע על מנת להמליץ להעמידה לדין.

זועבי הגיבה על המלצת המשטרה ואמרה כי "ההחלטה אינה תוצאה של החקירה שלי, שבה נתתי מענה מפורט לכל הטענות נגדי, אלא של האווירה המלחמתית, הגזענית והפאשיסטית המטילה את צלה על כל הרשויות בישראל. כך היה גם עם ההחלטה השערורייתית וחסרת התקדים להרחיק אותי מהכנסת לשישה חודשים, על דברים שאמרתי במסגרת מילוי תפקידי ושהיועץ המשפטי קבע מפורשות שאין בהם עבירה על החוק".

"אני מקווה שהיועץ המשפטי יפעיל שיקול דעת ולא יקבל את עמדת המשטרה", הוסיפה זועבי. "אך אם אועמד לדין אני מתכוונת להפוך את הדיונים למשפט הפוליטי ביותר בתולדות מדינת ישראל: מעמידים אותי לדין על עניין פעוט וחסר משמעות, בעוד שרים וח"כים שהסיתו לגזענות והסיתו לאלימות ואפילו לרצח לא נחקרים, גם לאחר הגשת תלונות נגדם". לדברי הח"כית, היא מתכוונת לפנות לשגרירויות זרות, לארגוני זכויות אדם וגם להתאחדות הבינלאומית של הפרלמנטים, ולהגיש תלונה רשמית על רדיפה פוליטית בשל עמדות לגיטימיות.

זועבי בהפגנה בנצרת נגד מבצע צוק איתן, בחודש שעברצילום: גיל אליהו

חקירת המשטרה החלה בחודש שעבר, בעקבות התבטאויות של זועבי בבית משפט השלום בנצרת נגד שוטרים בדיוני הארכת מעצר של חשודים בהפרות סדר. בעת שקהל רב, לרבות בני משפחות של העצורים ועורכי דין, המתין מחוץ לאולם, הטיחה בהם חברת הכנסת אמירות קשות ופוגעניות על רקע היותם בני החברה החברה הערבית המשרתים במשטרת ישראל. בין היתר קראה לעברם ח"כ זועבי "אלה שמשתפים פעולה נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה", "שיפחדו מהשבאב" ו"צריך לירוק להם בפרצוף".

לבקשת המשטרה, אישר היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לפתוח בחקירה פלילית נגד זועבי. חברת הכנסת לא התייצבה למועד הראשון בו זומנה לחקירה ודרשה לקבל את חומרי החקירה נגדה. וינשטיין הבהיר כי אינה רשאית לקבל את חומר החקירה ועליה להתייצב בכל מקרה לחקירה. זועבי מחתה על חקירתה, אך התייצבה לבסוף בשבוע שעבר במשרדי יחידת להב 433 בלוד ונחקרה במשך חמש שעות. כמו כן גבתה המשטרה עדויות נוספות מהנוכחים בבית המשפט בעת האירוע. ממצאי החקירה יועברו בימים הקרובים לפרקליטות המדינה ולהכרעת היועץ המשפטי לממשלה.

עם צאתה מהחקירה אמרה חברת הכנסת כי "מדובר בחקירה מיותרת. עובדה שלא תפסו אותי על המון האשמות להסתה שהיועץ המשפטי לממשלה החליט לסגור, אז חשבו שיתפסו אותי על מקרה כל כך שולי בבית משפט. שישוו בין הדברים שאני אמרתי בבית משפט לבין עשרות ההצהרות של חברי כנסת ושרים למיניהם. שישוו את הדברים שלי מול ההסתה האלימה והפרועה של ליברמן, שאמר לרצוח ולהרוג את חנין זועבי, ושדינה של חנין זועבי כדינם של החוטפים".

עוד אמרה זועבי כי "הגשתי למשטרה עשרות תלונות על הסתה ישירה נגדי, על הסתה לפגוע ולהרוג אותי (אך) המשטרה לא מצאה לנכון לפתוח חקירה אודותן. אני מוכנה לבית משפט, ולא מפחדת מכתב אישום. במדינה הזו הגזענים הם אלו ששולטים, ואלו שרוצים להגן על הדמוקרטיה ועל הזכות למחות מוצאים את עצמם בחקירה".

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הבהיר בשבוע שעבר כי זועבי לא רשאית לקבל את חומר החקירה שהביא לפתיחת החקירה נגדה. "עליה להתייצב לחקירה במשטרה במועד שייקבע", אמר.

קריאה ליועמ"ש: בדוק נסיעת חברי בל"ד לקטאר

בשבוע שעבר נסעה זועבי יחד עם חברי סיעתה לקטאר, שם נפגשו בין היתר עם יו"ר התנועה לשעבר ומייסדה עזמי בשארה. בשארה נמלט מישראל ב-2007 בעקבות חקירה שנפתחה נגדו בחשד לעבירות ריגול וסיוע לחיזבאללה בעת מלחמת לבנון השנייה.

שר החוץ אביגדור ליברמן הגיב אתמול ואמר כי "נסיעתם של חברי סיעת בל"ד, המפלגה שהוקמה ומונהגת על ידי עזמי בשארה, מי שהואשם בריגול חמור וברח מישראל, מוכיחה שוב ובאופן נחרץ לאלו שעוד פקפקו בכך, שאין להם כל מקום בכנסת ישראל".

ח"כ יפעת קריב (יש עתיד) הצטרפה גם היא לביקורת על השלושה. לדבריה, "קטאר מחזיקה בשלושה מנדטים של טרור בכנסת ישראל. מבצע 'צוק איתן' טרם הסתיים, השקט לתושבי ישראל טרם הגיע, אזרחי עזה מנסים לשקם את ההרס שחמאס הטיל עליהם ובמקום להישאר בארץ ולסייע, חברי מפלגת בל"ד בוחרים לטוס לקטאר, מדינה שמזרימה כסף למערכת משומנת של טרור איומה ולהיפגש עם הבוגד עזמי בשארה. עם תחילת המבצע פניתי ליועץ המשפטי לממשלה וליו"ר הכנסת בדרישה לבדוק את הקשר בין מפלגת בל"ד, קטאר ועזמי בשארה, אין ספק שהקשר הוכח ואני קוראת לבחון מיד האם יש בכך מספיק על מנת להסיר את חסינותם והוצאתם מחוץ לחוק לאלתר. זועבי, זחאלקה וגטאס מנצלים את החסינות הישראלית ונהנים בפועל מחסינות קטארית".

סיעת בל"ד מסרה בתגובה כי היא מגנה את ה"הסתה שלוחת הרסן של חברי כנסת ושרים נגד החברים שנסעו לקטאר". "על פי החוק, הנסיעה היתה חוקית למהדרין וכל הפניות ליועץ המשפטי כדי שיפתח בחקירה הן תרגיל זול לתפוס כותרת מצד ח"כים ושרים מן הימין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ