ערעור המדינה התקבל: מאסרו של רוצח דרק רוט לא יקוצר

ביהמ"ש העליון קיבל היום את ערעור המדינה וקבע שמתקופת מאסרו של משה בן איבגי ינוכו רק 29 ימים, ולא ארבע שנים כפי שנקבע במחוזי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט העליון קיבל היום (חמישי) את ערעור המדינה וקבע כי מתקופת מאסרו של האסיר משה בן איבגי ינוכו רק 29 ימים, בהם היה נתון במעצר בארגנטינה לצרכי הסגרתו לישראל. בכך הפך בית המשפט את החלטת המחוזי בבאר שבע שניכה בחודש יוני ארבע שנים ממאסרו של רוצח נהג המונית דרק רוט.

בן איבגי רצח את נהג המונית רוט יחד עם חברו ארבל אלוני ב-1994 ונידון ל-16 שנות מאסר. במהלך חופשה מהכלא ב-1998 ביצע שוד מזוין במכולת בהרצליה ופצע את המוכרת, ובגין מעשה זה נגזרו עליו חמש שנות מאסר נוספות. במאי 2004, כשיצא לחופשה נוספת מהכלא, נמלט בן איבגי לארגנטינה.

במהלך שנות שהותו בארגנטינה הורשע בן איבגי בביצוע כמה עבירות, בהן סחר בסמים, ונידון פעמיים למעצר בפועל. במקביל למאסרו, שנמשך כארבע שנים, הוחזק בן איבגי במשך 31 יום במעצר במדינה כחלק מהמגעים להסגרתו לישראל.

משה בן איבגי בעת מעצרו בארגנטינהצילום: אי–פי

בעסקת ההסגרה שחתמו ישראל וארגנטינה, נקבע כי בן איבגי יסיים בארץ רק את ריצוי העונש שנגזר עליו בגין השוד המזוין שביצע בהרצליה, ולא את שנות המאסר שנגזרו עליו בגין הרצח של דרק רוט. זאת, מאחר שבן איבגי ביצע את הרצח בהיותו בן 14.5, בעוד שגיל האחריות הפלילית בארגנטינה עומד על 16. עם זאת, בן איבגי לא הסתפק בהקלה שניתנה לו, ועתר לבית המשפט בבקשה לנכות ממאסרו את תקופת המאסר שריצה בכלא הארגנטינאי – ארבע שנים.

בפרקליטות התנגדו לעתירת בן איבגי, והבהירו כי יש לנכות לעותר אך ורק את הימים שבהם שהה במעצר לצורכי הסגרה, ולא את תקופת המאסר שריצה בארגנטינה בגין עבירות שביצע שם. שופט המחוזי, יואל עדן, קיבל את עתירתו של בן איבגי, אך העליון קיבל כעת את עמדת הפרקליטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ