הרכב מורחב של חמישה שופטי עליון ידון בערעור בתיק הולילנד

ארבעה מתוך חמשת השופטים דנים גם בערעור בתיקי טלנסקי וראשונטורס, ונחשפו לאחרונה להקלטות שולה זקן

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, הודיע היום (חמישי) כי הרכב השופטים שידון בערעור על תיק הולילנד יהיה מורחב ויכלול חמישה שופטים בראשות השופט סלים ג'ובראן, שהוא הוותיק ביותר מבין השופטים. מלבד ג'ובראן ישבו בהרכב השופט יורם דנציגר, ניל הנדל, עוזי פוגלמן ויצחק עמית.

ארבעה מתוך חמשת השופטים, ג'ובראן, דנציגר, הנדל ופוגלמן, יושבים גם בהרכב הדן בערעור המדינה על זיכויו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בתיקי ראשונטורס וטלנסקי. לאחרונה קיבלו השופטים את בקשת הפרקליטות להגיש ראיות חדשות והורו על החזרתו של תיק טלנסקי לבית המשפט המחוזי בירושלים.

על אף שתיק הולילנד נידון בפני דן יחיד, השופט דוד רוזן, מינה גרוניס הרכב של חמישה שופטים בערעור ולא שלושה. ייתכן שהסיבה לכך היא חשיבות התיק וזהות הנאשמים, ביניהם ראש ממשלה לשעבר, וכי התיק מעורר שאלות משפטיות בתיק המבוסס על ראיות נסיבתיות ושאלת ההסתמכות על עדותו של עד המדינה, לפני שהספיקו להשלים את חקירתו הנגדית. ב-11 בספטמבר תידון בקשתם של הנאשמים שהורשעו בבית המשפט המחוזי לעכב את ביצוע עונשם בפני השופט נעם סולברג‬.

אולמרט בבית המשפט, במאיצילום: אי–פי

תיק הולילנד, מבחינת חומרת והיקף העבירות, נחשב חמור יותר מתיק טלנסקי וראשונטורס, שנידון בבית המשפט העליון אף הוא בהרכב של חמישה שופטים. כמו כן, מדובר בהרכב לא פשוט עבור אולמרט, שכן ארבעה מתוך חמשת השופטים בתיק הולילנד נחשף להקלטות זקן, שמהם עולה כי אולמרט לכאורה שיבש את משפטו.

בהחלטתו להורות על החזרתו של תיק טלנסקי לבית המשפט המחוזי כתב גרוניס כי "לצורך ההכרעה בבקשה לגביית ראיות נוספות די שנאמר, כי השיח בין אולמרט לבין זקן המוקלט בקלטות מצדיק גבייה של הראיות, כפי שביקשה המדינה. טעם זה יפה גם באשר ליומנים שבהם עוסקת הבקשה, שלא הוגשו לבית המשפט המחוזי בשל אי-עלייתה של זקן על דוכן העדים". עוד קבע גרוניס כי "נוכח טיב החומרים שהוצגו בפנינו, הנוגעים למוקד טענותיה של המדינה בערעור בהתייחס ל'פרשת טלנסקי', ראוי שחומרים אלו יובאו בפני בית המשפט המחוזי, על מנת שזה ישקול את הכרעתו לאורם".

גרוניס עצמו לא יישב בהרכב משפט הולילנד בשל פרישתו הצפויה בינואר הקרוב. השופטת מרים נאור, שצפויה להחליף אותו ולהתמנות לנשיאת בית המשפט העליון הבאה, פסלה את עצמה בעבר מלדון בתיקי אולמרט. ג'ובראן הוא השופט הוותיק מבין החמישה ולכן הוא יעמוד בראש ההרכב.

נוסף לאולמרט, כל מורשעי הולילנד מלבד שולה זקן שחתמה על הסדר טיעון ואברהם פיינר, שעליו נגזרו עבודות שירות בלבד בשל מצבו הבריאותי, ערערו על הרשעתם ועל גזר דינם. בנוסף, הפרקליטות ערערה על קולת עונשם של נותני השוחד הלל צ'רני ואביגדור קלנר שעליהם נגזר שלוש וחצי ושלוש שנות מאסר בהתאמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ