מנהל בית ספר בטייבה נרצח בידי רעול פנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יוסף חאג' יחיא, מנהל בית הספר "עמל" בטייבה, נורה למוות בצהריים (שני) בידי רעול פנים. הרקע למקרה אינו ברור. מהמשטרה נמסר כי נבדקים כמה כיווני חקירה, ולא נעצרו חשודים עד כה.

מעדויות שהגיעו ל"הארץ" עולה כי היורה התפרץ לישיבת מורים וירה בחאג' יחיא בפלג גופו העליון ונמלט מהמקום. בעת הירי היו איתו בחדר המנהל עוד ארבעה או חמישה מורים. חאג' יחיא פונה במצב אנוש לקבלת טיפול בבית החולים מאיר בכפר סבא, שם מת מפצעיו. שוטרים סורקים סביב בית הספר בחיפוש אחר הנשק ששימש את היורה. כמו כן, לקחה המשטרה מבית הספר מחשבים וציוד אלקטרוני. כוחות גדולים של משטרה פתחו בסריקות אחר היורה. 

הפרמדיק ג'ואד נאשף שהגיע לזירה סיפר כי המנוח נפגע מכמה כדורים בפלג גופו העליון והיה ללא דופק. "תוך כדי מאמצי ההחייאה הוא פונה לבית החולים מאיר בכפר סבא, אולם הצוות נאלץ לקבוע את מותו זמן קצר לאחר שהגיע לבית החולים", סיפר נאשף.  

לבית החולים הגיעו רבים מבני משפחתו של חאג' יחיא, ועם מסירת הידיעה על מותו היתה במקום המולה רבה. "הגיע פצוע ירי, ראש, צוואר, חזה ובטן במצב אנוש", סיפר ד"ר אפרים כץ מכירורגית ב' בבית החולים מאיר. "עשינו כל מה שיכולנו ולצערנו לא הצלחנו להציל את חייו". 

חג' יחיאצילום: א-שמס

חאג' יחיא התמודד לראשות העיר טייבה ב-2006. בעיר סיפרו כי האיש היה מנהל ותיק מאוד שניהל את בית הספר בהצלחה רבה. אחיו, רפיק חאג' יחיא, כיהן כראש העיר טייבה בשנות ה-90 ולאחר מכן כחבר כנסת. בבית הספר לומדים 1,000 תלמידים עם אחוז זכאות הנושק ל-70% - מהגבוהים במגזר הערבי. המגמה הבולטת בו היא של לימודי רפואה.  

"אנחנו בהלם מכל האירוע הזה, אמר אחד התושבים, "זה אומר שאין כבר קווים אדומים בטייבה וכל הקווים נחצו". חבר ועד ההורים המרכזי בטייבה, חאלד אבו אסבע, אמר כי "אי אפשר לעכל את מה שקרה. זה אירוע שאף אחד  לא ציפה לו. היינו בעיצומן של ההכנות לבית הספר ואיך נשפר את המצב בבתי הספר, ונוחת עלינו אירוע כזה. אני לא יודע איך נצליח לפתוח את שנת הלימודים ואיך נתמודד עם הפחדים של הילדים והתלמידים".

בבית המשפחה התאספו אחר הצהריים מאות קרובים וחברים. אחד המנחמים היה סגן מנהל בית הספר, עדנאן עאזם, שפגש את חאג' יחיא עוד הבוקר. הוא סיפר כי היה בחדר סמוך, שמע את היריות ולאחר מכן צרחה של אחת המורות. בצאתו מהחדר ראה את היורה נמלט. "חשבתי שזה לא לידי, חשבתי שזה ליד בית הספר. רק כשאחת המורות צרחה בקול רם ידעתי שזה בתוך החדר, ואז קמתי ולא היה מה לעשות. בדקתי והוא היה בלי דופק. ראיתי רעול פנים עם חליפה כזאת".

הכניסה לבית הספר "עמל" בטייבה, באוגוסטצילום: מוטי מילרוד

לדבריו, חאג' יחיא לא סיפר לו כי היה נתון לאיומים וגם הבוקר לא הבחין בשום דבר חריג. "הוא מנהל שאהב לעזור לכל אדם, לכל תלמיד, לכל אדם שפנה אליו, לא משנה אם זה בעניין חינוך או בעניין חברתי".

בטייבה שיבחו את פועלו של חאג' יחיא ואמרו כי הוביל מהפכה חינוכית בבית הספר שאותו ניהל במשך כ-15 שנה. בני המשפחה אמרו כי הם מתקשים להעריך מי עומד מאחורי המעשה. "הוא היה מנהיג בטייבה", סיפר ד"ר קוסאי חאג' יחיא, בן דודו של הנרצח. "מבחינה קהילתית הוא עזר מאוד לאנשים בטייבה, היה מגשר בין אנשים, איש נעים הליכות, כל המאפיינים הטובים היו באיש הזה. איש חינוך ממדרגה ראשונה. זה אסון גדול. לא רק אסון של טייבה, גם אסון של החברה הערבית בישראל וגם למשפחת החינוך בחברה הערבית בישראל. זה תקדים מסוכן שאיש חינוך נרצח בדם קר".

ח"כ אחמד טיבי, תושב טייבה, גינה את הרצח. "מדובר באיש חינוך מוביל ומצליח, מנהיג מקומי, שרצח נתעב קטע את חייו". ח"כ טיבי קרא לרשויות החוק להגיע למבצעים במהירות. טיבי הוסיף כי "האלימות הפנימית היא גידול סרטני בגוף של כולנו ויש לשים לה סוף".

שר החינוך, שי פירון, שוחח עם ראש העיר טייבה והביע בפניו זעזוע מרצח מנהל בית הספר. פירון הוסיף כי "יש לשים יד על מבצעי הרצח הנפשע ולמצות איתם את הדין באופן החמור ביותר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ