לבני: אסור לסיים את המבצע עם הישגים מדיניים לחמאס

שרת המשפטים התייחסה לחקירת האו"ם הצפוייה להיפתח ביחס ללחימה בעזה: "מצפה שישפטו אותנו לפי מערכת הערכים שלנו"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים, ציפי לבני, התייחסה היום (שלישי) לדיווחים על הפסקת האש ולתוצאות סיום מבצע "צוק איתן": "מבחינתי, סיומו של המבצע לא צריך להיות עם הישגים מדיניים מהותיים לחמאס, שהוא ארגון טרור שלא מקבל את קיומנו כאן. אין אתו שום תקווה לשלום", אמרה לבני.

שרת המשפטים, שאמרה את הדברים בוועידת המשפט באשקלון, התייחסה גם לחקירה שבה החליט לפתוח האו"ם בנוגע ללחימה בעזה: "כשתיפסק האש, תתחיל האש המשפטית נגד ישראל, מנהיגיה, לוחמיה ומפקדיה", אמרה. "במערכה הזאת אני מתכוונת לעמוד בחזית, עם היועמ"ש, פרקליט המדינה, הפצ"ר ומבקר המדינה. אנו ניתן את השכפ"ץ המשפטי לכל חייל ומפקד בצה"ל".

לדבריה, "אלה שאומרים שהמשפטנים לא נותנים לפעול אומרים שטויות. הייעוץ המשפטי שניתן תוך כדי המבצע זה ההגנה הטובה ביותר ביום שאחרי. אני יודעת שזה מסתכל, כי אנחנו נלחמים מול ארגוני טרור... אצלנו פותחים בחקירה שיש הרג נגד אזרחים, אצלם כשמפספסים". היא הוסיפה ואמרה: "אני לא מבקשת מהעולם לא לשפוט אותנו. אני מצפה שישפטו אותנו לפי מערכת הערכים שלנו".

לבני בוועידת המשפט, היום צילום: אילן אסייג

ביחס לעומד בראש ועדת האו"ם לחקר פעילות צה"ל בעזה, ויליאם שאבאס, אמרה לבני: "כאן כל שופט היה פוסל את עצמו אם היה לו דעה מוקדמת, ובית המשפט העליון היה פוסל שופט כזה... אבל העולם אין בו ערכאת ערעור ולא גוף מבקר, ובמקרה הזה שמו כדי לשפוט את המבצע הזה יו"ר ועדה שהתבטא מה יהיו עמדותיו עוד לפני המבצע". 

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, התייחס בוועידה גם כן לייעוץ המשפטי שניתן במהלך הלחימה: "פגיעה באזרחים שאינם נוטלים חלק ישיר בלחימה אינה מקדמת מטרה ממטרות הצבא או המדינה". עם זאת, לדבריו, "עקרון המידתיות מכיר בכך שפגיעה בלתי-מכוונת, מצערת ככל שתהא, בחפים מפשע, היא לעיתים בלתי נמנעת בעת לוחמה, אך מתיר לבצע פעולות שיש בהן סיכון לפגיעה כזו רק בכפוף למבחן האיזון שהותווה בפסיקת בית המשפט העליון".

וינשטיין התייחס גם לגילויי ההסתה ברשתות החברתיות: "הנחיתי לפתוח בחקירות פליליות נגד מובילי הסתה ומחוללי הסתה", אמר, "באחרונה גם אישרתי הגשת מספר כתבי אישום נגדם. אומר בקול צלול וברור: לא אגלה סבלנות או הבנה כלשהי כלפי גילויי אלימות או גזענות. מי שנוקט באלימות כלפי אחרים... נילחם בו ביד קשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ