היועץ המשפטי: לא נדרוש הסרת החיסיון העיתונאי בחקירות פרשת הרפז

עיתונאים בכירים שלחו מכתב אל ויינשטיין, בו הביעו את חששם מפני פגיעה בחופש העיתונות. על אף ההחלטה אמר היועמ"ש: אין מדובר בערך מוחלט

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, התייחס אתמול לחקירת עיתונאים במסגרת פרשת הרפז, ולחקירת החשדות כי לשכתו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי הדליפה לעיתונאים מידע מסווג ביותר. בעקבות הפרסום ב"הארץ" על זימונם של עיתונאים למסירת עדות במשטרה, סיפר וינשטיין כי התקבל בלשכתו מכתב החתום על ידי עיתונאים בכירים שהביעו דאגה וחשש מפני פגיעה בחופש העיתונות.

"בכל מקום בו עיתונאי מסר לחוקרי המשטרה כי תשובתו עלולה לפגוע בחיסיון עיתונאי, החקירה ביחס לאותו נושא הופסקה, והדברים הועברו לבחינה", אמר וינשטיין בכנס פתיחת שנת המשפט שהתקיים אמש בירושלים. "בסופו של יום, הוחלט במקרים אלו שלא לנקוט הליך כלשהו לצורך הסרת החיסיון. חיסיון עיתונאי וחקירות משטרה הם החומר ממנו ארוגות עלילות גבורה של עיתונאים. לכל אורך החקירה, הנחיתי את גורמי האכיפה לנקוט איפוק, ריסון ומשנה זהירות בבואם לגבות הודעות מעיתונאים. הצורך לנקוט ריסון במדיניות האכיפה נועד לשמר את דמותה של העיתונות בישראל כעיתונות חופשית, הממלאת את תפקידה כערובה חיונית לזכות הציבור לדעת. כך עתה וכך יהא גם בעתיד", אמר וינשטיין.

יחידת להב 433 בלודצילום: מוטי מילרוד

וינשטיין התייחס לכך שפרשת הרפז עוסקת, בין היתר, בחשד לעבירות שבוצעו תוך שימוש בתקשורת.

"לעיתים אנו נדרשים לערוך איזונים בין האינטרס שביסוד החיסיון העיתונאי, לבין אינטרסים חיוניים אחרים המתחרים על הבכורה", אמר, והוסיף כי "כך הדבר כאשר על הפרק ניצבים אינטרסים הנוגעים לביטחון המדינה, או כאשר קיים אינטרס להגיע לחקר האמת במסגרת חקירה פלילית. בעניין זה אדגיש כי נכון לעת הזו, איש מן העיתונאים שהתבקשו למסור עדות לא חשוד בביצוע עבירה, וממילא איש מהעיתונאים לא נחקר כחשוד".

עם זאת, ציין היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין כי "מבלי לגרוע מן החשיבות שבשמירה על החיסיון העיתונאי, הרי ברור הוא שאין מדובר בערך מוחלט שאין בלתו. גם העיתונות עצמה פועלת במסגרת החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ