שנת מאסר לח"כ לשעבר סעיד נפאע בשל ביקורו בסוריה ב-2007

ח"כ לשעבר נפאע הורשע בביקור במדינת אויב ומגע עם סוכן זר, לאחר שנפגש עם סגן מזכ"ל החזית העממית. נפאע: זו רדיפה פוליטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בנצרת הטיל הבוקר שנת מאסר בפועל על חבר הכנסת לשעבר סעיד נפאע. בחודש אפריל השנה ע בעבירות של ביקור במדינת אויב ומגע עם סוכן זר בעת ביקורים ב-2007. בביקורו נפגש עם טלאל נאג'י, סגן מזכ"ל החזית העממית. בהמשך ניסה להיפגש גם עם ראש הלשכה המדינית של החמאס, הפרקליטות ביקשה מבית המשפט כי על נפאע יוטל עונש מאסר בפועל שבין שנתיים לחמש שנים. 

בטיעונים לעונש מוזכרת חוות דעת שכתב מומחה מודיעין על נאג'י, ובה הוא מוגדר כיד ימינו של ראש ארגון טרור, המהווה איש קשר מול הממשל הסורי, ארגון חיזבאללה ופלגים פלסטיניים נוספים. עוד נכתב בטיעונים לעונש כי "הנאשם הינו עורך דין מזה שנים רבות, ובמועד ביצוע העבירות היה חבר הרשות המחוקקת בישראל. כלומר, הנאשם היה מצוי ב'במסדרונות השלטון', השתתף בדיונים שונים ויכול היה להשפיע על תהליכי החקיקה, היה חשוף למידע רב, ובעל גישה לבעלי תפקידים בכירים בשירות המדינה או במפלגות פוליטיות, לציבור הרחב, ובעל יכולת השפעה על תומכים ואוהדים. פוטנציאל הנזק כתוצאה מפגישה של אדם כזה עם בכיר בארגון מחבלים הינו בוודאי כבד מאד".

נפאע הורשע גם בעבירה של ביקור במדינת אויב, אישום שהוגש במקביל גם נגד 16 שייחים דרוזים. אחרי שהורשעו כבר, הודיעה המדינה כי היא מבטלת את האישום נגדם.

נפאע בבית המשפט בנצרת, 2012צילום: עבדאללה שמא

הסדר זה התגבש אחרי שהתחייבו לא לנסוע שוב למדינות אויב ואחרי פניות ראשי העדה והסכמה על פרסום גילוי דעת פומבי מטעמו של השייח טריף, ראש העדה, אליו הצטרפו גם סגן יו"ר הכנסת, חה"כ חמד עמאר ויו"ר פורום ראשי הרשויות הדרוזיים. בגילוי הדעת הם קוראים לכלל בני העדה הדרוזית במדינה שלא לנסוע למדינות סוריה ולבנון ללא היתר מהרשויות המוסמכות.

בטיעונים לעונש טענה הפרקליטות כי המקרה של נפאע שונה בתכלית. "הנאשם הוכיח במעשיו שיצא למדינת האויב, שלא למטרות דת בלבד, אם בכלל, כי אם במטרה לפגוש אנשי ממשל סוריים ואף לקיים באופן חשאי מפגש עם איש בכיר בארגון טרור העוין את ישראל. הנאשם הינו חבר כנסת, עובד ציבור, הנושא משרה ציבורית בכירה במערכות הממשל של מדינת ישראל. הנאשם הפר את החוק ברגל גסה, בה בשעה שיכול היה לפעול בדרכים לגיטימיות ודמוקרטיות, אשר הוענקו לו כחבר כנסת, כדי להסדיר את נושא היתרי היציאה".

ח"כ לשעבר נפאע אמר בעקבות גזר הדין כי "אין שום הסבר לעונש חוץ מרדיפה פוליטית". עורך דינו, מאדי דאהר, אמר כי "למרות העונש שנראה קל יחסית, מדובר בגזר דין קשה ואנחנו נלמד אותו ונשקול את צעדינו. מדובר בפגישה פוליטית שאין בה שום פגיעה בביטחון המדינה. צריך לזכור שהיו עוד ח"כים ואנשי ציבור שנפגשו עם דמויות במדינות המוגדרות כמדינת אויב ולא ננקטו נגדם צעדים".

התובעת בתיק, עו"ד יעל כוכבי מפרקליטות מחוז צפון, אמרה כי "היום הועבר מסר חד משמעי, לפיו חבר כנסת ישראלי אשר נפגש עם האויב במדינת אויב, יורשע בדין ויישלח למאסר".

שר החוץ, אביגדור ליברמן, כתב בפייסבוק בעקבות ההרשעה: "אני מברך על החלטת בית המשפט לשלוח את חבר הכנסת לשעבר סעיד נפאע למאסר משום שביקר בסוריה בעודו מכהן בכנסת והורשע במגע עם סוכן זר. זהו מסר חשוב שמעביר בית המשפט, ולפיו מדינת ישראל לא תמשיך לסבול פעולות חתרניות נגד המדינה מאלו שיושבים בבית המחוקקים שלה ובאותו הזמן פועלים בכדי להרוס אותה".

יו״ר הקואליציה, ח״כ יריב לוין, אמר הבוקר כי ״הרשעתו של חבר הכנסת לשעבר נפאע בעקבות מעשיו החמורים מהווה נורת אזהרה לכל אותם חברי כנסת המשתפים פעולה עם האויב ומהווים גיס חמישי של ממש בכנסת ישראל. חברי כנסת כאלה הם חרפה לכנסת. נפאע מחוץ לכנסת ובדרכו לבית הסוהר - עכשיו תורה של ח״כ זועבי לשלם את המחיר על בגידתה״.

להגנתו של נפאע התגייס מנהל מרכז מוסאוא, ג'עפר פרח, שאמר כי "ההחלטה לכלוא אותו היא פגיעה בדמוקרטיה ופגיעה בחסינות הפרלמנטרית של נבחרים ערבים". פרח הצביע על מוסר כפול של המערכת: "סטודנטים, שיחים ואפילו תפוחים מגיעים לסוריה מהגולן ורק אזרחים ערבים דרוזים מוענשים בחומרה כדי להפריד אותם מבני עמם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ