הפרקליטות ביקשה לחדש את המשפט נגד מתאמת הנסיעות של אולמרט

רייצ'ל ריסבי-רז הואשמה לפני חמש שנים בתיק ראשונטורס בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים, אולם התיק הוקפא

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

הפרקליטות הגישה הבוקר (חמישי) לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לחדש את המשפט נגד רייצ'ל ריסבי־רז, לשעבר מתאמת קשרי החוץ והנסיעות בלשכתו של אהוד אולמרט, שהואשמה בתיק ראשונטורס. זאת, בעקבות ההסכם שחתמה הפרקליטות עם שולה זקן, במסגרתו, בין היתר, היא תשמש עדת מדינה. המשפט נגד ריסבי־רז הוקפא לאחר ערעור הפרקליטות לעליון על זיכוי אולמרט בפרשה.

ריסבי־רז, שעבדה במשך שנים בתפקיד מתאמת קשרי החוץ של אולמרט, תחילה בעיריית ירושלים ובהמשך כיועצת בלשכת שר התמ"ת, היתה הנאשמת הראשונה בפרשת ראשונטורס. כתב האישום נגדה מייחס לה עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים.

התיק נגד ריסבי־רז, שהוגש ביולי 2009, התעכב לצורך שמיעת עדותה בתיק נגד אולמרט, ועד היום היא לא הגיבה בכתב לכתב האישום. ב-2011 הודיעה נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים דאז, מוסיה ארד, שעמדה בראש הרכב השופטים בתיק ראשונטורס נגד אולמרט, כי שמיעת התיק נגד ריסבי־רז תידחה בשל אילוצי כוח אדם של בית המשפט. לאחר שניתנה הכרעת הדין בשלוש הפרשות נגד אולמרט - טלנסקי, ראשונטורס ומרכז ההשקעות, קבע השופט רפי כרמל כי שמיעת התיק נגד ריסבי־רז תחל אחרי שיתקבלו תוצאות פסק הדין של בית המשפט העליון בערעור נגד זיכויו של אולמרט וזיכויה החלקי של זקן בפרשת ראשונטורס.

ריי'צל רז-ריסבי בבית משפט מחוזי בירושלים, 2009צילום: אנה קפלן

התובע בתיק, אורי קורב, מציין בפנייתו היום לשופט רפי כרמל, כי כתוצאה מהחלטת בית המשפט העליון לקבל את בקשת המדינה להגיש ראיות חדשות בתיק טלנסקי, שנידון יחד עם הערעור על תיק ראשונטורס, הוחזר התיק לבית המשפט המחוזי, כך שלא ברור מתי יינתן פסק דין סופי של העליון. לכן, לדבריו ניתן לדון באישומים נגד ריסבי־רז. "נוכח התפתחות זו בהליך הערעור, דומה כי ההמתנה לתוצאותיו תוביל לעיכוב בלתי סביר בענייננו, המתווסף לפרק הזמן הממושך שחלף עד כה", כתב קורב בבקשה. עם זאת, המדינה לא ביקשה לפתוח את תיק ראשונטורס בעקבות ההסכם עם שולה זקן, שכן לזקן לא היה חומר פיזי המגבה את דבריה לגבי ידיעתו של אולמרט למעשי המרמה.

קורב הוסיף כי הערעור נגד זיכויה החלקי של שולה זקן, שהורשעה בפרשת ראשונטורס בקבלת דבר במרמה, נמחק במסגרת ההסכם עם זקן והיא צפויה לשמש כעדת תביעה נגד ריסבי־רז. בבקשה נכתב כי "במצב דברים זה, לתוצאות הערעור התלוי והעומד נגד מר אולמרט לא צריכה להיות כל השפעה על ניהול התיק נגד הנאשמת (ריסבי־רז, ר"ח), שכן השאלה היחידה שעומדת לדיון במסגרת הערעור שם היא מודעות מר אולמרט לעבירות שנעברו לכאורה במסגרת "פרשת ראשונטורס", וההכרעה בענייננו איננה תלויה בה. כמו כן, הראיות בתיק השתנו לאחר שהגב' זקן מסרה גרסה בפרשה, ולכן אף מטעמים אלו אין מקום להמתין עוד עם ניהול התיק".

לפני כשנתיים, זוכה אולמרט מפרשת ראשונטורס בנימוק שלא הוכח שהיה מודע למעשי המרמה שהביאו להשגת עודפים מגיוס מימון כפול ואף משולש לטיסותיו בחו"ל על ידי המדינה וארגונים ציבוריים. בכסף העודף שהצטבר, 92 אלף דולר, מימן אולמרט טיסות פרטיות לבני משפחתו ושדרוגים של הטיסות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ