היועמ"ש החליט שלא לפתוח בחקירה פלילית בפרשת "ביביטורס"

בהודעת יהודה וינשטיין, יותר משלוש שנים לאחר חשיפת הפרשה, נאמר כי "אין סיכוי ממשי שהמשך הבדיקה יוביל לממצאים ברמה הנדרשת להעמדה לדין"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע הערב (חמישי) כי החליט לסיים את הבדיקה בפרשת "ביביטורס", שעסקה במימון נסיעותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחו"ל בעת שכיהן כח"כ וכיו"ר האופוזיציה, מבלי לפתוח בחקירה פלילית בפרשה.

החלטתו של וינשטיין התקבלה יותר משלוש שנים לאחר פרסום התחקיר בנושא בערוץ 10. בעקבות התחקיר החל מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס בבדיקת הפרשה, אך כשהחליף אותו יוסף שפירא החליט האחרון כי החקירה אינה בסמכותו והנושא הועבר לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה.

בהחלטתו מציין וינשטיין כי החליט למעשה לאמץ את עמדת ראש אגף החקירות, פרקליטות מחוז ירושלים ופרקליט המדינה ולהביא לסיום הבדיקה. וינשטיין מינה את אורי קורב, התובע בתיק ה"ירושלמי" נגד אהוד אולמרט, לבדוק את הפרשה. מהודעת וינשטיין עולה כי להערכתו ולהערכת שי ניצן, "אין סיכוי של ממש שהמשך הבדיקה, ואף חקירה פלילית, יובילו לממצאים ברמה הנדרשת להעמדה לדין, בין היתר, בשל חלוף הזמן הרב מאז התרחשות האירועים". 

נתניהו ורעייתו שרה נוחתים במוסקבה, בשנה שעברהצילום: קובי גדעון / לע"מ

בדיקת הפרקליטות התמקדה בשתי טיסות של נתניהו. באחת מהן, באוגוסט 2006, בזמן מלחמת לבנון השנייה, נסעו נתניהו, רעייתו שרה ואחד מבניהם ללונדון, לכאורה במימון כפול של הכנסת והבונדס. לגבי השנייה, בספטמבר 2006, נבדק האם בני הזוג נתניהו קיבלו מימון כפול משני גורמים שונים על אותה נסיעה לניו יורק.

נתניהו, באמצעות עו"ד דוד שמרון, השיב כי הכנסת מימנה את טיסתו ואילו הבונדס מימן את הטיסה של רעייתו, אלא שהארגון רשם את החשבונית על שמו. באשר לטיסה לניו יורק נטען כי שתי החשבוניות עבור טיסה זו הוצאו למעשה לאותו ארגון שהזמין את נתניהו, הנושא שמות שונים. לטענת נתניהו, תחילה הוצאה חשבונית על שם לא נכון שבוטלה לבקשת הארגון, ואז הוצאה חשבונית חדשה עבור שמו המדויק של הארגון.

וינשטיין קיבל גם את הקביעה כי אין תשתית ראייתית לעבירה פלילית בהעברת סכום כסף על ידי איש העסקים דדי גראוכר לנהגו של נתניהו ב-2008, כאשר לדברי וינשטיין "עלה חשד כי סכום כסף זה יועד לנתניהו עצמו". גראוכר והנהג הודו כי הכסף אכן הועבר, אך לדבריהם היה מדובר בסכום של מאות דולרים בלבד, ונתניהו, שההעברה התבצעה במשרדו במצודת זאב, שהה באותה עת בפגישה. היועץ מציין כי גראוכר והנהג "נתנו מספר גרסאות סותרות בקשר לאירוע וגרסאותיהם לא היו עקביות, סתרו זו את זו ואף סתרו במידה מסוימת ראיות חיצוניות שנאספו". עם זאת, "לא נמצאה תשתית ראייתית מספקת לכך שנעברה עבירה פלילית על ידי מי מהמעורבים, ולא נמצאו ראיות למעורבות כלשהי של מר נתניהו עצמו באירוע או למודעותו אליו".

וינשטיין מציין כי עו"ד שמרון התבקש להבהיר סוגיות שעלו במהלך הבדיקה, אך היו כמה שאלות שלא השיב עליהן, ביניהן השאלה מי טיפל בארגון נסיעותיו של נתניהו מול סוכנות הנסיעות - אשה שזהותה התבררה בחקירת המבקר. לפי הגרסה שמסרה מי שטיפלה בארגון נסיעותיו של נתניהו בפני אנשי המבקר, גראוכר מימן את שהותו של נתניהו בחו"ל בשתי נסיעות לניו יורק. עם זאת, כשזומנה למתן עדות במשטרה, הכחישה כי גראוכר מימן את שהותו של נתניהו באחת הנסיעות החשודות, בספטמבר 2006. גראוכר עצמו העיד כי היה מעורב בהזמנתו של נתניהו לניו יורק מטעם ארגון מסוים וכי אם שילם עבור המלון, הוא קיבל החזר מהגוף שהזמין את נתניהו, ואף הציג חשבוניות התומכות בגרסתו. 

את דבריו חותם וינשטיין בתיאור מלאכת הבדיקה שנעשתה, שכללה בקשת פרטים והבהרות מנתניהו, בחינת החומרים שנאספו במשרד מבקר המדינה, גביית עדויות ומסמכים על ידי המשטרה ובדיקות נוספות. "פעולות אלה דרשו זמן, ותוך כדי הבדיקה הועלו טענות חדשות, התבררו עובדות, והתקבלו חומרים אשר הצריכו השלמות והמשך בדיקה. בסופו של יום, במכלול החומר שנאסף לא נמצא שיש מקום לפתיחה בחקירה בחשד לביצוע עבירה פלילית מצידו של מר נתניהו. על כן החלטתי לסיים את הבדיקה בפרשות אלה", סיכם. 

לפני כשנה נסקר במוסף "הארץ" הקשר ההדוק בין שמרון ומבקר המדינה שפירא. אז פורסם כי שמרון דרש מלינדנשטראוס להדיח מחקירת פרשת "ביביטורס" את נחום לוי, יועץ המבקר לינדנשטראוס למלחמה בשחיתות. בנוסף ביקש שמרון להעביר את הבחינה המתייחסת לתקופה שבה היה נתניהו ח"כ לוועדת האתיקה של הכנסת, בטענה שמשרד המבקר אינו רשאי לחקור חברי כנסת. לוי סבר כי החומר שנאסף בפרשת "ביביטורס" מעלה חשדות למעשים פליליים והמליץ להעבירו ליועץ המשפטי לממשלה, אך המלצותיו נותרו על הנייר, שכן כעבור חודשיים החליט שפירא להעביר את החומר הקשור לנסיעות נתניהו בתקופה שבה כיהן כח"כ לטיפולו של יו"ר הכנסת דאז ראובן ריבלין. בכך אימץ המבקר את עמדתו של אחד מיוזמי מינויו, עו"ד שמרון.

במשרד מבקר המדינה מצויה כיום טיוטת דו"ח בנוגע לנסיעותיו של נתניהו בתפקידו כשר האוצר. הטיוטה לא הועברה לנתניהו, בהוראת וינשטיין, בשל הבדיקה. משהסתיימה, אין מניעה להעבירה לראש הממשלה לצורך תגובה ואז לפרסם אותה. 

בתוך כך, שלח היועץ המשפטי לממשלה מכתב תגובה לפנייתם של כמה עיתונאים, שהביעו חשש מחקירת עיתונאים במסגרת פרשת הרפז. וינשטיין הבהיר כי "הנחה את גורמי האכיפה לנקוט אפוק, ריסון ומשנה זהירות בבואם לגבות הודעות מעיתונאים" וכי בכל מקרה שבו תשובותיהם היו עלולות לפגוע בחיסיון העיתונאי, החקירה הופסקה והוחלט שלא לנקוט הליך כלשהו לצורך הסרת החיסיון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ