הבנות החרדיות בבית שמש ימשיכו ללמוד במתחם בית הספר החילוני

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את בקשת משרד החינוך להוצאת צו ביניים נגד המוסד. "לא נותר אלא לקוות כי בתי הספר ישמשו דוגמא לדו קיום"

ירדן סקופ
ירדן סקופ

הבנות החרדיות ימשיכו ללמוד בינתיים בתוך החילוני "שפות ותרבויות". זאת, לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, דחה היום (ראשון) את בקשת משרד החינוך להוצאת צו ביניים נגד המשך פעילותו של בית הספר החרדי "משכנות דעת" בתוך מתחם בית הספר החילוני.

בעקבות החלטת השופט ארנון דראל, ימשיך בית הספר לפעול במתכונת שקבעה העירייה, ולה התנגד משרד החינוך ויפעלו בו למעשה שני בתי ספר, בינהם מפריד קיר זמני שבנתה עיריית בית שמש. ראש העיר בית שמש, משה אבוטבול, הורה בשבוע שעבר לפרק את הגדר שחצצה בין שני חלקי המבנה.

השופט מתח ביקורת הן על משרד החינוך והן על עיריית בית שמש. לדבריו, העירייה נהגה שלא כשורה, כאשר החליטה על הפעלת בית הספר החרדי מתוך מתחם בית הספר החילוני באופן חד צדדי, ערב פתיחת שנת הלימודים. לדבריו, "החיפזון בנקיטת צעד חד צדדי בערב שלפני פתיחת שנת הלימודים ולא בהליך מסודר של פנייה מבעוד מועד למשרד החינוך ובמידת הצורך פנייה לסעד משפטי כלפי משרד החינוך – מעורר קושי ואינו הולם התנהלות תקינה של רשות ציבורית. תחושתה של העותרת כי המדובר ב'מחטף' ובצעד כוחני ­ אינה נראית אפוא קלוטה מן האוויר".

חזית בית הספר "שפות ותרבויות" בבית שמש, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

עם זאת, הוסיף כי משרד החינוך נהג גם הוא באופן בעייתי, כאשר לאורך שנים לא פעל די בשיתוף עם הרשות המקומית כדי למצוא פתרונות לאוכלוסיה החרדית בבית שמש, ההולכת וגדלה וזקוקה לכיתות לימוד ומוסדות חינוך. לפי השופט " אין מדובר בתמונה חד ממדית אלא נלמד מתוך התשתית הלכאורית שהונחה כי מערכת החינוך בבית שמש, שמצויה באחריות הכוללת של משרד החינוך ושל העירייה, איננה נותנת מענה הולם לשינוי בהרכב האוכלוסייה... בשל השינויים הדמוגרפיים בבית שמש – מבני חינוך המשמשים את החינוך הממלכתי אינם מאוכלסים במלוא מספר התלמידים שהם יכולים לקלוט. אותו תהליך הכרחי של התאמת מערכת החינוך על זרמיה השונים לזרמי האוכלוסייה המשתנים בעיר­ רחוק, על פני הדברים, מלהתקדם בקצב הנכון. מובן שאין בכך כדי להצדיק דרכי פעולה המנוגדות לדין   ולנהלים אך הדברים נותנים רקע נוסף למצוקתם של חלק ממוסדות החינוך".

השופט דראל קבע כי "אף שהתנהלות המשיבים רחוקה, לכאורה, מלהלום עמידה בכללי המשפט המנהלי בכל הנוגע לקבלת ההחלטה ולדרך ביצועה ולכאורה יש בעתירה ממש – מאזן הנוחות, לעת הזו, נוטה לטובת דחיית הבקשה לצו ביניים".

עוד כתב השופט בסיכום ההחלטה כי "המדובר בשני מוסדות חינוך לילדים וילדות, שחיים יחדיו במציאות מורכבת בעיר לה שותפות אוכלוסיות שונות. אף שבין ההורים והמבוגרים קיימות מחלוקות ­ אין הכרח כי הילדים והילדות בשני בתי הספר לא יחיו יחד, תוך שיתוף משאבים, לצד שמירה על הייחוד של כל אחד מבתי הספר. זהו אתגרם החינוכי של המחנכים והמחנכות ולא נותר לי אלא לקוות כי יעמדו בו ויוכלו לשמש דוגמא לדו קיום בהבנה, בכבוד הדדי, וקבלת 'שפתו ותרבותו' של האחר".

ערב פתיחת הלימודים הקימה עיריית בית שמש מחיצת פח שחצתה את חצר בית הספר לשפות ותרבויות, והעבירה אחד מאגפיו לבית הספר החרדי "משכנות דעת". במחאה על המהלך, השביתו הורים לתלמידי בית הספר החילוני את הלימודים וערכו במקום הפגנה נגד "ההשתלטות החרדית" על העיר. אלי כהן, מנהיג האופוזיציה בעיר, אמר: "זה לא ויכוח על מטראז', זה ויכוח על הצביון הציוני של המדינה. הגדר היא תחילת הסוף של הציונות בבית שמש".

בית משפט השלום בירושלים מתן צו מניעה לפעילות בית הספר החרדי במבנה, ובנוסף הוציאה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן צו סגירה ל"משכנות דעת", שבו נכתב כי "המוסד החינוכי מתנהל ללא רישיון ובניגוד לחוק הפיקוח על בתי הספר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ