גואל רצון הורשע בשורה של עבירות מין, אך זוכה מהחזקה בתנאי עבדות

רצון הואשם בהחזקת 12 נשים בתנאי עבדות ובעבירות מין ב-7 מהן. הוא הורשע בעבירות מין בשש מתלוננות, ארבע מהן קטינות, שלוש מהן בנותיו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (שני) את גואל רצון בשורה ארוכה של עבירות מין שיוחסו לו, בהן אונס וביצוע עבירות מין במשפחה. בית המשפט זיכה את רצון מהסעיף התקדימי של החזקה בתנאי עבדות. הכרעת הדין ניתנה בדלתיים סגורות על ידי הרכב השופטים בראשות השופטת נורית אחיטוב, והשופטת מרים דסקין והשופט רענן בן- יוסף. 

עבירות המין החמורות שבהן הורשע רצון היו בשש מתוך שבע המתלוננות שהעידו נגדו, בהן בנותיו, ומרביתן קטינות. הוא הורשע בביצוע אונס בנסיבות מחמירות, עבירות מין במשפחה, מעשי סדום ומעשים מגונים.

מעיין, אחת מנשותיו של גואל רצון, מתחה ביקורת קשה על בית המשפט ועל הזיכוי בסעיף העבדות: "אין חוק ואין שופט במדינת ישראל. אני הייתי בעבדות טוטלית. אם מדינת ישראל לא היתה משחררת אותי, אני הייתי במאסר עולם. במדינת ישראל יש אפשרות ורישיון לתת גברים לקחת נשים ידועות בציבור בהמונים ולהתעלל בהן ולקרוע מהן את הילדים, ובסופו של דבר הם ייצאו זכאים כי הם לא עברו את קו ההתעללות בפיזית" 

רצון בהכרעת הדין היום בבית המשפט בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

הכרעת הדין של רצון נמסרה ארבע וחצי שנים אחרי הגשת כתב האישום נגד רצון, בבית המשפט המחוזי בתל אביב. הוא הואשם בהחזקה בתנאי עבדות של 12 נשים וביצוע עבירות מין קשות, בהן אונס ומעשי סדום בשבע נשים, חלקן קטינות.

רצון הורשע גם בקבלה במרמה, בנסיבות מחמירות, של 140 אלף שקל מאחת מנשותיו, שהסכימה לתת לו את הכסף בתמורה לתשומת לבו ולהסכמתו שתתלווה אליו לנסיעה במרוקו. הוא דרש שתיתן לו כסף לצורך כיסוי חוב, שכלל לא היה קיים. 

הכרעת הדין, המתפרשת על פני 106 עמודים, לא הותרה לפרסום היום, בשל התייחסות מפורטת לעבירות המין בתוך המשפחה. בעת הקראת הכרעת הדין על ידי השופטים שמר רצון על שקט, וכך גם המתלוננות. חלקן יצאו החוצה והביעו את זעמן לנוכח זיכויו. השופטת אחיטוב, שפורשת מחר מכס השיפוט, צפויה להקריא בטקס הפרידה שלה גרסה מצונזרת של הכרעת הדין. שלב הטיעונים לעונש במשפט צפוי להתקיים ב-22 באוקטובר. לפי הערכות, הפרקליטות תדרוש עונש של כ-30 שנות מאסר. 

סנגוריתו של רצון, עורכת הדין שלומציון מנדלמן גבאי, שייצגה אותו מטעם הסנגוריה הציבורית, אמרה הבוקר בתגובה להכרעת הדין כי "מדובר בזיכוי בתיק תקדימי. בית המשפט קבע שהתיאוריה שגואל רצון החזיק את נשותיו בעבדות לא מתקבלת ומדובר בהחלטה משפטית נכונה".

עורכת הדין התייחסה גם להרשעתו בשורה של עבירות מין, אך לדבריה "התיק נוהל בעיקרו על העבירה התקדימית של החזקה בתנאי עבדות. לגבי מרבית העובדות בעבירות המין היתה הסכמה, ולגבי חלקן הוא הודה". 

אחת התובעות מטעם הפרקליטות, עורכת הדין דליה אברמוף, אמרה בתגובה להכרעת הדין כי "הפרשה של גואל רצון היא לא רק התיק הפלילי. זו פרשה שבראש ובראשונה היא אנושית וחברתית. שיתוף הפעולה של הפרקליטות, המשטרה וגורמי הרווחה, הביאו להגשת כתב האישום ולהישג המשמעותי של פירוק הקבוצה, ונתן לכ-20 נשים וכ-50 ילדים אופקים חדשים".

התובעת רנית בר-און הוסיפה ש"מעשיו של גואל רצון מהווים עבדות מודרנית. הפרקליטות תקרא את הכרעת הדין, תלמד אותה ותשקול את תגובתה, ובין היתר אפשרות ערעור". 

רצון, היום בן 64, נעצר בינואר 2010, כשנה לאחר חשיפת ערוץ 10 את התופעה שבנה סביבו. "הנאשם הציב את עצמו בקרב הנשים כמורם מעם וכשווה ערך לבורא־עולם. הנאשם גרם לנשים לשאוף ולראות בהולדת ילדיו כשירות מרומם שיש לשאוף אליו", נכתב בכתב האישום. "הנאשם התייחס לנשים כאל קניינו, כאל מי שכל קיומו נועד לשרת אותו ולספק את צרכיו. ברצותו מקרב וברצותו מרחיק. בשליטתו המלאה בנשים, הביא הנאשם את הנשים לבטל לחלוטין את עצמן מפניו ולייעד את כל קיומן לשירותו ולסיפוק צרכיו, לרבות צרכיו הכלכליים והמיניים. הנאשם ניצל את מעמדו ואת סגידתן של הנשים וביצע בחלק מהן עבירות מין".

הוויכוח המשפטי בתיק שהתנהל לאורך כל השנים בדלתיים סגורות התמקד בשאלה האם רצון החזיק את נשותיו בתנאי עבדות. כתב האישום נגד רצון היה הראשון שהוגש בישראל בגין עבירה זו, שנוספה לספר החוקים ב-2006, כחלק מהמחלקה בסחר בבני אדם. מאז הוגשו שני כתבי אישום בגין עבירה זו, שהסתיימו בהרשעה, אולם כתב האישום נגד רצון בגין ההחזקה בעבדות נחשב לתיק הדגל של הפרקליטות. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ