הנימוק לזיכוי רצון מהחזקה בעבדות: "הנשים יכלו לעזוב"

בהכרעת הדין נכתב כי כל המתלוננות העבירו את שנות ילדותן בחברה נורמטיבית והיו מודעות לשוני שבין חיים רגילים לבין החיים לצד הנאשם

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בהכרעת הדין נגד גואל רצון שהותרה אתמול לפרסום, מנמקים שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב את החלטתם לזכות את גואל רצון מעבירת החזקה בתנאי עבדות. השופטים נורית אחיטוב, מרים דיסקין ורענן בן יוסף דחו את טענת הפרקליטות כי ניתן לפרש את הסעיף בחוק כרלוונטי גם לגבי עבדות מנטלית.

התיק נגד גואל רצון היה תיק תקדימי ראשון מסוגו שבו הועמד לדין אדם בגין החזקה בתנאי עבדות, עבירה שנכנסה לספר החוקים ב–2006 כחלק מהמלחמה בסחר בבני אדם. רצון הואשם בהחזקה של 12 נשים, אך בית המשפט קבע כי לאותן נשים היתה בחירה והן לא הוחזקו בתנאי עבדות כפי שהתכוון לכך החוק (שנוגע, למשל, למקרים של נערות ליווי שמובאות לישראל ומוחזקות ללא יכולת להתנגד).

בהכרעת הדין נכתב כי "במישור העובדתי, הנאשם ניצל את המתלוננות כלכלית והפעיל עליהן מערך יעיל של לחצים נפשיים ומניפולציות. עם זאת, כל המתלוננות העבירו את שנות ילדותן בחברה נורמטיבית והיו מודעות לשוני שבין החיים הרגילים לבין החיים לצד הנאשם. לא נשללה מהן גישה למידע לפיו ניתן לנהל חיים תקינים שלא לצד הנאשם".

גואל רצון בבית המשפט, אתמולצילום: מוטי מילרוד

עוד נכתב כי "לא הופעל נגדן באופן רציף אמצעי לחץ מלבד איומים בענישה באמצעים פנטסטיים, או בהעדפת אחרות על פניהן כשותפות מיניות ואימהות לילדיו. לא נעשתה כל פעולה המעמידה בפניהן מחסום שאינו נפשי מלעזוב. אנו סבורים, שלא למקרים מסוג זה נועדה עבירת ההחזקה בתנאי עבדות כפי שנחקקה, וככל שכוונת המחוקק היתה לאסור גם את קיומן של קבוצות שוליים או 'כתות' כגון זו שבמרכזה עמד הנאשם, היה עליו לעשות כן בלשון מפורשת ולא בדרך של היקש מעבירה שנועדה למגר תופעה אחרת".

מאז שהחל משפטו של רצון לפני כארבע שנים וחצי, הורשעו שני אנשים בעבירה זו. בשני המקרים הפרשנות למלה 'עבדות' היתה התייחסות לבני אדם כאל חפצים, באמצעות שלילת חירותם. בית המשפט קבע כי זה לא המקרה בעניינו של רצון.

רצון הורשע בשורה ארוכה של עבירות מין חמורות בהן אונס קטינות ועבירות מין בתוך המשפחה. הפרקליטות צפויה לדרוש עונש מאסר של כ–30 שנה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ