המחוזי בת"א זיכה מרצח את מוטי חסין, שעמד בראש ארגון הפשע של אברג'יל

"ראיות התביעה חלשות למדי ולא הוצג מניע", קבע שופט המחוזי והתייחס לשורת מחדלי חקירה. שלושה נאשמים נוספים ברצח זוכו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בתל אביב זיכה היום (רביעי) את העבריין הבכיר מוטי חסין, מי שעמד בראש ארגון הפשע של משפחת אברג'יל, מאשמת רצח העבריין אבי דוד במסעדה בבת ים אוקטובר 2011. יחד איתו זוכו גם שלושה נאשמים נוספים מאנשיו של חסין - האחים שלומי ואופיר ניאמצ'יק ויצחק ג'רבי. חסין לקח את השליטה על הארגון לאחר שאברג'יל נכלא.

הארבעה הואשמו כי ב-9 באוקטובר 2011 רצחו, יחד עם שני בני אדם נוספים שזהותם לא ידועה למשטרה, את דוד בחמש יריות אקדח. לפי כתב האישום, הם תכננו מראש להביא את דוד למסעדה בבת ים באמתלת שווא ("כיפה אדומה") לפגישה עם חסין, שם ימתינו לו השניים שזהותם אינה ידועה רכובים על אופנוע, יחלפו על פניו וירו בו למוות.

ב-19 בדצמבר 2011 אירעה תפנית, כשהחוקרים הוזעקו לזירת הרצח של העבריין איציק גפן, ששימש כאיש הכספים בארגון הפשיעה של אסי אבוטבול. חוקרי ימ"ר תל אביב הבינו כי לשתי זירות הרצח- של גפן ודוד - מאפיינים דומים. אחד מאנשיו של חסין, שלומי ניאמצ'יק, נפגש עם גפן בתחנת הדלק שליד בית חולים וולפסון בחולון. בזמן שניאמצ'יק וגפן שוחחו, הגיח אופנוע שעליו שני רוכבים עם קסדות עליהם וירו למוות בגפן. חוקרי ימ"ר תל אביב קשרו בין האירועים לאחר שהבינו שבשני המקרים מדובר בשיטות רצח שמספקת לחסין ושלומי ניאמצ'יק אליבי מושלם - שניהם היו יחד עם הנרצחים בזמן החיסולים, ויכולים לטעון שגם הם היו יעדים. בגין הרצח של גפן רק שלומי ניאמצ'יק הועמד לדין, וזוכה גם ממנו היום.

מוטי חסין בבית המשפט המחוזי בתל אביב, היום צילום: ראובן קסטרו

המדינה התבססה על ראיות נסיבתיות - צילומי מצלמות האבטחה מהבניינים השכנים, מהמסעדה ותחנת הדלק ואיכונים ומחקרי תקשורת. לגבי האירוע במסעדה, טענו חסין והאחים ניאמצ'יק כי נכחו במסעדה או בכלי רכב שחנה לידו באופן מקרי ולא היתה להם כל ידיעה על הרצח שאירע להפתעתם, אז נסו על נפשם מהמקום. ג'רבי טען כי בכלל לא היה במקום. שני הצדדים הסכימו לממצאי האיכונים ולמה שהתגלה בסרטי מצלמות האבטחה. אולם בעוד שהנאשמים טענו שאין באלה התנהגות מפלילה, פרשנות המדינה היתה שונה. הם טענו כי נוכחותם במסעדה ובזירה לא הייתה מקרית ותמימה והם לא נתנו הסבר לנוכחותם שם. הפרקליטות טענה כי הם נמנעו מלמסור גרסה בחקירתם במשטרה ושיקרו בבית המשפט.

כך למשל, צולמו חסין ושלומי ניאמצ'יק נכנסים אחד אחרי לשני לשירותים, אולם בעדותם בבית המשפט לא זכרו לספר על מה שוחחו, מה שהמדינה טענה שמהווה התנהגות מפלילה. ראיה נוספת לשיטת התביעה היא העובדה שחסין יצא מהמסעדה והניח טלפון על שולחן בכניסה, שלידו ישב לאחר מכן ניאמצ'יק. ראיות נוספות הן ארבעה מכשירי טוקמן שנקנו ושימשו את הנאשמים. כל המכשירים פעלו במשך ארבעה ימים בלבד, עד ליום הרצח. על פי נתוני התקשורת, הארבעה דיברו ביניהם לקראת הרצח ובמהלכו.

"ראיות התביעה חלשות למדי", קבע השופט רענן בן יוסף שכתב את הכרעת הדין, אליה הצטרפו השופטות נורית אחיטוב ומרים דסקין, והתייחס לשורה של מחדלי חקירה. הוא קבע כי "מצלמות האבטחה הן ניטרליות ואינן מגלות כל מעשה המפליל את הנאשמים באופן מובהק", וכי התנהגותם של הנאשמים אינה מצביעה על התנהגות מפלילה יותר מהתנהגות טבעית או מקרית. עוד הוא הוסיף כי "לאיש מהנאשמים לא היה מניע לרצוח את המנוח (אבי דוד, ר"ח). התביעה לא הציגה ולו שמץ ראיה לקיומו. עסקינן בחקירה בפרשת רצח ויש להניח, כי החקירה עשתה מאמצים רבים בכיוון זה והעלתה חרס. היעדרו של מניע, בעיקר בעבירות חמורות, בוודאי בעבירת רצח, מטיל סימן שאלה על אשמתם של הנאשמים בתיקנו. אין אדם קם על אחיו להרגו סתם כך ללא סיבה ולו טריוויאלית".

השופט בן יוסף אף המשיל את הנראה במצלמות בתיאור הבא: "בתיקנו הנני רואה קיר מט ליפול - אין אני יכול לומר אם אני רואה גדר, או כותל של בית או של בית כנסת, מסגד או כנסיה. אני רואה עלה ואיני יכול לומר אם מאחוריו עומד עץ, שיח או ירק". לגבי אירוע הרצח השני בתחנת הדלק, שהמדינה הסתמכה בו על הדמיון בין המקרים, קבע בן יוסף כי משלא הוצגו ראיות למקרה הראשון, הטיעון מאבד תוקף. "הדמיון בין שני המקרים הוא חלקי מאוד ושטחי למדי. בשני המקרים מתנקשים עם אופנוע פגעו באדם שזומן לפגישה עם נאשם, אך המיקום שונה, מספר המעורבים שונה. במקרה השני אין טענה לקיומו של תצפיתן, רכישת טלפונים מיוחדים לצורך ביצוע הרצח ועוד".

חסין היה בכיר בארגונו של יצחק אברג'יל, עוד לפני שעבר לעמוד בראשו. במהלך אחד מניסיונות החיסול שלו, נהרגה מרגריטה לאוטין שישבה על החוף בבית ים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ