בכירה לשעבר בפרקליטות: "ללדור היתה חובת דיווח על התלונות נגד השופט כהן"

עו"ד ששון: "יש פה כמה רמות של אחריות של פרקליט המדינה"; מנגד קרא השופט בדימוס ארבל לחקור באופן דיסקרטי ולהיזהר מפני "חיסול חשבונות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אנשי משפט השמיעו הערב (שבת)  ביקורת על התנהלות פרקליטות המדינה ומערכת המשפט בפרשת נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת יצחק כהן, החשוד בביצוע עבירות מין, בהן הטרדה מינית ומעשים מגונים. בתוכנית "פגוש את העיתונות" התייחסו המשפטנים לאופן הטיפול במידע לפיו כהן הטריד מינית פרקליטה לפני שנתיים - מידע שהיה בידי בכירים בצמרת הפרקליטות, בהם פרקליט המדינה לשעבר, משה לדור, ופרקליטת המחוז, ולא הבשיל לידי חקירה או בדיקה של המשטרה.

עו"ד טליה ששון, לשעבר מנהלת המחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות, אמרה כי, להערכתה, היה על פרקליט המדינה דאז לפתוח בחקירה של המידע שהיה ברשותו. "אני לא יודעת איזה מידע הגיע ללדור. הגיע מידע, אך אני יכולה להגיד רק מה צריך לעשות להערכתי", אמרה ששון.

"לדעתי יש פה כמה רמות של אחריות של פרקליט המדינה בהקשר קונקרטי כזה" הדגישה. "קודם כל הוא התובע הראשי של מדינת ישראל ואחראי לפעילות המשטרה, (הוא) יכול לתת הוראה לפתוח בחקירה. שנית, הגברת המתלוננת שלא התלוננה היא בעצם תחת הכובע שלו, היא פרקליטה בפרקליטות, יש לו אחריות עליה כמעין מעביד. שלישית, המעשה המדובר נעשה עקב מילוי תפקידה, דבר שמוסיף עוד ממד של אחריות ומדובר בחשוד שהוא שופט שאין דבר רגיש מזה וגבוה מזה שמחייב בירור. אז זה מחייב בירור ודיווח. הוא היה יכול לדבר עם הפרקליטה בעצמו או יכול לשלוח שוטר או שוטרת שיעשו את זה".

השופט יצחק כהן בוועידה משפטית באשקלון בחודש שעברצילום: אילן אסייג

מנגד, השופט (בדימוס) דן ארבל, לשעבר מנהל בתי המשפט, אמר כי יתכן שהתלונות מוצדקות, אולם התייחס לכך שהפרשה נחשפה דווקא כאשר כהן מועמד לבית המשפט העליון. "צריך, אצל שופטים במיוחד, להיות זהיר מאוד ולעשות בדיקה דיסקרטית שמא אנחנו משחקים לידיים של מישהו שרוצה לחסל חשבון", אמר. "אני לא מצדיק את לדור ולא יודע מה היה שם. אני מסכים שצריך לעשות בדיקה אך היא צריכה להיות דיסקרטית כי אנו יכולים לחסל אדם, במיוחד שופט שחשוף לכל מיני אנשים". 

שלשום הורה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לפתוח בחקירה פלילית של כהן בחשד לביצוע עבירות מין, ובהן הטרדה מינית ומעשים מגונים. מבדיקת המשטרה עלה כי פרשת השופט יצחק כהן מסתעפת לחקירה רצינית, שמנהלים המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה, על טיפול פרקליטות המדינה במידע שמסרה פרקליטה לפני שנתיים. לפי המידע נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, יצחק כהן, המועמד לבית המשפט העליון, לכאורה הטריד מינית את הפרקליטה. מהבדיקה עולה כי המידע הועבר לבכירים בצמרת הפרקליטות ובהם , ולא הועבר לידיעת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולנשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס.

במקביל, שרת המשפטים, ציפי לבני, שוקלת להקים ועדת בדיקה שתבחן את התנהלות הפרקליטות ובתי המשפט בפרשה. זאת בעקבות המידע שהתברר בבדיקה הראשונית, ולפיו שופטים ובכירים בפרקליטות ידעו על מקרה אחד לפחות של חשד להטרדה מינית מצד השופט כנגד פרקליטה. כמו כן, בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה על פתיחת חקירה פלילית הודיעו נשיא בית המשפט העליון גרוניס והשרה לבני על הסרת שמו של כהן מרשימת המועמדים לבית המשפט העליון.

עו"ד טליה ששוןצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ