שירלי סיידלר

שישה בני אדם, שנעצרו בהפגנה בחורה נגד הסדרת ההתיישבות הבדואית, נתונים במעצר בית כבר עשרה חודשים. השישה נעצרו יחד עם עשרות מפגינים נוספים בחודש נובמבר האחרון, אז התקיימה בצומת חורה הפגנת "יום הזעם", בעקבות התוכנית להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. האישומים משותפים לרובם וכוללים תקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, התפרעות וגרימת נזק לניידות משטרה ולסוסי פרשים. שניים מתוך ששת העצורים הורחקו מביתם לעיר אחרת והוטלו עליהם תנאים מגבילים. בעוד כשבועיים עתיד להתקיים דיון בעניינם של כמה מהעצורים במטרה להקל את תנאי המעצר. 

בהפגנה האלימה נעצרו 34 מפגינים, ביניהם כ–15 קטינים, וכן נפצעו 14 שוטרים ונגרם נזק רב לציוד משטרתי וציבורי. עד כה הורשעו שני מפגינים, על אחד הם נגזרו בעסקת טיעון 11 חודשי מאסר, בעקבות הרשעות קודמות. שלשום (ראשון) בית המשפט המחוזי בבאר שבע הרשיע קטין בן 16 בגין עבירות של תקיפת שוטרים וזריקת אבנים לעברם, פגיעה בסוסי פרשים משטרתיים וגרימת נזק לניידת משטרתית. הנער נטול הרשעות קודמות, ולכן, תחילה החליט בית המשפט לנוער, בהמלצת שירות המבחן, לא להרשיעו. אולם, פרקליטות מחוז דרום הגישה ערעור ובית משפט המחוזי קיבל אותו, והוא נידון לארבעה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות. בפרקליטות מחוז דרום הסבירו כי העונשים החמורים נועדו להרתיע אחרים.

אחד העצורים, בן 19, הורשה לצאת מדי יום לכמה שעות מביתו כדי לעבוד, בעקבות הסכם עם הפרקליטות. "בהתחלה היה מאוד קשה להיות בבית, מנסים להעביר את הזמן איך שאפשר, ועכשיו אני עובד כמה שעות. בהמשך החודש נגיע לבית המשפט ונראה מה תהיה ההחלטה, עליי ביקשו 22 חודשי מאסר", הוא סיפר בשיחה עם "הארץ". עצור אחר, בן 23, סיפר כי היה חודשיים במעצר ולאחר מכן שוחרר למעצר בית בביתו, ללא יכולת לצאת לעבוד. "זו הטעות של החיים שלי שהלכתי להפגנה הזאת", הוא אומר. "מאשימים את כולנו באותן עבירות ויש דברים שאני לא עשיתי. החלפתי עורכי דין, הוצאתי כמעט 90 אלף שקל על כל המשפט הזה. הדיון הבא שלי רק עוד חמישה חודשים. בעבר עבדתי בשמירה, עכשיו אני חי על חשבון ההורים שלי ולא יכול לצאת מהבית".

עורך הדין בועז קניג, המייצג שניים מהעצורים בהפגנה, גורס כי הפרקליטות מחמירה עמם. "אני חושב שבמקרה הזה המשטרה והפרקליטות לא בהכרח מייצגים נאמנה את האינטרס הציבורי. מדובר בצעירים ללא עבר פלילי והרשעות קודמות, ולא נכון שהם יושבים כל כך הרבה זמן במעצר ודורשים עליהם עונשים כה כבדים, כמו 15 או 22 חודשי מאסר".

עו"ד גבי לסקי, שייצגה תיקים רבים של מפגינים בעבר, מציינת כי לרוב לא נראים תנאים כה מחמירים עם הנאשמים ומדובר בצעד חריג. "הענישה וההרתעה חורגות מהמותר בחוק, הרתעת רבים זה שיקול פסול כי המעצר במהלך המשפט לא אמור להיות ענישה. אפשר היה למצוא חלופות כמו להרחיקם ממקום העבירה או להפקיד הפקדות גבוהות ולשחרר אותם, זוהי תקופה ארוכה, ומעניין לראות שהמשפטים טרם הסתיימו", היא אמרה. "כשמדובר באירוע נקודתי כמו הפגנה והתנהגות חד פעמית, לא מוצדק להשאיר אותם חודשים רבים במעצר בית. על הרבה עבירות בנסיבות מסוימות אפשר לתת מעצר בית, אבל העבירה צריכה להצדיק את המעצר, כשיש אופציות פחות פוגעניות".

לסקי ומשפטנים נוספים לא מכירים מעצר בית של חודשים בתיקים עם אישומים דומים. בחודשים האחרונים התקיימו כמה הפגנות חרדים נגד הגיוס ובעקבות כליאתם של תלמידי ישיבה שלא התייצבו לשירות. במהלכן, מפגינים יידו אבנים לעבר שוטרים, שרפו צמיגים ונזק נגרם לרכוש ציבורי. למרות שבמקרים אלו הוגשו כתבי אישום על תקיפת והכשלת שוטרים, הנאשמים שוחררו ולא הוטלו עליהם עונשים כבדים או מעצרים ממושכים.

פורום דו קיום בנגב לשיוויון אזרחי פרסם בחודש יוני האחרון דו"ח בעקבות ההפגנה, בשם "פרקליטות לשלילת חופש הביטוי של הקהילה הבדואית בנגב". מהדו"ח עולה כי מעבר לפגיעה בחופש הביטוי, התנהלות המשטרה והפרקליטות גורמת מביצוע הפגנות לרתיעה לביצוע הפגנות עתידיות. זאת, בשל כתבי האישום החמורים שהוגשו והמעצרים הממושכים. "מרבית כתבי האישום הוגשו נגד מפגינים ללא עבר פלילי, החלטת המערכת המשפטית להעבירם לחלופות מעצר כה נוקשות פוגעת לא רק בחופש התנועה, אלא מייצרת רתיעה להשתתף בעתיד בהפגנות כשהמחיר שייתכן וישלמו על הבעת עמדתם כה גבוהה", נכתב בדו"ח. "השתקת המחאה של החברה הבדואית בנגב יחד עם הרתיעה שיצרו המעצרים הרחבים, כתבי האישום ותקופות המעצר הממושכות מאיימים בפועל על האפשרות למימוש חופש הביטוי של חברי הקהילה".

עו"ד אראם מחאמיד מ"עדאלה" מציין כי אמנם הוא לא בקיא בפרטי התיקים, אולם לדבריו בית המשפט צריך להתייחס באופן פרטני לכל מקרה בנפרד. "אם לדוגמה יש מכת מדינה של גניבות, לא הגיוני שהראשון שגנב יחטוף הכל וההרתעה תהיה עליו", הוא מציין. "אחרי מספר חודשים של מעצר בית, אמורים להקל בתנאים של הנאשמים. נראה שיש אי אחידות בעונש וזו לא אמורה להיות אשמת הנאשם שהמשפט מתארך והוא נתון עדיין במעצר בית. לפעמים מעצר בית והתנאים המגבילים במהלך המשפט זה יותר גרוע מאשר לשבת במעצר בשל חוסר הוודאות של האדם".

מפרקליטות מחוז דרום-פלילי נמסר בתגובה כי "מדובר בכתבי אישום אשר הוגשו נגד 20 נאשמים, בגירים וקטינים, המייחסים להם ביצוע עבירות של תקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות, התפרעות והיזק לרכוש, לעתים תוך שימוש בנשק קר, כלפי שוטרים שביצעו את עבודתם. בנסיבות אלה, סבורה הפרקליטות כי אין מנוס מלבקש להטיל על הנאשמים עונשים משמעותיים אשר ירתיעו אחרים".

"ההפגנה בצומת חורה, בנובמבר. עו"ד מחאמיד: "נראה שיש אי אחידות בעונשצילום: אליהו הרשקוביץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ