הרב פינטו צפוי לחתום על עסקת הטיעון עמו עד סוף השבוע

לפי המתווה, יודה פינטו במתן שוחד של מאות אלפי שקלים לתנ"צ ברכה. בתמורה, ירצה הרב עד 12 חודשי מאסר בפועל בלבד ויעיד נגד ארביב

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

אם לא יחולו תפניות יוצאות דופן ודרמטיות, הרב יאשיהו פינטו צפוי לחתום עד סוף השבוע על פרטי עסקת הטיעון שהתגבשה עמו. על פי המתווה, פינטו יודה במתן שוחד של מאות אלפי שקלים לתת־ניצב אפרים ברכה, מי שמשמש כיום כמפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). בתמורה, פינטו ירצה עד 12 חודשי מאסר בפועל בלבד, והוא ישמש כעד מדינה נגד מפקד להב 433 הפורש, ניצב בדימוס מנשה ארביב.

משרד המשפטים התכוון להודיע אתמול או היום (שלישי) על עסקת הטיעון עם פינטו, אולם נמנע מכך בשל העובדה כי עד עתה לא עבר למשרד המשפטים הסכם חתום על ידי פינטו.

פינטו גייס לאחרונה את שירותיו של הפרקליט האמריקאי עו"ד אלן דרשוביץ'. עסקת הטיעון הצפויה עם פינטו זכתה בחודשים האחרונים לביקורת קשה בקרב גורמים בפרקליטות ומחוצה לה. לפני תשעה חודשים עמד היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, להודיע על הגשת כתב אישום נגד פינטו בכפוף לשימוע, שייחס לרב כמה עבירות: מתן שוחד לקציני משטרה, הפחדת עדים בתכנים הלכתיים, איומים על קצין משטרה בכיר ועוד. ערב הודעת היועץ פנו עורכי דינו של פינטו לווינשטיין והודיעו לו כי ברשות הרב מידע חמור על קצין משטרה בכיר ביותר. הם ביקשו לעכב את ההודעה על כתב האישום בתמורה להעברת המידע הרגיש.

הרב יאשיהו פינטו, ב-2011צילום: אילן אסייג

פרקליט המדינה הקודם, משה לדור, התנגד בתוקף לעיכוב ההודעה ולכניסה למשא ומתן עם פינטו, אולם וינשטיין החליט להיענות להצעת פרקליטיו של הרב. בהמשך מסרו פרקליטיו של פינטו למחלקה לחקירות שוטרים מידע שעורר חשד כי ניצב ארביב קיבל לכאורה מהרב ומחסידיו שורה של טובות הנאה. ארביב, שהכחיש את החשדות נגדו, פרש ביוזמתו מהמשטרה.

חרף הפרישה של ארביב, נמשכו המגעים בין פרקליטי פינטו ליועץ ולצמרת הפרקליטות במשך חודשים ארוכים, שבסופם - כך נראה היום - התגבשה העסקה מעוררת המחלוקת לפיה ישמש הרב כעד מדינה נגד ארביב. זאת במידה ויוגש כתב אישום נגד האחרון. לפני כמה חודשים מסר פינטו עדות נגד ארביב ועבר בדיקת פוליגרף בהצלחה. במקביל, יודה הרב במתן שוחד לתנ"צ ברכה.

פינטו וברכה נפגשו לראשונה ב–2007, ומאז בא ברכה לאירועים תורניים שערך הרב והיחסים ביניהם התהדקו מאוד. "בפגישות ביניהם עלו נושאים הקשורים לעבודת המשטרה ומוכרים לרב בידיעת מפקדיו של ברכה", נטען במסמך החשדות נגד פינטו שהגיע לידי "הארץ". "בשנים 2011–2012 נפגשו הרב ותנ"צ ברכה בהזדמנויות שונות ולעתים גם שוחחו בטלפון. בין היתר, סיפר הרב לתנ"צ ברכה על אירועים פליליים הקשורים אליו בארה"ב כמתלונן, ובכללם, על כך שאדם שלדבריו היה מקורב לו גנב כספים בסך כולל של כ–30 מיליון דולר מעמותת 'שובה ישראל' בארה"ב (העמותה בראשה עומד פינטו - ג"ו). כן סיפר כי המקורב ואדם אחר סחטו ממנו כספים".

פינטו אף ציין באוזני ברכה כי האף־בי־איי חוקר את הפרשות. באותה עת נוצר קשר טלפוני בין הרבנית פינטו לברכה, והיא שיתפה את החוקר הוותיק בלחץ בו היא נתונה. "ברכה ניסה במהלך השיחות להרגיע את הרבנית ולחזק את רוחה", נכתב במסמך. גם היחסים בין פינטו לברכה התהדקו, "ובין היתר שוחחו על עניינים אישיים. ברכה העריך מאוד את הרב, ראה בו סמכות רוחנית ורב בעל מעמד בכיר בתחום לימודי התורה, רחש הערכה וחיבה כלפיו וחש כי הרב מבטא כלפיו אותו יחס חיובי".

ביולי 2012 זומנו הרב פינטו ורעייתו לחקירה בפרשת "חזון ישעיה", שם הם נחקרו בחשד לקבלת כספים שלא כחוק מהעמותה. הם התקשרו לברכה, שבהנחיית מפקדיו תיאם את מועד החקירה. "בחקירתו טען הרב כי חוקרי האף־בי־איי אמרו לו שלא להגיע לחקירה, אולם הוא הגיע בכל זאת כי תנ"צ ברכה אמר לו להגיע. לאחר סיום שאלות החוקרים נכנס תנ"צ ברכה לחדר החקירה ושוחח עם הרב ועם החוקרים".

באוגוסט 2012 הזמין הרב פינטו את תנ"צ ברכה לסוויטה של מלון הילטון בתל אביב והחל לשוחח איתו על חקירת פרשת חזון ישעיה. "בין היתר, שאל הרב את ברכה אם יוגש נגדו כתב אישום. בנוסף, סיפר הרב על שיחות שקיים עם שר המשפטים, יעקב נאמן, בהקשר של חקירת חזון ישעיה. תנ"צ ברכה, למרות שהיה מצוי בתוכן החקירה ועל אף הקשרים הטובים ביניהם, השיב לרב כי אינו בקיא בתיק החקירה וכי הוא ממודר".

על פי כתב החשדות, זה השלב שבו החליט הרב פינטו לשחד לכאורה את ברכה בסכום עתק של "200 אלף דולר. וזאת לאור הערכתו כי אם המתנה תעמוד על ערך נכבד, תוסר התנגדותו של ברכה לקבלת טובת ההנאה ממנו, ובמקביל תגבר נכונותו לסייע לרב במתן מידע והשפעה על החלטות בעניינו. תנ"צ ברכה סרב לקבל את הכסף, בהדגישו כי הוא איש משטרה ושאסור לו לקבל טובות הנאה. הרב חזר על רצונו לתת את הכספים תוך שציין כי הוא אוהב את ברכה". כמה ימים חלפו, ברכה חזר מחופשה ועדכן את ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ', בדבר הפגישה המסעירה בסוויטת המלון. סגלוביץ' החליט לפתוח בחקירה בסוגיה.

כעבור ארבעה ימים חזר ברכה לסוויטה בהילטון לפגישה נוספת עם הרב. הפעם, ככל הנראה, הוא היה מצויד במכשיר הקלטה. "במהלך שיחתם ובעקבות הצעתו ליתן לברכה 200 אלף דולר, חזר הרב וניסה לקבל מידע חסוי מהחקירה, כזה שהעריך כי היה מצוי בידיעת תנ"צ ברכה, וכן מידע חסוי בעניינים הקשורים לפעילות המשטרה... הרב הציע לתנ"צ ברכה שלא לתת אמון במפקדו ניצב סגלוביץ'".

בסיום השיחה אמר הרב לברכה כי הוא ורעייתו הרבנית מבקשים להיפגש עם אשתו של תנ"צ ברכה. "כל החיים נהיה יד ביד עד המוות", הבטיח הרב לברכה, והוסיף כי המפגש עם רעייתו של ברכה יהיה בין "הרבנית, היא והקדוש ברוך הוא". בסיומה של השיחה לחש הרב באוזנו של ברכה את הסכום: "200 אלף דולר". ברכה ניסה לשאול שאלה, אך הרב היסה אותו: "לא לדבר. זה אני, אתה והקדוש ברוך הוא", נכתב במסמך. "לאחר המפגש נסעו הרב והרבנית לחו"ל. בהזדמנויות שונות הם שוחחו בטלפון עם תנ"צ ברכה ובמהלך השיחות הם ניסו לקבל מידע חסוי מהחקירה, מפעולות החוקרים ומאמירותיהם במהלך דיוני בית המשפט".

ב–13 בספטמבר הגיעו תנ"צ ברכה ורעייתו למלון הילטון, שם פגשה הרעייה את הרבנית ביחידות. "אני חייבת לכם את כל חיינו", אמרה הרבנית לרעייה ומסרה לה מעטפה שהוכנה מראש ובתוכה 100 אלף פרנק שווייצי - 425 אלף שקל. "אחרי סוכות הרב רוצה לתת לאפרים עוד 100 אלף דולר", אמרה הרבנית למכשירי ההקלטה שנשאה רעייתו של ברכה, הקלטה ששימשה כראייה משמעותית מאוד בתיק שהתגבש נגד פינטו.

הרב פינטו ומפקד להב לשעבר, ניצב מנשה ארביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ