הרב פינטו מואשם במתן והצעת שוחד של מאות אלפי שקלים לתנ"צ ברכה

לפי כתב האישום שהוגש למחוזי בת"א, פינטו גם שיבש הליכי חקירה. בעקבות הסדר הטיעון עליו חתם הרב, הוא ירצה עד שנת מאסר אחת בלבד

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בתום תשעה חודשים של משא ומתן בין פרקליטיו של הרב פינטו אלי זהר ורועי בלכר ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, הגישה הפרקליטות היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד הרב יאשיהו פינטו.

הרב מואשם בעבירות של מתן שוחד לתת ניצב אפרים ברכה, המשמש כיום כמפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), בסכום של כ-400 אלף שקלים ובהצעת שוחד נוספת בסכום דומה, וכן בעבירות של שיבוש מהלכי משפט. כתב האישום הוגש במסגרת עסקת הטיעון שנחתמה היום לפנות בוקר עם פינטו. לצוות ההגנה של פינטו הצטרף לאחרונה עו"ד אייל רוזובסקי, שהיה אחד מחברי הוועדה שהמליצה על וינשטיין לתפקיד היועמ"ש.

במסגרת ההסכם שנחתם עם פינטו, הוא יודה באישומים נגדו וישמש עד מדינה נגד מפקד להב 433 הפורש, ניצב לשעבר מנשה ארביב ומח"ש. עוד סוכם כי בפרקליטות יוכלו לעשות שימוש בחומרים שהועברו מטעמו. בהסכם נקבע כי המדינה תדרוש להטיל על פינטו עונש של שנת מאסר בפועל, קנס כספי וחילוט כל הכספים שנתפסו אצלו, בעוד ההגנה תוכל לנסות לשכנע את בית המשפט להטיל עליו עונש מופחת.

בהודעה לעיתונות של משרד המשפטים נמסר כי בניגוד לטיוטות קודמות, תוצאות החקירה בעניין ארביב לא יביאו לשינוי עמדת המדינה באשר לעונש שתבקש להטיל על פינטו.

העונש הקבוע בחוק על מתן שוחד הוכפל בשנת 2010 מ 3.5 שנות מאסר ל- 7 שנות מאסר. בהסכם עם פינטו נכתב כי "עמדתה העונשית של המדינה נתנה משקל משמעותי לכך שההסכמות האמורות יאפשרו את קידום חקירת מח"ש בעניינו של ניצב מנשה ארביב ואת מיצויה המלא. כמו כן, הובאה בחשבון נכונותו של הרב פינטו להודות בעובדות כתב האישום ובעבירות המיוחסות לו, וכן נלקחו בחשבון מכלול נסיבותיו האישיות של הרב פינטו אשר לא ניתן לפרטן מטעמים של צנעת הפרט ופעילותו במסגרות שונות לטובת נזקקים".

במסגרת שלב הטיעונים לעונש, המדינה תפרט בפני בית המשפט את החקירה העוסקת בניצב לשעבר מנשה ארביב, אולם חלק זה צפוי להתנהל בדלתיים סגורות. עוד סוכם במסגרת ההסכם כי לא יוגש כתב אישום נגד רעייתו של פינטו וכי פינטו לא יוכל להתראיין לתקשורת עד סיום ההליכים המשפטיים. החשדות הפליליים נגד פינטו בפרשת חזון ישעיה ומעורבותו בה לא כלולים בהסכם. בפרקליטות לא התקבלה החלטה רשמית לסגור את התיק והחשדות הפליליים נגדו, אך היא נוטה לכך. 

על ההסכם חתומים המשנה לפרקליט מחוז תל אביב נאוה שילר וסגן ראש מח"ש משה סעדה. שילר חתומה גם על כתב האישום, עם זאת באופן תמוה הפרקליט שליווה את החקירה, 
אלי שוורץ, שהביע התנגדות עזה לחתימה על ההסדר עם פינטו - אינו חתום עליו.

לפי כתב האישום שהוגש נגדו, פינטו ורעייתו דבורה חששו שיזומנו לחקירה באזהרה בעניין החקירה שהתנהלה על עמותת חזון ישעיה והעומד בראשה, אברהם ישראל. ישראל ביקש את עזרתו של פינטו בחקירה, וזמן קצר לאחר מכן, הועבר לחשבונה של רעייתו דבורה סכום של 1.2 מיליון דולר. פינטו חשוד בשיבוש הליכי חקירה בעניין העמותה והפעלת לחץ על עדים.

פינטו שחשש מזימונו לחקירה במשטרה, החליט לפנות לברכה, אותו הכיר החל משנת 2007, ולהציע לו טובות הנאה. ברכה נהג להגיע לאירועים של פינטו והיחסים ביניהם התהדקו באותן שנים. פינטו ניסה לרתום את ברכה לסייע לו ולשתף אותו במידע מתוך החקירה עליו ועל מקורבו אברהם ישראל. בפברואר 2012 הגיע פינטו לביקור בביתו של ברכה וביקש להעניק לו תפילין, שציין שהיו בשימושו האישי. ברכה דרש לשלם לו כסף בשווי תפילין חדש וכך היה.

באוגוסט 2012, כשבועיים לאחר שפינטו ורעייתו נחקרו במשטרה באזהרה על מעורבותם בפרשת חזון ישעיה, נפגשו פינטו וברכה בסוויטה של הרב במלון הילטון בתל אביב. פינטו שאל את ברכה על החקירה, ובין היתר שאל האם יוגש כתב אישום נגדו.

לפי כתב האישום, ברכה לא שיתף את פינטו במידע שהיה ברשותו ודחה את הצעתו לקבל ממנו שי. בהמשך, הציע לו מתנה בסך של 200 אלף דולר. "הנאשם עשה כן כדי ליצור אצל תנ"צ ברכה תחושת מחויבות כלפיו שתביאו להעדיף את עניינו של הנאשם על פני מילוי חובותיו כקצין משטרה. זאת על מנת לקבל מידע חסוי מתנ"צ ברכה על חקירת חזון ישעיה, בה הנאשם נחקר כחשוד ועל מנת להשיג נכונותו של תנ"צ ברכה לסייע לנאשם ורעייתו במסגרת עבודתו", נכתב בכתב האישום.

לאחר שברכה סירב לקבל את הכסף, הציע פינטו כי הכסף יועבר לאשתו. ברכה שיתף את רעייתו ויצא לחופשה. כעבור שמונה ימים, לאחר חזרתו, שיתף גם את ראש אגף החקירות במשטרה דאז ניצב יואב סגלוביץ, אז הוחלט לפתוח בחקירה. פחות משבועיים לאחר מכן, ב- 1 בספטמבר 2012, נפגשו פינטו וברכה שוב באותה סוויטה, אז חזר פינטו וביקש לדעת פרטים על החקירה נגדו ובעניין חזון ישעיה, לרבות פרטים על האזנות סתר ואמר לו לא לבטוח במפקדו סגלוביץ.

במהלך השיחה ביקש כי הוא ורעייתו ייפגשו עם אשתו של ברכה ביחידות, ואז לחש באזניו את הסכום של 200 אלף דולר. בין השלושה, פינטו, רעייתו וברכה התקיימו מספר שיחות טלפון שכללו ניסיונות חוזרים ונשנים לקבל מידע על החקירה.

הפגישה בין רעייתו של ברכה לבין רעייתו של פינטו אירעה לפני שנתיים, ב- 13 בספטמבר 2012. השתיים נפגשו בסוויטה בהילטון, במהלכה אמרה דבורה פינטו כי הם חייבים לברכה את חייהם, כי הוא מלווה אותם בתקופה קשה וכי פינטו סומך רק עליו. בסיום השיחה לקחה דבורה פינטו מעטפה ובה 100 אלף פרנק שוויצרי במזומן (כ 422 אלף שקל) ומסרה אותה לאשתו של ברכה. היא הוסיפה שלאחר חג הסוכות, פינטו רוצה לתת לברכה סכום כסף נוסף. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ