תמלילי פינטו: ניסה להציע שוחד לקצין בכיר במשטרה

הרב ניסה לדלות מתת-ניצב אפרים ברכה מידע על החקירה ועל כוונות המשטרה; הקצין דיווח למפקדיו והקליט את השיחות אתו

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

יום לאחר שהפרקליטות הגישה כתב אישום נגד הרב יאשיהו פינטו נחשפים לראשונה תמלילים מחלק מהשיחות שניהל הרב עם תת-ניצב אפרים ברכה, ראש חטיבת החקירות במטה הארצי לשעבר וראש יאח"ה כיום.

הרב, שחתם על עסקת טיעון עם הפרקליטות, מואשם בעבירות של מתן שוחד לתת ניצב אפרים ברכה, המשמש כיום כמפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), בסכום של כ-400 אלף שקלים ובהצעת שוחד נוספת בסכום דומה, וכן בעבירות של שיבוש מהלכי משפט.

במסגרת ההסכם שנחתם עם פינטו, הוא יודה באישומים נגדו וישמש עד מדינה נגד מפקד להב 433 הפורש, ניצב לשעבר מנשה ארביב ומח"ש. עוד סוכם כי בפרקליטות יוכלו לעשות שימוש בחומרים שהועברו מטעמו. בהסכם נקבע כי המדינה תדרוש להטיל על פינטו עונש של שנת מאסר בפועל, קנס כספי וחילוט כל הכספים שנתפסו אצלו, בעוד ההגנה תוכל לנסות לשכנע את בית המשפט להטיל עליו עונש מופחת.

התמלילים, שפורסמו הערב בערוץ 2, מבוססים על ההקלטות שביצע ברכה. בין היתר, הם כוללים ראיות לכאורה לניסיון של פינטו להציע לברכה שוחד ולהעביר לידיו 100 אלף פרנקים שווייצרים.

בחלק מהשיחות שפורסמו מבקש פינטו מידע על החקירה שמתנהלת בעניינו. בין היתר שאל את ברכה אם צפויה הגשה של כתב אישום נגדו. ברכה השיב לו, כי ההחלטה אינה נתונה בידי המשטרה. "אמרתי לך, זה הפרקליטות צריכה להחליט. אני לא מכיר, כבוד הרב, את כל רזי החקירה", אמר לו. 

בשיחה נוספת התברר כי במשטרה חשדו עוד קודם לכן כי הרב פינטו ואשתו ידעו מראש על החקירה הסמויה שלהם. פינטו שאל את ברכה אם החוקרים הבחינו בכך שידע מה היה המידע שבידיהם. "הם ראו שאני יודע את כל הפרטים?", שאל. "כן הם ראו", השיב לו ברכה, שהוסיף שבמשטרה.

מאוחר יותר, תועד פינטו כשהציע לברכה 200 אלף דולר בפגישה במלון בירושלים והרבנית פינטו אף ניסתה להעביר 100 אלף פרנקים שווייצרים לרבנית. 

פרקליטי פינטו מסרו בתגובה כי  נדהמו לגלות כי חומרי חקירה חסויים הודלפו מחקירת הרב. הם הוסיפו כי ידרשו לבחון את התנהלות הפרקליטות והמשטרה בפרשה, כדי שיפעלו לאיתור וגילוי המדליף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ