הורים עתרו לבג"ץ: להגיש את ילדינו לבגרות בכיתה י'

ל-650 תלמידים מצטיינים הלומדים בתוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה נאמר שלא יוכלו לגשת לבחינה אף שהחלו בה. משרד החינוך: נגיב בבית המשפט

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

הורים לתלמידים מצטיינים, הלומדים בתוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה, עתרו בשבוע שעבר לבג"ץ נגד שר החינוך, שי פירון, ומשרד החינוך. ההורים דורשים מתן צו על תנאי שיורה לשר החינוך לנמק מדוע אינו מאפשר לתלמידים, שעלו השנה לכיתה ט' וי', לסיים את המסלול כמתוכנן ולגשת לבחינת הבגרות במתמטיקה בכיתה י'.

ההורים מנהלים בעניין זה מאבק שהחל לפני כמה חודשים. מדובר ב-650 תלמידים, הנמצאים כעת בכיתה ט' וי', ולומדים מאז כיתה ח' מתמטיקה במתכונת מוגברת, מעבר לשעות הלימודים הרגילות, כדי לגשת לבגרות 5 יחידות בסוף כיתה י'. בשנה שעברה הודיע פירון כי במסגרת התוכנית החדשה ל"למידה משמעותית", לא יאפשר עוד גישה לבגרויות בכיתה י'. ההחלטה נוגעת גם לתלמידים בתוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה.

בעתירה כותבים ההורים כי "התוכנית קיימת כבר עשרות שנים, בתמיכה ובעידוד של כל הגורמים הנוגעים בדבר. בוגרי התוכנית זוכים ללימודי מתמטיקה ברמה הגבוהה ביותר שקיימת, ומקבלים ציונים מעולים בבחינת הבגרות בסוף כיתה י'. התוכנית מאפשרת לתלמידים להתקדם, כבר בתחילת כיתה י"א, למסלולי לימוד אקדמאיים בתחומי המתמטיקה ומדעים מדויקים אחרים, ולהשלים את התואר הראשון לפני גיוסם (לרבות דחיית השירות בשנה, המתואמת עם צה"ל)".

עוד טוענים ההורים כי "המשיב (שר החינוך, י"ס) מסרב, באופן ציני ותמוה, לאפשר לתלמידים שכבר סיימו שנה או שנתיים בתוכנית, להשלים אותה כמתוכנן... העתירה מכוונת למנוע נזק כבד, ובעיקר מיותר לחלוטין, שיגרם לכ–650 תלמידים, מוכשרים ובעלי מוטיבציה".

לפי החלטת המשרד, התלמידים שכבר החלו בתוכנית יוכלו להיבחן בבגרות במתמטיקה רק בכיתה י"א. על כך אומרים ההורים כי ילדיהם "מצאו עצמם, לאחר שנה או שנתיים של לימודים בתוכנית ייחודית, מואצת ואיכותית, המיועדת להסתיים בקול תרועה בבחינת הבגרות של 5 יחידות במתמטיקה, בפני שוקת שבורה".

עוד כותבים ההורים כי "דווקא על רקע הידרדרות במספר התלמידים הניגשים לבחינת חמש היחידות במתמטיקה, היה על המשיב לנקוט גישה הפוכה, ולעודד תלמידים המביעים עניין ויכולת לגשת לבחינה, ולהתקדם בלימודי המתמטיקה הגבוהים".

אבי בנג'ו, אב לילד בכיתה י' ואחד העותרים, אמר כי "אנחנו מצפים שיתנו לפחות להיבחן כרגיל לילדים שהתחילו את התוכנית, כפי שהיה עד עכשיו. הם נכנסו לתוכנית עם ידיעה וציפייה מסוימת של מה צפוי להם. כרגע הורסים להם את זה. מאוד מתסכל שהיינו צריכים להגיע לבג"ץ. אנחנו כבר חודשים בהתכתבויות עם משרד החינוך, ועוד לא ענו ואמרו לנו למה נפלה ההחלטה הזו. משתמשים בכל מיני סיסמאות של למידה משמעותית אבל לא נותנים תשובה של ממש".

ממשרד החינוך נמסר כי הוא יגיב לעתירה בבית המשפט, כמקובל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ