סער: לבחון תיקון חוק יסוד כבוד האדם וחירותו באופן שיגביל התערבות בג"ץ

שר הפנים קרא להגביל את סמכות בג"ץ לעסוק בסוגיות הנוגעות להסתננות; ח"כ דנון: לפזר את האוטובוסים מחולות בקיבוצים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החלטת בג"ץ ל ולהורות על הובילה לתגובות קשות בימין. בראש המגיבים מימין היה שר הפנים הפורש, גדעון סער, שאמר כי הפסיקה שגויה וקרא להגביל את סמכות בג"ץ  לעסוק בסוגיות הנוגעות להסתננות הבלתי חוקית. מנגד ההחלטה זכתה לתשבוחות בצד השמאלי של המפה הפוליטית .

שר הפנים אמר כי לדעתו יש לבחון את האפשרות לתיקון חוק יסוד כבוד האדם וחירותו באופן שיגביל התערבות בג"צ בחקיקה של הכנסת שנועדה להתמודד עם ההסתננות והמסתננים לישראל. 

"האחריות על גבולות המדינה היא עלינו ולא על ביהמ"ש העליון" אמר סער. "אי אפשר לקבל את תוצאת פסק הדין של ביהמ"ש העליון, אם נקבל אותה לא תהיה כאן מדינה יהודית ודמוקרטית כי המשמעות היא פריצת הגבולות של ישראל, וחידוש ההסתננות הבלתי חוקית. התוצאות הן מאוד קשות כי אין עוד מכשול נורמטיבי. הוא מבחינתו יבוא לאילת, לת"א ויוכל להתפרנס. המדינה איננה יכולה לקבל מצב שבו אין לה כלים להתמודדות עם הסתננות בלתי חוקית. הצעתי לראש הממשלה לקיים דיון דחוף, ולעשות מה שממשלת רבין עשתה בקשר לייבוא בשר לא כשר, ולקבוע הגבלה על היכולת של בג"ץ להתערב בנושאים שנוגעים להסתננות בלתי חוקית"

השר סער באירוע הרמת כוסית שקיים בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

"כבוד האדם יש גם לאזרחי ישראל, ולא רק למסתנן הבלתי חוקי שנכנס בניגוד לחוק למדינת ישראל ודורש זכויות. יש זכות לישראל לעצב את צביונה, לשמור על גבולותיה", אמר סער. "עצתי? לא להרים ידיים וזה מה שאציע לחבריי לממשלה. אם פעמיים, בהפרש של שנה, חוקים של שתי כנסות שונות שהתקבלו ברוב גדול נפסלו והותירו את המדינה ללא כלים, זו תוצאה של מי שהאחריות היא עליו – לא יכול לעמוד בפניה".

שר הכלכלה נפתלי בנט הגיב גם הוא להחלטה בחריפות והאשים את השופטים בכך שהם לוקחים סמכויות מהממשלה. "הניתוק של ההחלטה מהמציאות בשטח הוא הפקרת חייהם של תושבי דרום תל אביב", מסר. "בימים של מצוקה בטחונית וכלכלית, בג"ץ שיגר הזמנה פתוחה לעשרות אלפי מסתננים לבוא לישראל, כל המסתנן זוכה. עלינו לכבד את שלטון החוק, אולם בג"ץ מגלה עודף אקטיביזם ולמעשה נוטל סמכויות מהממשלה, שנושאת באחריות עליונה לבטחון וטובת ישראל".

ח"כ דני דנון האשים כי "שופטי בג"ץ העדיפו את טובת המסתננים על פני תושבי דרום תל-אביב, את האוטובוסים מחולות יש לפזר בקיבוצים ולא לשלוח שוב לשכונות בדרום תל-אביב. זו החלטה אשר מנותקת מהמציאות הכאובות בדרום ת"א ובכל השכונות המוצפות בפליטים".

ההחלטה זכתה לביקורת גם מאורלי יוגיר מנכ"לית המרכז למדיניות הגירה ישראלית: "פסק הדין מנותק לחלוטין מהמציאות בשטח, מהדמוקרטיה הישראלית ומהשכבות החלשות ביותר במדינת ישראל. מתקני השהייה הוכיחו את עצמם כאפקטיביים ביותר בעצירת זרם ההסתננות וכגורם המכריע לחזרה העצמאית של אלפי מסתנני עבודה לארצות מוצאם בחודשים האחרונים. ביטול החוק שם קץ לתקוותיהם של תושבי דרום תל אביב ולכל תהליך הוצאת המסתננים מישראל ועל הממשלה לפעול במהרה ליצירת תחליף חוקי שישיג את תכליות החוק, הרחקת מסתנני עבודה תוך סיוע בדיקת בקשות המקלט וסיוע למיעוט מתוך המסתננים הזכאי לכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ