מפקד מחוז ירושלים הודיע במפתיע על פרישתו מהמשטרה

בצמרת המשטרה הופתעו מהודעתו של פריינטי - ניצב צעיר יחסית שלא היה מיועד לפרישה. לפני שבוע נודע שתפקיד המפכ"ל הוצע לגדי שמני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מפקד משטרת מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי, הודיע היום (ראשון) לסגל הפיקוד של מחוז ירושלים על כוונתו לפרוש מהמשטרה ולא להתמודד על תפקיד מפכ״ל המשטרה. מהמשטרה נמסר כי ניצב פריינטי הודיע על החלטתו לשר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ ולמפכ״ל רב ניצב יוחנן דנינו. פריינטי הוא הניצב הרביעי שפורש השנה מצמרת המשטרה.

לפני שבוע פורסם ב"הארץ" שהשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הציע לאחרונה לאלוף (מיל') גדי שמני להיות מפכ"ל המשטרה הבא, לאחר פרישתו של יוחנן דנינו הצפויה במאי 2015. אז נודע כי הפרשות המביכות האחרונות בהן נקשרו קצינים בכירים במשטרת ישראל הביאו את השר לשקול את האפשרות להצניח לתפקיד דמות ביטחונית בכירה מחוץ למשטרה.

בצמרת המשטרה, הודעתו של פריינטי התקבלה בהפתעה גמורה. פריינטי הוא אחד הניצבים הקרובים לשר לביטחון הפנים ונהנה במהלך המרוץ לבחירת המפכ"ל הבא מיתרון. גם במידה שהשר היה מחליט שלא למנותו לתפקיד, הוא יכול היה להישאר בארגון ולהתמודד גם על המינוי הבא עם סיכויים גבוהים עוד יותר. בנוסף, אין תלונה במחלקה לחקירות שוטרים נגד פריינטי וגם אין חקירה שמתנהלת נגדו כעת. 

המפכ"ל דנינו וניצב פריינטיצילום: תומר אפלבאום

בהודעת המשטרה נאמר כי החלטתו של ניצב פריינטי "באה בעקבות מגוון של שיקולים אישיים וזאת לאחר שירות ארוך בתפקידי פיקוד מרכזיים במשטרת ישראל, בהם פיקוד על שתי תחנות משטרה, שני מרחבים אופרטיביים ושני מחוזות בתקופות מורכבות ומאתגרות".

הדרך שבה בחר פריינטי להודיע על פרישתו, המועד והסיבה שסיפק בהודעתו הביאו את בכירי הארגון להעריך כי פריינטי החליט לנטוש בטרם ייחשף נגדו משהו שעשוי היה להכתים את שמו. פריינטי אמר אתמול לכתבים ״כי ההחלטה התקבלה ממקום נקי. איני בנוי לליכלוכים שמלווים את ההתמודדות על המפכ"לות״. קצינים בכירים במשטרה מחו נגד הניסיון של פריינטי לקשור את המועמדים האחרים למפכ"לות להחלטתו לפרוש. 

מקורביו של הניצב הפורש טוענים שבימים האחרונים הוא קיבל מספר רמזים לכך שיש מי שמחפש להציף נגדו אירועים ופרשות מהעבר במטרה לפגוע במועמדותו. מקורב אחר לניצב פריינטי אמר שהחלטתו שלא להתמודד לא קשורה ל"שלדים בארון". "אין חקירה ואין חקירה בדרך ולא מכתב אנונימי ואין גם מה לחפש", אמר פריינטי היום לסובביו. הניצב הפורש הוסיף עם זאת שהוא מכיר את ההתנהלות של מרוץ לתפקיד המפכ"ל ואין לו רצון להיות חלק מזה. בתוך כך, מקורבים אחרים טוענים שישנה פרשה שבה ככל הנראה היה מעורב, שמאיימת לצוץ שנית.

בשיחות עם אנשי סודו עלתה השאלה מדוע למהר ולפרוש כבר לאחר החגים. פריינטי ענה כי מרגע שגמלה בליבו ההחלטה שלא להתמודד הוא חש שאין טעם להמשיך בתפקידו ולפרוש בהקדם.

פריינטי הוא הניצב הרביעי שפורש השנה מהמשטרה. הפרשות האחרונות בצמרת הארגון דוגמת אלו שבהן היו מעורבים ניסו שחם, מנשה ארביב, וניצב ברונו שטיין — גרמו לאנשי המשרד לביטחון פנים להבין כי אמון הציבור במשטרה נפגע משמעותית, וכי מינוי דמות ביטחונית בכירה מחוץ לשורות הארגון עשוי לסייע. "בתקופה האחרונה מתאפיינת המשטרה בפרסומים של טוהר המידות", אמר השר לביטחון הפנים בטקס קבלת דרגות במטה הארצי החודש. "מי שמכיר אותי יודע שאין, ולא יהיו הנחות, ולא נסתיר שום מקרה של טוהר מידות. מי שלא יפעל כנדרש לא יישאר בארגון".

לפני כשלושה שבועות הודיע מפקד מחוז מרכז במשטרה, ניצב ברונו שטיין, על פרישתו מהמשטרה. זאת, לאחר שבאותו בוקר פורסם ב"הארץ" כי שטיין בילה במוצאי שבת במסיבה פרטית שערך עו"ד רונאל פישר, החשוד בתיווך לשוחד, לרגל גיוס בתו לצה"ל. השניים ישבו בשולחן זה לצד זה ושתו אלכוהול יחד. למסיבה הוזמן רק מספר מצומצם של אנשים, ובהם שטיין. שטיין היה אחד המועמדים לתפקיד מפכ"ל המשטרה במקום יוחנן דנינו. 

ח"כ נחמן שי, חבר ועדת הפנים, פנה הערב (ראשון) לשר לביטחון הפנים ודרש כי יאיץ את המהלכים למינוי מפכ"ל חדש מחוץ למשטרה. ח"כ שי כתב לשר אהרונוביץ כי "התפטרותם ופיטוריהם של ארבעה ניצבים במשטרת ישראל היא בגדר מפולת בפיקוד הבכיר של המשטרה וממילא במשטרת ישראל כולה. זהו איום אסטרטגי על יכולתה של המשטרה למלא את תפקידה כמי שממונה על בטחון הציבור. הדרך לשיקום המשטרה עוברת במינוי מפכ"ל חדש, אשר יבוא מחוץ לשורות המשטרה של היום. מינוי חיצוני כזה נדרש על מנת לבנות תרבות ארגונית חדשה במשטרה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ