אילן ליאור
אילן ליאור

ראש העיר בת ים שלומי לחיאני, שהושעה מתפקידו, נידון הבוקר (שלישי) לשישה חודשי מאסר בפועל, שירוצו בעבודות שירות, שישה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 250 אלף שקלים. בית משפט השלום בתל אביב אף הטיל עליו קלון, כך שלא יוכל לכהן בתפקיד ציבורי בשבע השנים הקרובות. הסיכויים שלחיאני יערער על גזר הדין נמוכים. אם לא יערער בתוך 45 יום, ייערכו בחירות בבת ים בתוך חודשיים. 

השופט בני שגיא אמר בהקראת גזר הדין כי "להשקפתי, מדובר בניצול בוטה וחמור של כוח המשרה לטובת ניצול אינטרסים אישיים". הוא ציין כי התחשב בנטילת האחריות של לחיאני על מעשיו, בתרומתו המשמעותית לחברה של לחיאני שלא במסגרת תפקידו, בפגיעה בזכויותיו הבסיסיות עת נעצר מול מצלמות הטלוויזיה ובעובדה שאלה עבירות שנעברו לפני שנים רבות ושלחיאני הורחק מהזירה הציבורית. 

השופט התייחס לשאלת התובעת במהלך המשפט, בנוגע למסר שיעבור לילד שיש לו קשר לראש העיר. "ראוי שהילד המטאפורי יקבל מסר מאוזן, מסר שלפיו קיים מחיר עונשי וציבורי לא קל על ביצוע עבירות, אולם מעשים טובים שעושה אדם במהלך חייו אינם נמחקים במחי יד רק לטובת העברת מסר מרתיע לכלל הציבור", השיב השופט בגזר הדין. "מעשים טובים מלמדים על אופיו של אדם ואף אם כשל אותו אדם ביום מן הימים, יש לראות מעשים טובים אלה כחלק לגיטימי משיקולי הענישה". 

שלומי לחיאני בבית המשפט, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

בגזר הדין מתח השופט ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה בעת מעצרו של לחיאני ואמר כי טענות סנגוריו בעניין זה רלוונטיות לעניין העונש. לחיאני נעצר בביתו בדצמבר 2009, בשש בבוקר, מול מצלמות הטלוויזיה. "מעצרו של אדם, כל אדם, מורכב ובעל אלמנטים משפילים. הדברים נכונים ביתר שאת כאשר מדובר באיש ציבור ובאדם ללא עבר פלילי", אמר השופט. "על המשטרה להקפיד ולדקדק בזכויות אלה. דומני כי האינטרס הציבורי יכול לבוא על סיפוקו גם בחשיפה בדיעבד. מתקשה אני להבין מדוע התנהלה המשטרה כך. הכשל הוא כשל משמעותי. זכויותיו הבסיסיות של לחיאני נפגעו ללא הצדקה".

השופט קבע כי הפרת האמונים של לחיאני "חמורה ומשמעותית", ופעולותיו משקפות שחיתות ציבורית. "אין מדובר בניגוד עניינים קל, אלא בניגוד עניינים משמעותי שבא מרצונו לקדם עניינים אישיים", אמר. השופט הוסיף כי לחיאני "כשל באופן משמעותי", אך ציין כי הסדר הטיעון, שכחלק ממנו נמחקו אישומי השוחד, משליך על רף הענישה.
עוד הוסיף כי בניגוד לנבחרי ציבור אחרים, עומדת לזכותו של לחיאני העובדה שנטל אחריות על מעשיו והביע חרטה. "לחיאני אמנם בחר לצעוד תחילה בנתיב הכפירה, אולם תוך זמן קצר ביותר התעשת והחליט לקבל אחריות על מעשיו ולהודות כי ביקש וקיבל את אותם סכומי כסף". השופט ציין כי גם ההסדר לפיו סנגוריו לא התנגדו להטלת קלון משקף קבלת אחריות.

בצאתו מבית המשפט הקריא לחיאני תגובה שכתב מראש בטלפון הנייד שלו, והודה לעורכי דינו, חבריו ובני משפחתו. "אני מודה כי חשבתי שהעניין יסתיים אחרת", אמר, "אנו נלמד את גזר הדין ונוציא מסקנות בהקדם. קשה לי לתפוש כי הלוואות אשר קיבלתי והחזרתי בתחילת דרכי, לפני למעלה מעשר שנים, בצורה שקופה וגלויה, מייצרות תוצאה זו. יש לנו ימים שבין כסה לעשור, נשקול את הצעדים שלנו, נלמד את גזר הדין ואני מקווה מאוד שניקח את ההחלטה הנכונה ביותר. אבקש להודות לכל האזרחים, אשר איש איש בדרכו - מי במלה, מי בחיבוק, מי בדפיקה על שכם, אמרו לי 'תודה, אוהבים אותך' וכל מיני מלים יפות. אין ספק שהמלים האלה מחזקות. אני מודה לכולכם שבאתם היום. אני יהודי אופטימי. שנה טובה וחתימה טובה". 

התובעת בתיק, עו"ד שרון כהנא מפרקליטות מיסוי וכלכלה, אמרה בתגובה על גזר הדין כי "אנחנו, כפרקליטות, סברנו שבעבירות חמורות של הפרת אמונים, כמו שביצע לחיאני, יש להשית עונש מאסר מאחורי סורג ובריח ולקבוע שדבק קלון במעשים. בית המשפט מקבל את העמדה שלנו באופן חלקי, מדגיש את עניין הקלון, את העובדה שנבחרי ציבור שבחרו להעדיף את האינטרסים הפרטיים והכלכליים שלהם על פני האינטרס הציבורי צריכים להיות מורחקים מהזירה הציבורית לשנים ארוכות". 

במסגרת הסדר טיעון שחתם עם הפרקליטות, הורשע לחיאני לפני כחמישה חודשים בשלוש עבירות של הפרת אמונים. אישומי השוחד נגדו נמחקו. הצדדים לא הגיעו להסכמה בעניין העונש. התובעת, עו"ד שרון כהנא, מפרקליטות מחוז תל אביב, ביקשה לגזור על לחיאני שנת מאסר בפועל, קנס משמעותי ולהטיל עליו קלון שימנע את חזרתו לזירה הציבורית לשבע שנים. מנגד ביקשו סנגוריו, עורכי הדין גיורא אדרת ונתי שמחוני, להסתפק בשלושה חודשי עבודות שירות.

במסגרת הסדר הטיעון הודה לחיאני בקבלת 700 אלף שקלים מאבנר קריאף ועובד דודטחי, בעליהם של קפה ג'ו בטיילת בת ים ומסעדת גרגרים. זאת, לצורך כיסוי חובותיה של חברת אלשב, בבעלות לחיאני, המחזיקה בנכס שבו נמצא קפה ג'ו. עד למועד פתיחת החקירה השיב להם רק 300 אלף שקלים.

במהלך השנים ניתנו לקפה ג'ו הקלות בנייה והיתרים חריגים על ידי ועדת התכנון המקומית. בשל אותן הקלות, הנכס השייך ללחיאני הושבח ושוויו עלה. בתחילה הואשם לחיאני בשוחד בגין מעשה זה. לחיאני הודה בהסדר הטיעון כי "היה מודע לפסול במעשיו".

לחיאני הורשע בהפרת אמונים גם בשל קבלת כספים מעזרא דוש, בעלי רשת סופר דוש בבת ים, ששימשה ספקית של העירייה. בעת שהיה יו"ר ועדת הרישוי המקומית קיבל לחיאני מדוש הלוואה של 200 אלף שקלים מבלי שנחתם הסכם הלוואה, מבלי שסוכם על ריבית וללא ערבים.

הסכום שימש לכיסוי חובות של חברת אלשב. עד למועד פתיחת החקירה, השיב לחיאני 135 אלף שקלים. לחיאני אישר כמה בקשות רישוי של סופר דוש, מבלי שגילה כי קיבל כספיה מבעלי הרשת. גם במקרה זה הומר השוחד בהפרת אמונים. 

האישום השלישי שבו הודה לחיאני נותר על כנו והוא מייחס לו עבירה של הפרת אמונים, בשל בקשתו מעובדים בעירייה לקחת הלוואות פרטיות בגובה 440 אלף שקלים מבנקים שונים. כספים אלה הועברו ללחיאני לטובת החזר חובותיו האישיים. "בבקשו את ההלוואות מעובדי העירייה העמידם הנאשם שלמה לחיאני במצב מוקשה ומביך מבחינתם, בו הוא מאלץ אותם למעשה להיענות לבקשתו בשל היותם כפופים למרותו", נכתב בכתב האישום שבו הודה לחיאני.

ביום הרשעתו אמר לחיאני כי החליט "לקחת אחריות על מעשים שנעשו בטעות לפני 10 שנים בתחילת דרכי כאיש ציבור, ובדיעבד אפשר היה לעשותם אחרת". בשלב הטיעונים לעונש התייצבו בבית המשפט אישי ציבור רבים שמסרו עדות אופי חיובית על לחיאני ובהם שרת הבריאות יעל גרמן, שרת החינוך לשעבר יולי תמיר, ח"כ דוד צור, ראש השב"כ לשעבר כרמי גילון והעיתונאיות אורלי וילנאי ואבירמה גולן.

"זו היתה התאהבות ממבט ראשון", אמרה גרמן בבית המשפט. "אני חייבת לומר שלא פגשתי הרבה ראשי ערים עם מוטיבציה, חזון ויכולת ביצוע כמו לחיאני. בנוסף לזה שלומי היה חבר מאוד-מאוד טוב". גילון אמר כי "היעדרותו מן הזירה הציבורית של ישראל תהיה קשה מאוד לכולנו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ