בצעד חריג: הפרקליטות חשפה מקור מודיעיני כדי למנוע זיכוי חברי ארגון פשע

חרף החשש לחייו, הוחלט לחשוף את המקור כדי להפריך את עדותו, אשר עלולה היתה להוביל לזיכוי עבריינים מהאישומים נגדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הותר לפרסום כי פרקליטות מחוז דרום חשפה בפני בית המשפט המחוזי בבאר שבע את זהותו של מקור מודיעיני של המשטרה שהפליל ארגון פשע בדרום, אשר נגדו מתנהל משפט בשנתיים האחרונות, זאת כדי למנוע זיכוי אפשרי של מואשמים בניסיון לרצח.

בנובמבר 2012 עצרו שוטרי ימ"ר נגב יותר מ-70 איש שנחשדו בהשתייכות לארגון פשיעה שבראשו עמד זאזא צדיק. חברי הארגון פעלו באילת ובאר שבע ומיוחסים להם אישומים בניסיונות לרצח, אחזקת אמצעי לחימה, עבירות אלימות שונות והלבנת הון.

הפרקליטות הגישה כתבי אישום נגד 17 חברי הארגון, לאחר שבמשך חודשים רבים ניהלה המשטרה חקירה עד קבלת ראיות מוצקות, זאת בעזרת עד מדינה שהפליל את הנאשמים. אולם כעת גרסתו של עד המדינה מוטלת בספק. לפי ההגנה גרסתו של העד אינה קבילה, שכן לפי גורם מודיעיני של המשטרה העד נכח בזירת ניסיון לרצח ואף הסיע את היורה הנמלט. מנגד עד המדינה טוען כי הוא לא נכח בזירה. פרסום הפרשה הותר היום (חמישי) בעקבות בקשת אתר ynet.

זירת רצח ביפו בשנה שעברה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דודו בכר

לאחר שהסניגורים של זאזא, עורכי הדין אסתר בר ציון, ויקטור אוזן ושי ברגר קיבלו את המידע, הם ביקשו מבית המשפט לחשוף את המקור. השופט נאסר אבו טהה הורה לפרקליטות לחשוף את המקור או לחלופין לבטל את כתב האישום. השופט ציין כי עדות עד המדינה היא מרכזית בתיק ויש פוטנציאל ראייתי להגנה על העותרים.

"הטענה שלנו היא שעדות עד המדינה שקרית ואותו מקור מודיעיני מסר מידע למשטרה בשעתו שסותרת את עדותו של עד המדינה, לכן אנו רוצים להביא את המקור לבית המשפט שיעיד", כך אומרת עו"ד בר ציון בשיחה עם "הארץ". לדבריה הם הופתעו מתגובת הפרקליטות, שאפשרו את פרסום זהותו של מוסר המידע, דבר שאינו מקובל. "מדובר ברעידת אדמה", הוסיפה בר ציון. "לא העלנו בדעתנו שהפרקליטות תחשוף מקור מודיעיני על מנת למנוע זיכוי באישום של ניסיון לרצח. אני לא מקילה ראש באישום, אבל ראינו במקרים חמורים בהרבה בעבר שהפרקליטות חזרה בה מאישומים כדי לא לחשוף מקור. זה נעשה כדי לא יהיה זיכוי באישום וזה לא ישפיע על תיקים נוספים". עד המדינה העיד בתיקים נוספים הקשורים לארגון הפשע של זאזא, מכאן שעולה החשש שאם עדותו שקרית בתיק המדובר, יאלצו לבדוק את עדותו בשאר התיקים.

בפרקליטות מחוז דרום מציינים כי הגורם המודיעיני עבד באופן חד פעמי עם המשטרה ולא מדובר במקור קבוע. "חשוב להדגיש כי מוסר המידע לא הופעל כמקור של משטרת ישראל. כמו כן, כפי שעולה מתגובתה של המדינה, מוסר המידע אמר את הדברים באופן חד פעמי ומדובר במידע שלעמדת המדינה אינו נכון. לכן, במסגרת השיקולים של פגיעה בתיק משמעותי ביותר נגד ארגון פשיעה הכולל עבריינים בעלי עבר פלילי כבד, כאשר האלטרנטיבה היא זיכוי של נאשמים מאישום של ניסיון רצח ואף פגיעה אפשרית בתיקים אחרים התלויים ועומדים בבית המשפט המחוזי, אל מול הצורך להגן על זהותו של אדם שמבחינה מהותית לא מהווה מקור המופעל על ידי משטרת ישראל, הוחלט שלא לחזור בנו מהאישום ולמסור את שמו של מוסר הידיעה. חשוב להדגיש כי ההחלטה לחשוף את מוסר הידיעה התקבלה בהתייעצות, על דעתם ובאישורם של בכירי מערך המודיעין במשטרה. יצוין כי המדינה ביקשה לאסור פרסום כל מידע העשוי לחשוף את זהותו של מוסר הידיעה".

נדירים המקרים שחושפים מקורות משטרתיים, בין היתר בשל החשש לחייו ולחיי משפחתו, כמו גם החשש העתידי של מקורות למסור מידע מפליל למשטרה, מדאגה שהמשטרה לא תגן עליהם לאחר שיתוף הפעולה. כעת עם חשיפת המקור, עו"ד בר ציון מציינת כי יזמנו מחדש את שורת העדים לדיונים מחודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ