צ'יקו אדרי יחליף את פריינטי כמפקד מחוז ירושלים

ל רקע האירועים המביכים בצמרת הארגון, נערך סבב מינויים במשטרה. אהרונוביץ נזף בפיקוד הבכיר: תפסיקו לדבר בתקשורת, זה לא משפיע עליי

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', קיבל את המלצות מפכ"ל המשטרה ואישר סבב מינויים חדש בארגון בעקבות פרישתם של מפקד מחוז מרכז, ניצב ברונו שטיין, ומפקד מחוז ירושלים, יוסי פריינטי.

ניצב משה צ'יקו אדרי, ראש אגף התנועה במשטרה, יחליף את ניצב יוסי פריינטי בתפקיד מפקד מחוז ירושלים. בסבב המינויים שפורסם לפני כשבועיים, אמור היה אדרי להחליף את ניצב שטיין בתפקיד מפקד מחוז מרכז. 

אדרי (47) מילה שורה של תפקידים שהפכו אותו למועמד למלא את תפקיד מפקד מחוז ירושלים. הוא פרש מהצבא כסגן מפקד סיירת גולני, גויס ליחידת 33 (גדעונים) היה מפקד תחנת טייבה, כפר סבא, מפקד יחידת אתגר, מפקד מרחב יפתח וירקון במחוז תל אביב ותפקידו האחרון היה ראש אגף תנועה לאחר שמילא את תפקיד מזכיר השר לביטחון פנים. אדרי נחשב לאחד הניצבים הקרובים לשר לבט"פ והצבתו במחוז ירושלים כמפקד המחוז תסלול את מועמדותו למפכ"לות בסבב הבא.

ניצב צ'יקו אדרי יחד עם אהרונוביץ' ודנינו, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

עוד הוחלט היום כי תנ"צ מוטי כהן, שמכהן כיום כסגן מפקד מחוז תל אביב, יועלה לדרגת ניצב וימונה למפקד מחוז מרכז במקום שטיין. בסבב הקודם אמור היה כהן להיכנס לתפקיד ראש אגף התנועה. בסבב הנוכחי לא פורסם מינוי לראש אגף התנועה, כך שסגן ראש האגף, תנ"צ אלברט אוחיון, יעמוד בראש האגף באופן זמני. בעבר מילא כהן תפקידים של קצין אגם מחוז תל אביב, מפקד מרחב יפתח, ירקון וסגן מפקד מחוז מרכז.  הוא אחיו של דודי כהן המפכ"ל הקודם של המשטרה.

ניצב יוסי פריינטי, מפקד מחוז ירושלים שהודיע בשבוע שעבר על פרישתו מהמשטרה וכוונתו שלא להתמודד על תפקיד המפכ"ל, נימק זאת בניסיון למצוא חומרים מכפישים מעברו. "התלבטתי הרבה זמן", סיפר פריינטי לכתבים, "הלכתי למפכ"ל דנינו לפני שלושה חודשים ואמרתי לו שאיני רוצה להיות מפכ״ל. הוא שכנע אותי להישאר במחוז ירושלים ולא ידע שבתקופה האחרונה גיבשתי החלטה לפרוש".

פריינטי הוסיף כי שוחח בעניין עם אשתו והחל לחוש בסביבתו שיש המבקשים למצוא חומרים מכפישים ביחס אליו. "אני לא מפנה אצבע מאשימה לאף אחד עם התגברות המירוץ למפכ״לות, אבל הרגשתי שיהיה מי שיחפש עליי", הדגיש, "אין לי עור של פיל, אני איש רגיש מאוד, אני יכול להילחם במחבלים אבל אין לי את האופי הזה. לכן החלטתי לפרוש".

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ, הגיע הבוקר לישיבת סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה ונזף בנוכחים על רקע הפרסומים האחרונים בנוגע להליך מינוי המפכ"ל. השר, שבואו לישיבה השבועית הפתיע את המשתתפים בה, קיבל את רשות הדיבור ופנה לקצינים. "תפסיקו עם הדיבורים וההדלפות", אמר. "אני לא מקבל החלטות דרך אמצעי התקשורת ולא דרך פייסבוק, וגם לחצים מצד גורמים פוליטיים לא ישפיעו עליי". אהרונוביץ החמיא לבכירי המשטרה והבהיר: "אתם עושים עבודה טובה, אבל נסחפים לדברים שלא קשורים אליכם. תפסיקו להתעסק בזה ותמשיכו לעשות את העבודה שלכם".

לאחרונה דווח כי לנוכח שורת הפרשיות המביכות הקשורות בצמרת המשטרה שוקל אהרונוביץ למנות אדם מחוץ לשורות הארגון למחליפו של המפכ"ל יוחנן דנינו, שיסיים את כהונתו בחודש מאי הקרוב. לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי השר הציע את התפקיד לאלוף במילואים גדי שמני. אהרונוביץ אף בחן את מועמדותו של האלוף במילואים יואב גלנט, אך לבסוף החליט כי מינויו לתפקיד לא יהיה ראוי, לאחר שבג"ץ פסל אותו מלהתמנות לרמטכ"ל. בשבוע שעבר אמר אהרונוביץ: "יש לנו משטרה טובה, אבל עברה בה רוח רעה. התופעות בצמרת המשטרה מטרידות אותי, ואני אתמודד איתן ואביא רוח אחרת". לדברי מקורבים לשר, הוא רמז בדבריו אלה על כוונתו למנות מפכ"ל מבחוץ.

הפרסומים בנושא עוררו תרעומת בצמרת המשטרה. קצינים בכירים טענו כי תדמיתה הירודה של המשטרה אינה משקפת את פעילותה בשטח. לדבריהם, שיטור הוא מקצוע שיש ללמוד לעומק, ולכן מפכ"ל מבחוץ יתקשה להצליח בתפקיד. אותם בכירים העריכו שאהרונוביץ יעדיף להימנע מעימות עם צמרת הארגון ועשוי לשקול מינוי של אחד הניצבים הוותיקים פחות. ב"ידיעות אחרונות" דווח היום כי שלושה מהניצבים - מפקד מחוז תל אביב בנצי סאו, מפקד מחוז דרום יורם הלוי וסגן המפכ"ל נסים מור - צפויים לפרוש, אם אכן ייבחר מפכ"ל מחוץ לארגון. עם זאת, מי מבין השלושה שלא ימונה למפכ"ל צפוי לפרוש בכל מקרה, מאחר שכל אחד מהם כבר מילא שלושה תפקידי ניצב.

בתוך כך, ביקשו היום היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה שי ניצן "לחזק את ידי המשטרה בימים סוערים אלה". בהודעה שפרסמו השניים נכתב בין היתר: "אכן, בחודשים האחרונים נחקרו חשדות לעבירות שונות במשטרה, הן בתחום טוהר המידות והן בתחום עבירות המין. מח"ש, שהנה חלק מפרקליטות המדינה, תמשיך לחקור כל חשד סביר לביצוע עבירה, כמתחייב. עם זאת, יש להיזהר מלהכפיש ארגון מקצועי מסור ומשקיע, הכולל כ-30,000 שוטרים שמתוכם כ-5,000 קצינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ