מחאת העצור הטבעוני הצליחה: שב"ס יספק לו פירות, ירקות וקטניות בכל ארוחה

שירות בתי הסוהר הגיע לסיכום עם עצור שפתח ב"שביתת לחם" ועתר נגד התזונה שקיבל. בשל הסיכום, נמנע בית המשפט מלקבוע נוהל עקרוני בנושא

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

שירות בתי הסוהר הגיע היום (שני) לסיכום עם העצור עמוס דב סילבר, שעתר נגד התזונה הטבעונית המוגבלת שקיבל לדבריו בעת שהותו במעצר. על פי הסיכום, שב"ס יספק לסילבר בכל ארוחה מנה של פירות, ירקות וקטניות. 

במהלך הדיון בעתירה המינהלית, שהתקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים, השווה סילבר בין עקרון הטבעונות לעקרון הכשרות. בתגובה טענו בשירות בתי הסוהר כי "על פי הנהלים, איננו מספקים אוכל על פי דיאטה אם לא מוצגים אישורים רפואיים על כך".

בהמשך ביררה השופטת גילה כנפי-שטייניץ אם סילבר יוכל להסתפק בתפריט הצמחוני. בתגובה, אמר סילבר "אני לא אוכל ביצים וחלב כי אני לא רוצה לגרום סבל לאף אחד".

עמוס דב סילבר בחודש אוגוסט האחרוןצילום: אמיל סלמן

לפני הכרעת העתירה הגיעו הצדדים להסכמה ושב"ס נעתר לבקשת סילבר והודיע כי יסופקו לו מנות מן הצומח בכל ארוחה. סילבר מצידו משך את העתירה. עם זאת, אי בירור העתירה עלול לגרום לכך שלא יהיו נהלים קבועים לגבי תזונה טבעונית בבתי המעצר, בניגוד לתזונה הצמחונית לגביה ישנם נהלים ברורים. 

סילבר, בן 30, טבעוני ופעיל למען לגליזציה של קנאביס, נעצר לפני כחודש וחצי לאחר שמכר 1.05 גרם מהסם לשוטר סמוי. בזמן מעצרו במגרש הרוסים בירושלים ניתן גזר דינו על עבירה אחרת של מכירת סם, והוא נידון לשלושה חודשי מאסר.

מאז מעצרו באוגוסט הוא סרב לאכול את מרבית האוכל המוגש לו בבית המעצר, תפריט הכולל לדבריו בעיקר גבינות, ביצים ועוף. לאחר חודש שאכל כמעט רק את תוספת הלחם לדבריו, פתח ב"שביתת לחם" ודרש תזונה טבעונית סבירה ומגוונת יותר.

בת זוגו של סילבר, נורית גל, ציינה שלמרות שבשלושת הימים שלפני העתירה קיבל כמויות קטנות של אוכל טבעוני, רעד סילבר במשפט והסביר כי הדבר נובע ממצבו התזונתי הרעוע. 

סילבר, חסר בית מבחירה שגדל במשפחה חרדית בצפת, הגה את "ליל הבאנגים", אירוע המוני של שימוש הפגנתי בקנאביס. הוא נעצר יחד עם שותפו עופר ברטוב עוד לפני שהאירוע יצא אל הפועל בגין המרדה, ומשום שסירבו להוראה שלא להגיע אליו. פעילי הלגליזציה רואים בסילבר אסיר פוליטי משום שמעצרו הנוכחי התרחש מעט לפני ליל הבאנגים השני.

"מדובר באסיר מצפוני", אומרת ח"כ תמר זנדברג (מרצ) מתומכות הלגליזציה של קנאביס, שניסתה לסייע לסילבר מול השב"ס. "בניגוד לרוב תומכי הלגליזציה שמנהלים את המאבק במישור הציבורי דרך הפגנות לצד עישון אפור והמשך משחק החתול והעכבר, סילבר חי את האמת שלו כשהוא יודע שהיא כוללת נשיאה בעונש. הוא ממשיך לאתגר את המערכת גם בנושא התזונה. מערכת בתי הסוהר נכנעה למקרה הפרטי של סילבר, אבל טוב שתאמר אמירה עקרונית. כשם שהצבא ושב"ס מכבדים את חופש הדת, גם התזונה הטבעונית צריכה לקבל מעמד. כבר אי אפשר להתייחס אל הטבעונות בזלזול".

"זו לא החלטת בג"צ ולכן אין לעתירה תוקף תקדימי", אומר עו"ד עירוני, שייצג את סילבר. "כמות האסירים הטבעוניים מאוד קטנה, אבל אני מקווה שמישהו ירים את הכפפה ויפנה לבג"צ בנושא".

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה כי "טרם העתירה ולאחריה, האסיר מקבל תוספות מזון, בהתאם לתפריט הטבעוני עליו הוא מקפיד." נוסף על כך, גורם בשב"ס הסביר שהם חוששים שכל אסיר יבוא עם דרישות למזון מיוחד ודרישות אחרות, "זה כמו שאסיר ידרוש מזרן עמינח מסיבות אידאולוגיות", הוא טען. כמו כן, ציין שהאסירים יכולים לרכוש בקנטינה אוכל טבעוני, כך שמדובר רק בשאלה של כסף ולא עקרון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ