שלושה מתוך ארבעת סנגוריו של הרב פינטו ביקשו להתפטר מייצוגו

עורכי הדין אלי זהר, רועי בלכר ומשה מזור מבקשים לחדול מלייצג את פינטו. לא צוינה הסיבה לכך, אך נראה כי הצעד נובע מכך שפינטו הפר ההסכם עמו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
רויטל חובל
רויטל חובל

סנגוריו של הרב פינטו, אלי זהר, רועי בלכר ומשה מזור, הגישו היום (שלישי) בקשה לבית המשפט להתפטר מייצוגו. הסנגורים לא חושפים את הסיבה לכך, אולם לפי ההערכות הסיבה לכך היא שפינטו הפר את תנאי ההסכם שנחתם איתו בכך שהוא ובני משפחתו התראיינו לתקשורת תוך שהם ממשיכים לטעון שהוא לא נתן. בעקבות הפרת תנאי ההסכם, במשרד המשפטים בוחנים כעת את גורלו של הסדר הטיעון עם פינטו. במקביל, הערב נחשפה התכתבות דואר אלקטרוני בין פרקליט המדינה לשעבר, משה לדור, לבין היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מאוגוסט 2013, ובה לדור מסביר את ניסיונות ההימלטות של פינטו מהאישומים נגדו.  

הרב פינטו התראיין בהרחבה בשבוע שעבר, ערב יום הכיפורים, לאתר החדשות החרדי בראיון עמו ועם מקורביו, הם ממשיכים לכפור בכך שנתנו שוחד לברכה, בניגוד להסדר הטיעון שנחתם עימו ובכתב האישום שבו הוא התחייב להודות. בין בני המשפחה של פינטו שהתראיינו לתקשורת גם אחיו ורעייתו דבורה פינטו, שתועדה מוסרת 100 אלף פרנק שווייצי לרעייתו של אפי ברכה, אשר נגדה לא הוגש כתב אישום. 

במסגרת ההסכם שנחתם מול משרד המשפטים, בעקבות משא ומתן שניהלו הסנגורים שביקשו להתפטר היום עם היועץ המשפטי לממשלה, פינטו חתם על איסור להתראיין עד תום ההליך המשפטי בעניינו ובעניין שותפיו לעבירה. הדיון הראשון בתיק נקבע ל-22 באוקטובר בפני סגן נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, עודד מודריק. 

היחסים בין הסנגורים המתפטרים לבין פינטו היו מתוחים בעת האחרונה. לפני כחודשיים הצטרף לצוות ההגנה של פינטו גם עורך הדין איל רוזובסקי, אשר ממשיך לכהן כסנגורו של הרב. 

בתגובה לדברים, נמסר מארגונו של פינטו, ״שובה ישראל״, כי ״משרד עורכי-דין זליגמן ושות׳ סיים את עבודתו וכפי שנקבע מלכתחילה הוא לא ילווה את הרב יאשיהו פינטו בדיונים בבית המשפט. הרב ומשפחתו החליטו מבעוד מועד כי עו״ד אייל רוזובסקי, הידוע באמינותו ומקצועיותו, ייצג אותו בהליך כאשר זה יגיע לבית המשפט. עו״ד רוזובסקי יסתייע בפרופ׳ אלן דרשוביץ".

במקביל, העיתונאי גיא פלג פרסם הערב בחדשות ערוץ 2 התכתבות בדואר האלקטרוני בין פרקליט המדינה לשעבר לדור לבין היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין, במוצאי שבת בתחילת אוגוסט 2013, ערב אישור קידומו של ברכה לדרגת תת ניצב ולתפקיד ראש יאח"ה. היה זה לפני שהסנגורים המתפטרים של פינטו קיבלו הודעה על הכוונה להגיש נגדו כתב אישום והרבה לפני התפנית שרקמו בעלילה, במידע שמסרו נגד ניצב מנשה ארביב.

לדור, שבהמשך יתנגד למשא ומתן שינהל וינשטיין עם הסנגורים על הקלות בתמורה למידע נגד ארביב, כתב במייל הסברים אפשריים לקשיים שעולים מגרסת פינטו ביחס להתנהלות ברכה והתייצב להגנתו. בין היתר, התאמץ לדור להסביר מה היה המניע של פינטו לספר בחקירתו על כך ששיתף את חוקרי האף-בי-איי שבמסגרת יחסיו עם ברכה, הוא תומך בו, גם כספית. "התלבטנו מה יכול להיות המניע של פינטו לומר בין היתר לאמריקאים בשלב שלפני שהסתבך בחקירה השוחד, והנחנו שאם אין הסבר טוב, כי אז נותר חשד שהכחשתו של ברכה לפיה מעולם לא קיבל אגורה מפינטו אינה נראית טוב", כתב לדור.  

בהמשך התכתובת כתב לדור: "אני מבקש לחזור על ההסבר שלטעמי הוא אפשרי ביותר בהתחשב במאפייני דמותו של פינטו, שראיות למכביר יש לנו על היותו עבריין (בכספים, את הסוגריים לאורך התכתובת כתב לדור במקור – ר"ח), שקרן (בגרסאותיו) ומניפולטיבי ביותר בהתנהלותו... מאז פברואר 2011, מאז שברור לפינטו (המתוחכם והמניפולטיבי) שבסיכוי גדול עומד הוא ליזום 'תמיכה כספית' לברכה, רק טבעי הוא שיכין גם 'ערוצי מילוט' ממשמעות עצם העברת הכספים, או מעצם האפשרות 'שיחול שיבוש' כלשהו שלפיו יהיה מי שייחס לתמיכה זו בקצין משטרה משמעות של שוחד. אכן, הבלעת המסר לאוזני האמריקאים, כבר בשלב המוקדם למימוש, לפיו במסגרת קשריו של פינטו עם הקצין הוא גם תומך בו כספית - כמעט מחסנת אותו מסיכון השוחד (מבחינתו). ואפשר להבין זאת - אם נטע פינטו הסבר 'לגיטימי' לכספים בפני גורם 'רציני' כמו האמריקאים - לבטח לא יחשוד איש שמשמעות 'התמיכה' שיציע (ואולי יצליח ליתן) היא שוחדית דווקא, שהרי 'יש ראיות' לכך שהיא אך ממחזרת נוהג של תמיכה כספית מצידו של 'קרוב משפחה'- רב בכיר ומוערך, כביכול".

פרקליט המדינה לשעבר משה לדור
פרקליט המדינה לשעבר משה לדורצילום: אוליבייה פיטוסי

לדור דחה את גרסת פינטו לפיה ברכה שיקר כשהוא שלל מכל וכל את דברי פינטו כי נתמך כספית על ידו. הוא הציג את ההערכה הרבה שרוחשים לו פרקליטים בכירים, ראש אגף החקירות דאז יואב סגלוביץ והמפכ"ל דנינו. "ראוי להציג עמדה חד משמעית שאין לפסול מינויו", כתב. "יש סיבות טובות להגיע למסקנה שברכה ראוי לציון מיוחד לשבח על כל מה שנכון היה להקריב בהתייצבותו למילוי המשימה (להפללת פינטו לאחר שהציע לו כספים- ר"ח)", והתריע מפני הסכנה שטמונה באי התייצבות לימינו. 

התנועה לאיכות השלטון, שהגישה עתירה לבג"ץ בדרישה לבטל את ההסדר שנחתם עם פינטו בטענה לחוסר הסבירות שבו, פנתה היום לבג"ץ והוסיפה כי הראיונות שניתנו על ידי פינטו ומקורביו לכלי התקשורת מעלים חשד כבד להפרת ההסכם שנחתם עמו.

בתנועה כתבו כי "נדמה כי מטרתם העיקרית של ראיונות והודעות אלו לתקשורת, הינה לייצר נרטיב העומד בסתירה מוחלטת למובא בהסכם, ולפיו הודאתו של הרב פינטו הוצאה בכח, הינה מן השפה לחוץ, ונועדה אך ורק בכדי להגן על אשתו. דברים אלו, אשר מביאים בפני הציבור הרב ומקורביו, מעידים כאלף עדים על כך שהרב איננו לוקח אחריות על מעשיו, על אף "הודאתו" בחתימה על ההסכם, ומהווים חיזוק נוסף וברור לטענה כי אין מקום לקיים את ההסכם עמו, כפי שקיים הוא כרגע".

הרב מואשם בעבירות של מתן שוחד לתת ניצב אפרים ברכה, המשמש כיום כמפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), בסכום של כ-400 אלף שקלים ובהצעת שוחד נוספת בסכום דומה, וכן בעבירות של שיבוש מהלכי משפט. כתב האישום הוגש לפני כשלושה שבועות במסגרת עסקת הטיעון שנחתמה עם פינטו.

במסגרת ההסכם שנחתם עם פינטו, הוא יודה באישומים נגדו וישמש עד מדינה נגד מפקד להב 433 הפורש, ניצב לשעבר מנשה ארביב ומח"ש. עוד סוכם כי בפרקליטות יוכלו לעשות שימוש בחומרים שהועברו מטעמו. בהסכם נקבע כי המדינה תדרוש להטיל על פינטו עונש של שנת מאסר בפועל, קנס כספי וחילוט כל הכספים שנתפסו אצלו, בעוד ההגנה תוכל לנסות לשכנע את בית המשפט להטיל עליו עונש מופחת.

בהסכם עם פינטו נכתב כי "עמדתה העונשית של המדינה נתנה משקל משמעותי לכך שההסכמות האמורות יאפשרו את קידום חקירת מח"ש בעניינו של ניצב מנשה ארביב ואת מיצויה המלא. כמו כן, הובאה בחשבון נכונותו של הרב פינטו להודות בעובדות כתב האישום ובעבירות המיוחסות לו, וכן נלקחו בחשבון מכלול נסיבותיו האישיות של הרב פינטו אשר לא ניתן לפרטן מטעמים של צנעת הפרט ופעילותו במסגרות שונות לטובת נזקקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ