ח"כ זועבי עתרה לבג"ץ נגד השעייתה מדיוני הכנסת

בעתירה טוענת זועבי שהורחקה מהכנסת למשך חצי שנה, כי התבטאויותיה הן חלק מחופש הביטוי הפוליטי וההחלטה בעניינה התקבלה בחוסר תום לב

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) עתרה היום (שלישי) לבג"ץ בדרישה לבטל את השעייתה מדיוני הכנסת למשך חצי שנה, בעקבות שורת התבטאויות שנויות במחלוקת בנוגע לחמאס ולחוטפי שלושת הנערים בגדה. לטענת זועבי, ההחלטה להרחיקה, שהתקבלה בחודש יולי, היא פגיעה בחופש הביטוי הפוליטי ונעשתה בחוסר תום לב.

בעתירה, שהוגשה על ידי עורכי הדין מאיסאנה מוראני וחסן ג'בארין מעדאלה ודן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח, נטען כי החלטת ועדת האתיקה של הכנסת להרחיק את ח"כ זועבי התקבלה בחוסר סמכות, היות שמדובר בהתבטאות פוליטית שאינה מוגדרת כעבירה אתית. העותרים מציינים כי היועץ המשפטי לממשלה קבע שאין מקום לפתוח בחקירה פלילית נגד זועבי בחשד להסתה, בין השאר בשל העובדה שהיא הסתייגה ממעשה החטיפה.

כמו כן, נטען בעתירה כי החלטת ועדת האתיקה נגד ח"כ זועבי היא הסנקציה החריפה ביותר שננקטה אי פעם על ידי ועדת האתיקה של הכנסת בגין התבטאות כלשהי, וכי זו הפעם הראשונה שבה נענש ח"כ בגין התבטאות שאינה איום, הסתה, השפלה, הכפשה או ביזוי. העותרים טוענים כי בדיקה של החלטות ועדת האתיקה של הכנסת מעלה שהוועדה נמנעה עד כה מענישה בגין התבטאויות חמורות רבות של ח"כים, חלקן נגד זועבי עצמה.

ח"כ זועבי בתהלוכה לציון יום השנה לאירועי אוקטובר בסכנין, בחודש עברצילום: רמי שלוש

בעתירה הודגש גם כי העילה להרחקת ח"כ זועבי מדיוני הכנסת הם דברים שאמרה בראיון ברדיו, בעקבות חטיפתם, טרם היוודע דבר הרצח, של הנערים גיל־עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל. בין היתר, אמרה זועבי כי החוטפים אינם טרוריסטים, אמירה שעוררה סערה. היא מצדה הסבירה כי אמרה את הדברים בגלל עמדתה העקרונית שלא להשתמש במונח "טרור" בתקשורת העברית. זאת, לדבריה, משום שהמונח משמש להצגה חד־צדדית של הסכסוך הישראלי־פלסטיני, באופן שממצב את הצד הישראלי כקרבן היחיד.

חברי סיעת בל"ד אמרו בשבוע שעבר שהם מתכוונים להחרים את דיוני מליאת הכנסת בעקבות ההחלטה להשעות את זועבי. "חנין נענשה על מאמר שכתבה ועל דברים שאמרה בתוקף תפקידה. אפשר לחלוק עליהם ולא להסכים עם העמדה שהשמיעה, אך בדיוק בשל עמדות אלה היא נבחרה לכנסת", אמר יו"ר סיעתה, ח"כ ג'מאל זחאלקה. לדבריו, הוא פועל כדי לשכנע סיעות נוספות באופוזיציה, ובראשן הסיעות הנתמכות על ידי הציבור הערבי, חד"ש ורע"מ-תע"ל, להצטרף לחרם על המליאה. "לא נעבור לסדר היום על החלטת ועדת האתיקה", הבהיר זחאלקה. "לא ניתן שהמליאה תיפתח כאילו דבר לא קרה".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הגיש ביולי קובלנה נגד זועבי בעקבות התבטאותיה, במסגרתה מסר לוועדה כי ללשכתו הגיעו פניות רבות המייחסות לזועבי "אמירות הגובלות בהסתה, עידוד לאלימות ותמיכה בארגוני טרור". אולם, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורך הדין רז נזרי, אמר בדיון בוועדת הפנים של הכנסת כי "התבטאויותיה של זועבי נבדקו על ידינו בצורה מדוקדקת. מהבדיקה עלה שמצד אחד זועבי אמרה שהיא לא רואה בחוטפים ארגון טרור, אבל מצד שני היא הביעה הסתייגות מהחטיפה. זה יוצר קושי לראות בדברים הסתה לחטיפה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ