ניצב בדימוס ארביב נחקר במח"ש בחשד שקיבל טובות הנאה מהרב פינטו

ארביב פרש מהמשטרה בשל מידע על טובות הנאה שקיבל כשהיה נציגה בארה"ב. חקירתו מתאפשרת לאחר שהרב פינטו חתם על עסקת טיעון

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ניצב בדימוס מנשה ארביב, שהיה עד לאחרונה ראש יחידת להב 433, נחקר כעת (ראשון) במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), בחשד שקיבל טובות הנאה מהרב יאשיהו פינטו. ארביב נאלץ לפרוש מהשירות במשטרה בשל מידע שהגיע ליועץ המשפטי לממשלה, ולפיו קיבל טובות הנאה מהרב פינטו ומקורביו, בזמן שכיהן כנציג משטרת ישראל בארה"ב.

חקירתו של ארביב מתאפשרת לאחר שהרב פינטו חתם באחרונה על עסקת טיעון עם מח"ש, ולפיה יעיד נגד ארביב אם יוגש כתב אישום נגדו הניצב בדימוס. בתמורה לעדות יוקל עונשו של פינטו על ניסיון שוחד של תנ"צ אפרים ברכה, לשנת מעצר בפועל.

בפברואר האחרון הודיע ארביב על פרישתו מהמשטרה, וביקר את התנהלות מערכת המשפט בעניינו. "אינני יכול עוד להשלים עם התנהלותה של המערכת המשפטית, שהייתי חלק בלתי נפרד ממנה לאורך שנים", אמר אז ארביב. "מערכת שמגלגלת אותי ואת משפחתי בזפת ונוצות". הוא הוסיף: "פניתי מספר פעמים ליועץ המשפטי לממשלה, לפרקליט המדינה ולמפכ"ל. דרשתי כי יזמנו אותי לחקירה ולבדיקה כדי שאוכל להתייחס לכל טענה אם קיימת כזו כלפי. כחודש ימים אני שוהה בביתי על חשבוני על מנת לאפשר כל בדיקה, אך איש לא פנה אליי ואיש לא ביקש לשמוע את גרסתי".

ארביב מודיע על פרישתו מהמשטרה, בפברואר צילום: תומר אפלבאום

ארביב טען כי הראיות שסיפקו פרקליטי פינטו ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין מזויפות. במכתב ששלחו פרקליטיו של ארביב, גדעון פישר ויהושע רזניק, לוינשטיין, לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ולראש המחלקה לחקירות שוטרים אורי כרמל - הוא הביא את גרסתו לכל אחת מטובות ההנאה שבקבלתן הוא נחשד.

ביחס לטענה כי פינטו ואנשיו מימנו לארביב 22 לילות במלון "מטרו" בניו יורק, טען ארביב שמדובר בשקר. לדבריו, החשבונית שפורסמה בכלי התקשורת ומעידה כי התארח במלון בין 9 ל–14 ביוני 2012 — בעוד שיומנו מלמד כי באותה עת שהה בכלל בוושינגטון במסגרת תפקידו. בנוסף לזה הזכיר ארביב כי בדיקת הפוליגרף שעבר במכון פרטי מוכיחה כי הוא דובר אמת. בבדיקה הוא נשאל האם קיבל אי פעם כסף או טובות הנאה מהרב פינטו או מקורביו והאם לן בבית הדירות "מטרו" בניו יורק מבלי ששילם על הלינה - וענה בשלילה.

פרקליטיו של ארביב מסרו היום בתגובה לחקירתו: "לאחר הודעת המדינה לבג"ץ על כך שמידע שמסר פינטו נבדק, ונמצא לא מהימן (סע' 19 ו-27 לתגובת המדינה), התבקש ניצב ארביב להגיע למשרדי מח"ש להמשך בדיקת מסכת הכזבים שפיזר פינטו, כדי לייצר הסחה מהפרשה המרכזית שבה מואשמים פינטו ואנשיו בגניבת מיליוני שקלים מעמותה למען נזקקים וניצולי שואה. ניצב ארביב יציג בפני נציגי המשטרה מידע שהוא לבדו מצדיק את ביטול ההסכם עם פינטו".

עורכי הדין של ארביב, גדעון פישר, יהושע רזניק ולימור הלוי, הביעו תמיהה על כך "שמערכת אכיפת החוק, המכנה את פינטו שקרן המפיץ בדותות הגובלות בדיבה כנגד קצין אחר, הפך לפתע לעד מדינה כנגד ניצב ארביב בחסות הסכם מפוקפק, המעלה חשש כבד למניעים העומדים אחריו וראויים בעצמם לבדיקה יסודית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ