ארביב נחקר במשך 13 שעות על תיק פינטו, החקירה תימשך מחר

ראש להב 433 הפורש חשוד שקיבל טובות הנאה מפינטו בהיותו נציג המשטרה בארה"ב. בפרקליטות נערכים לאפשרות של ביטול עסקת הטיעון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ניצב בדימוס מנשה ארביב, שהיה עד לאחרונה ראש יחידת להב 433, נחקר היום (ראשון) במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) במשך 13 שעות בחשד שקיבל טובות הנאה מהרב יאשיהו פינטו. ארביב נאלץ לפרוש מהשירות במשטרה בשל מידע שהגיע ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שלפיו קיבל טובות הנאה מהרב וממקורביו כשכיהן כנציג משטרת ישראל בארה"ב.

לפי הודעת המשטרה, ארביב נחקר במשך כ-13 שעות בחשד לקבלת שוחד והפרת אמונים, "הכרוכים בין היתר בקבלת טובות הנאה והדלפות של מידע רגיש לרב פינטו". החקירה צפויה להימשך גם מחר.

ארביב הגיע לחקירה כשהוא נושא עמו מסמכים, לאחר שהכיר מהפרסומים בכלי התקשורת את מרבית הטענות נגדו. מקורביו ששוחחו עמו לאחר החקירה מסרו כי במהלך החקירה הוא הציג לחוקרים עדויות לכך שגרסתו של פינטו אינה אמינה. אנשיו טענו כי ארביב הצליח לערער את גרסת פינטו לפיה שהה בבית המלון "מטרו" בניו יורק כטובת הנאה שניתנה לכאורה מהרב. לטענתו, ישנם עדים היכולים להעיד על הימצאותו במקום אחר.

ארביב בצאתו מהחקירה, הערבצילום: אורי לנץ

חקירתו של ארביב התאפשרה לאחר שהרב פינטו חתם לאחרונה על עסקת טיעון עם הפרקליטות. לפי ההסדר שגובש, יודה פינטו באישומים נגדו וישמש עד מדינה נגד ארביב, אם יוגש כתב אישום נגד הניצב בדימוס. בתמורה לעדות יוקל עונשו של פינטו לשנת מאסר בפועל, על ניסיון שוחד של תת־ניצב אפרים ברכה, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה. בנוסף, המדינה תדרוש להטיל על פינטו קנס כספי וחילוט כל הכספים שנתפסו אצלו.

פרקליטיו של ארביב, גדעון פישר ויהושע רזניק, מסרו בתגובה לחקירתו: "לאחר הודעת המדינה לבג"ץ על כך שמידע שמסר פינטו נבדק ונמצא לא מהימן, התבקש ניצב ארביב להגיע למשרדי מח"ש להמשך בדיקת מסכת הכזבים שפיזר פינטו, כדי לייצר הסחה מהפרשה המרכזית שבה מואשמים פינטו ואנשיו בגניבת מיליוני שקלים מעמותה למען נזקקים וניצולי שואה. ניצב ארביב יציג בפני נציגי המשטרה מידע שהוא לבדו מצדיק את ביטול ההסכם עם פינטו".

עורכי דינו הביעו תמיהה על כך שפינטו המכונה בפי מערכת אכיפת החוק "שקרן המפיץ בדותות הגובלות בדיבה כנגד קצין אחר הפך לפתע לעד מדינה כנגד ניצב ארביב בחסות הסכם מפוקפק, המעלה חשש כבד למניעים העומדים אחריו וראויים בעצמם לבדיקה יסודית".

ממשרד יחסי הציבור המייצג את ארביב נמסר בתגובה כי "במהלך עדותו במח"ש הזים מנשה ארביב את עדות השקר של פינטו ואנשי ארגונו. זאת בהמשך להודעת המדינה מיום רביעי, שבה הודתה בפני בית המשפט שהחלק אשר נבדק נמצא לא מהימן וכוזב. כעת ברור לכל גורמי האכיפה כי עדות פינטו שקרית וכוזבת גם במקרה זה, ונפתחה בפניהם הדרך לביטול הסכם עד המדינה".

עוד נמסר כי "מנשה ארביב דורש זה עשרה חודשים להציג את העובדות מול גיבוב השקרים של פינטו, שכל מטרתם היתה לייצר הסחה לחקירה ולאפשר לו להימלט בהצלחה לחו"ל ולהימנע מעימות ישיר עם שקריו".

הפרקליטה שמלווה את התיק רחלי חזן פנתה ביום שישי לסנגורו של פינטו, עורך הדין אייל רוזובסקי ודרשה לקבל הבהרות בעקבות חשד להפרת ההסכם שחתם פינטו עם הפרקליטות שכלל בין היתר איסור להתראיין. פינטו עצמו ובני משפחתו התראיינו כמה פעמים לאחרונה חרף האיסור ואף כפרו בכך שפינטו נתן שוחד לתת ניצב אפי ברכה. בשלב זה מדובר בדרישה לקבלת הבהרות, אך בפרקליטות נערכים לאפשרות שהסדר הטיעון יבוטל אם פינטו ימשיך להפר את ההסכם עמו.

תחילתה של הפרשה במאי 2011, אז מונה ארביב לנספח משטרת ישראל בארה"ב. בתקופה זו התנהלו בארה"ב ובישראל חקירות מקבילות שבמרכזן עמד הרב פינטו. באותם ימים יצר ארביב קשרים עם ישראלים רבים בעלי השפעה שגרו בניו יורק, ובהם איש העסקים, בן ציון סוקי, המתגורר במנהטן ונמנה עם חסידיו של הרב פינטו.

על פי המידע שהגיע למח"ש, בין השניים נוצרו קשרים קרובים, להם היה מודע הרב פינטו, שבמסגרתם קיבלו ארביב ובני משפחתו טובות הנאה שונות, יותר מפעם אחת או פעמיים.

בפברואר האחרון, לאחר שהפרשה הותרה לפרסום, הודיע ארביב על פרישתו מהמשטרה וביקר את התנהלות מערכת המשפט בעניינו. "אינני יכול עוד להשלים עם התנהלותה של המערכת המשפטית, שהייתי חלק בלתי נפרד ממנה לאורך שנים", אמר אז ארביב, "מערכת שמגלגלת אותי ואת משפחתי בזפת ונוצות".

במכתב ששלחו עורכי הדין המייצגים את ארביב לוינשטיין, לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', ולראש המחלקה לחקירות שוטרים אורי כרמל, הוא הביא את גרסתו לכל אחת מטובות ההנאה שבקבלתן הוא נחשד. ביחס לטענה כי פינטו ואנשיו מימנו לארביב 22 לילות במלון "מטרו" בניו יורק, טען ארביב שמדובר בשקר וכי שהה באותה עת בוושינגטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ