ניצב בדימוס מנשה ארביב, שפיקד עד לאחרונה על להב 433, היחידה המשטרתית למאבק בשחיתות, נחקר היום (שני) במשך שבע שעות בחשד לקבלת טובות הנאה מהרב יאשיהו פינטו. אתמול נחקר ארביב במשך 13 שעות, והוא צפוי להיחקר שוב.

סנגורו של פינטו, איל רוזובסקי, השיב היום לדרישת הפרקליטות לקבל הבהרות באשר לראיונות שהעניקו פינטו ובני משפחתו בתקשורת, חרף הסעיף בהסכם עמו שאוסר עליו להתראיין. במכתב התשובה ציין פינטו כי לגבי הראיונות שמסרו בני משפחתו, הם לא היו על דעתו ולא בידיעתו, ולגבי הראיון שהוא עצמו מסר ל"כיכר השבת" בערב יום כיפור אמר כי דבריו נאמרו בהיסח הדעת. פינטו הבהיר כי בכוונתו להגיע לדיון הראשון במשפט נגדו, שצפוי להתקיים בשבוע הבא בבית המשפט המחוזי בתל אביב. אם לא יתייצב לדיון, בפרקליטות צפויים לבטל את ההסכם שנחתם עמו. 

ארביב נאלץ לפרוש מהמשטרה בשל מידע שהגיע ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שלפיו הוא קיבל טובות הנאה מהרב וממקורביו בעת כהונתו כנציג משטרת ישראל בארה"ב. על פי הודעת המשטרה מאתמול, ארביב נחקר בחשד לקבלת שוחד ולהפרת אמונים, "הכרוכים בין היתר בקבלת טובות הנאה והדלפות של מידע רגיש לרב פינטו".

ארביב הגיע לחקירה אתמול כשהוא נושא עמו מסמכים, לאחר שהכיר מהפרסומים בתקשורת את מרבית הטענות נגדו. מקורבים ששוחחו עמו לאחר החקירה מסרו כי במהלכה הוא הציג לחוקרים עדויות לכך שגרסתו של פינטו אינה אמינה. אנשיו טענו כי ארביב הצליח לערער את גרסת פינטו לפיה שהה בבית המלון "מטרו" בניו יורק כטובת הנאה שניתנה לכאורה מהרב. לטענתו, ישנם עדים היכולים להעיד על הימצאותו במקום אחר.

חקירתו של ארביב התאפשרה לאחר שהרב פינטו חתם לאחרונה על עסקת טיעון עם הפרקליטות. לפי ההסדר שגובש, יודה פינטו באישומים נגדו וישמש עד מדינה נגד ארביב, אם יוגש כתב אישום נגד הניצב בדימוס. בתמורה לעדות יוקל עונשו של פינטו לשנת מאסר בפועל, על ניסיון שוחד של תת־ניצב אפרים ברכה, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה. בנוסף, המדינה תדרוש להטיל על פינטו קנס כספי וחילוט כל הכספים שנתפסו אצלו.

פרקליטיו של ארביב, גדעון פישר ויהושע רזניק, מסרו אתמול בתגובה לחקירתו: "לאחר הודעת המדינה לבג"ץ על כך שמידע שמסר פינטו נבדק ונמצא לא מהימן, התבקש ניצב ארביב להגיע למשרדי מח"ש להמשך בדיקת מסכת הכזבים שפיזר פינטו, כדי לייצר הסחה מהפרשה המרכזית שבה מואשמים פינטו ואנשיו בגניבת מיליוני שקלים מעמותה למען נזקקים וניצולי שואה. ניצב ארביב יציג בפני נציגי המשטרה מידע שהוא לבדו מצדיק את ביטול ההסכם עם פינטו".

הפרקליטה שמלווה את התיק רחלי חזן פנתה ביום שישי לסנגורו של פינטו, עורך הדין אייל רוזובסקי ודרשה לקבל הבהרות בעקבות חשד להפרת ההסכם שחתם פינטו עם הפרקליטות שכלל בין היתר איסור להתראיין. פינטו עצמו ובני משפחתו התראיינו כמה פעמים לאחרונה חרף האיסור ואף כפרו בכך שפינטו נתן שוחד לתת ניצב אפי ברכה. בשלב זה מדובר בדרישה לקבלת הבהרות, אך בפרקליטות נערכים לאפשרות שהסדר הטיעון יבוטל אם פינטו ימשיך להפר את ההסכם עמו.

תחילתה של הפרשה במאי 2011, אז מונה ארביב לנספח משטרת ישראל בארה"ב. בתקופה זו התנהלו בארה"ב ובישראל חקירות מקבילות שבמרכזן עמד הרב. באותם ימים יצר ארביב קשרים עם ישראלים רבים שגרו בניו יורק ובהם איש העסקים, בן ציון סוקי, המתגורר במנהטן ונמנה עם חסידיו של הרב פינטו. על פי המידע שהגיע למח"ש, בין השניים נוצרו קשרים קרובים, שהרב היה מודע להם ובמסגרתם קיבלו ארביב ובני משפחתו טובות הנאה שונות, יותר מפעם אחת או פעמיים.

בפברואר האחרון, לאחר שהפרשה הותרה לפרסום, הודיע ארביב על פרישתו מהמשטרה וביקר את התנהלות מערכת המשפט בעניינו. "אינני יכול עוד להשלים עם התנהלותה של המערכת המשפטית, שהייתי חלק בלתי נפרד ממנה לאורך שנים", אמר אז ארביב, "מערכת שמגלגלת אותי ואת משפחתי בזפת ונוצות". במכתב ששלחו עורכי הדין המייצגים את ארביב לוינשטיין, לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', ולראש המחלקה לחקירות שוטרים אורי כרמל, הוא הביא את גרסתו לכל אחת מטובות ההנאה שבקבלתן הוא נחשד. ביחס לטענה כי פינטו ואנשיו מימנו לארביב 22 לילות במלון "מטרו" בניו יורק, טען ארביב שמדובר בשקר וכי שהה באותה עת בוושינגטון.

ארביב בצאתו מהחקירה, הערבצילום: אורי לנץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ