וינשטיין ידון מחר במועמדותו של הרב שמואל אליהו לרבנות ירושלים

היועץ המשפטי לממשלה כבר הסתייג בעבר מאליהו, שידוע בהתבטאויות גזעניות נגד ערבים ולא יהודים, כשהגיש מועמדות לתפקיד הרב הראשי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, יקיים מחר (ראשון) דיון בשאלה אם לקבוע עמדה ביחס למועמדותו של הרב שמואל אליהו לתפקיד הרב הספרדי של ירושלים, בבחירות שיתקיימו השבוע ביום שלישי. ויינשטיין כבר הסתייג בעבר מאליהו, רבה של צפת, שידוע בהתבטאויות גזעניות נגד ערבים ונגד לא יהודים, כאשר זה הגיש בקיץ 2013 את מועמדותו לתפקיד הרב הראשי לישראל. הדיון בלשכת היועץ נקבע בעקבות דרישות של גופים שונים לפסול את מועמדותו של אליהו, ובהם התנועה הרפורמית. 

כפי שפורסם ב"הארץ", מועמדותו של אליהו תופסת תאוצה. ביום שישי הוא קיבל את ברכתה של דגל התורה, ובכך נראה כי השיג את 11 אצבעותיהם של הנציגים החרדים האשכנזים בין 48 חברי הגוף הבוחר. אליהו זוכה גם לתמיכה של מספר לא ידוע מקרב הנציגים המזוהים עם הבית היהודי. עם זאת, לא ברור כי קולות אלה יספיקו לו כדי לגבור על הרב שלמה עמאר, הנתמך רשמית בידי השר נפתלי בנט וראש העיר ירושלים ניר ברקת.

אליהו התפרסם בזכות אמירות ופסקי ההלכה שלו שאסרו על השכרת בתים לערבים ועובדים זרים, וקריאתו לסילוק סטודנטים ערבים הלומדים במכללת צפת. לפני הבחירות לרבנות הראשית, היועץ ויינשטיין קבע כי מועמדותו של אליהו אינה ראויה, בעקבות התבטאויותיו, ועם זאת לא פסל אותה.

הרב שמואל אליהוצילום: מוטי מילרוד

בעבר אף נפתחה חקירה נגד אליהו על הסתה והוגש נגדו כתב אישום פלילי. לאחר פתיחת המשפט משכה הפרקליטות את כתב האישום תמורת התנצלות פומבית והסכמה שלפיה ניתן יהיה לחדש את ההליכים אם אליהו ישוב להסית.  

בעת החקירה טען אליהו שדבריו הוצאו מהקשרם וסולפו. אליהו נחשב לקיצוני יחסית גם בכל הנוגע לנושאי צניעות ושילוב נשים. כך, למשל, הוא נחשב למתנגד חריף לגיוס בנות לצבא. זכורה גם אמירתו לאחר תוכנית ההתנתקות לפיה יש "לנקום בחילונים ולהחזיר בתשובה את ילדיהם". נגד אליהו נפתחה חקירה גם בחשד למעורבותו בפרשת הרבנים, במסגרתה ניתנו תעודות פיקטיביות להסמכה לרבנות. 

דובר משרד המשפטים מסר ל"הארץ", כי "פניות אל היועץ המשפטי לממשלה בנושא נבחנות כעת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ