הותר לפרסום: החשוד ברצח מנהל בית הספר בטייבה הוא מפעיל המזנון

וואהל קעיק הסתכסך עם יוסף חאג' יחיא כי החליט לקיים מכרז להפעלת המזנון. חודש וחצי לפני הרצח הם התעמתו ולקעיק הוצא צו הרחקה מביה"ס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7

וואהל קעיק, מנהל מזנון בן 46 בבית הספר "עמל" בטייבה, הוא החשוד המרכזי יוסף חאג' יחיא באוגוסט האחרון. בית משפט השלום בפתח תקווה התיר היום (ראשון) לפרסום את שמו של קעיק, שנעצר ביום הרצח ומעצרו הוארך. המשטרה הגישה היום הצהרת תובע נגד קעיק ובימים הקרובים תגיש נגדו כתב אישום ומעצרו יוארך עד תום ההליכים. 

על פי החשד, קעיק ביקש לנקום על החלטתו של חאג' יחיא לאפשר פתיחת מזנונים נוספים בבית הספר, דבר שיפגע בהכנסתו. מהחקירה עלה כי ביום הרצח הגיע החשוד לבית הספר כשהוא עטוף מעיל, מרכיב משקפיים, חבוש כובע, לבוש כפפות ומחזיק מטריה מעל ראשו.

החשוד עלה לקומה השנייה, חלף על פני המזכירה ונכנס לחדר המנהל, שהיה באותה עת בלשכתו עם שלושה מורים בישיבת היערכות לשנת הלימודים הקרובה. על פי החשד, קעיק ירה באקדח פעמים רבות לעבר פלג גופו העליון וראשו של המנהל. לאחר הירי, הוא נמלט במכונית הסובארו לבנה שלו, שאותרה כבר ביום הרצח סמוך לביתו. 

קעיק בבית משפט השלום בפתח תקווה, ב-2014צילום: דודו בכר

מיד לאחר הרצח הגיעו לזירה כוחות היחידה המרכזית במחוז מרכז, בפיקודו של ניצב משנה מוטי אדרעי. הצוותים החלו לאסוף עדויות מאנשים שהיו בסביבת בית הספר בזמן הרצח ואת סרטי מצלמות האבטחה שהיו בזירה. השוטרים מיהרו לביתו של קעיק ועצרו אותו, את אשתו ואת בנו. אף שהועלו שמות חשודים נוספים, עיקר החקירה התמקדה בו. מאז שנעצר ועד עתה הוא לא שיתף פעולה עם החוקרים ושמר על שתיקה, ולכן נדרשו במשטרה לחזק את התיק בראיות במטרה להגיש כתב אישום.

חאג' יחיאצילום: א-שמס

אחד הדברים שמשכו את תשומת לב החוקרים היה מום מולד של קעיק ברגליו, הגורם לו לצלוע. הם הבחינו בצליעה בסרטי מצלמת האבטחה, וכשהביאו את קעיק לזירה ערכו לו תרגיל חקירתי ותיעדו אותו מתהלך במקום. התיעוד הועבר למומחה אורתופדי שקבע שהאדם שתועד במצלמות האבטחה הוא אכן קעיק. מלבד זאת נעשו כמה בדיקות כדי להביא ראיות פורנזיות, שחיזקו אף הן את התיק נגד החשוד.

במשטרה ידעו על סכסוך שקיים בין חאג' יחיא לקעיק. כחודש וחצי לפני הרצח אירעה תקרית אלימה בין השניים, בעקבות החלטת מנהל בית הספר לפרסם מכרז חדש למזנון בית הספר. קעיק, שהפדיון היומי במזנונו נאמד באלפי שקלים, לא היה מוכן לוותר והחליט לאיים על חאג' יחיא, שפנה למשטרה. מנהל תחנת קדמה זימן את קעיק לתחנה, חקר אותו תחת אזהרה ואף הוציא לו צו הרחקה מבית הספר. בשיחות גישור שנעשו במשטרה בין השניים נראה כי המתיחות ביניהם נרגעה. בחקירה התברר  כי קעיק עבד במקביל במסעדה בכפר סבא וכי ביום הרצח אמר לכמה אנשים במקום כי בכוונתו לפגוע במנהל בית הספר.

ראש צוות החקירה, רב-פקד עזרא גולדשטיין, האחראי לחקירות מקרי רצח באזור המשולש, טוען כי חקירת המקרה הנוכחי שונה מקודמותיה. "הנרצח היה דמות נערצת, מנהל בית ספר במשך 17 שנה ואיש חינוך שדורות רבים בטייבה התחנכו על ברכיו", אמר, "זו הפעם הראשונה שקיבלנו עזרה באופן מלא בחקירה. כל שביב מידע, כמו עדויות או סרטי מצלמות אבטחה, קיבלנו מבלי שאף אחד ייסרב. מבחינתנו זו היתה חקירה שאפשרה לנו לבדוק איך משטרה יכולה להתנהל במגזר הערבי אם היא תזכה לשיתוף פעולה מלא". 

בבית הספר לומדים 1,000 תלמידים עם אחוז זכאות הנושק ל-70% - מהגבוהים בחברה הערבית. המגמה הבולטת בו היא של לימודי רפואה.  חאג' יחיא התמודד לראשות העיר טייבה ב-2006 ואחיו, רפיק חאג' יחיא, כיהן כראש העיר טייבה בשנות ה-90 ולאחר מכן כחבר כנסת. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ