הסדר טיעון נחתם עם עד המדינה לשעבר בפרשת הבר-נוער

זוהר חנקישייב יודה בכתב האישום וירצה כשש שנות מאסר. בפרקליטות נימקו את המהלך בין היתר בחשש מחשיפת שיטות הפעלה של סוכני משטרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפרקליטות הגיעה היום (ראשון) להסדר טיעון עם עד המדינה לשעבר בפרשת הבר-נוער, זוהר חנקישייב, לפיו הוא יודה בעובדות כתב האישום נגדו וירצה עונש מאסר של 70 חודשי מאסר בפועל. ההסדר, שאושר על ידי פרקליט המדינה שי ניצן, הושג כחלק מהליך גישור שהתנהל בפני שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב גלעד נויטל והוא יוצג בקרוב לאישור בית המשפט.

בפרקליטות הסבירו כי הסיבה לחתימה על הסדר הטיעון היא חיסכון בזמן שיפוטי, לצד ההודאה במעשיו והחשש מחשיפה של שיטות הפעלה של סוכנים על ידי משטרה. 

חנקישייב, בן 26, במקור משכונת פרדס כץ בבני ברק, ריצה בעבר ארבע תקופות מאסר, הארוכה שבהן בת 40 חודשים. לחובתו הרשעות בעבירות רכוש רבות, נשיאת נשק והחזקת נשק שלא כדין, הצתה, איומים, עבירות נגד שוטרים, העלבת עובד ציבור ועוד. 

במארס האחרון ביטלה הפרקליטות את הסכם עד המדינה שנחתם עם חנקישייב והוגש נגדו כתב אישום המייחס לו בידוי ראיות, ידיעות כוזבות, שיבוש מהלכי משפט, הדחה בחקירה וקבלת דבר במרמה. בתגובה על האישומים נגדו, חנקישייב טוען כי "כל מה שעשה, עשה בהוראת מפעיליו".

זוהר חנקישייב בבית המשפט בתל אביב, בפברואר האחרוןצילום: דניאל בר און

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד דפנה יבין, עד המדינה הביא את חגי פליסיאן לכדי אמירת דברים שהיה בהם כדי להיראות כהתוודות מוקלטת על רצח, מסר את ההקלטה שביים לחוקרי המשטרה וטען בפניהם כי חברו התוודה ברצח. על סמך ראיה זו, יחד עם ידיעות כוזבות שמסר, הוגש נגד פליסיאן כתב אישום חמור בתיק הרצח בבר-נוער. "במעשיו, יצר הנאשם ראיה מרכזית בתיק רצח, תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים, וזאת על מנת להפליל את פליסיאן ברצח. בנוסף, טען הנאשם בחקירה משטרתית כי הראיה אותנטית, אף לאחר שהוצגה בפניו טענת פליסיאן, לפיה הוא זה שהורה לו לומר את הדברים.

"במעשיו המפורטים לעיל", נכתב בכתב האישום, "מסר הנאשם ידיעות כוזבות בקשר לעבירה שהיא פשע (רצח), בדה ראיות בכוונה להטעות רשות שיפוטית בהליך שיפוטי, השמיד ראיות וכן שיבש מהלכי משפט בכך שהכשיל חקירה פלילית, בכוונה להביא לידי עיוות דין. כתוצאה ממסירת המידע הכוזב נכרת עם הנאשם הסכם, והוא קיבל במרמה בנסיבות מחמירות מעמד של עד מדינה 'מוגן'. במסגרת ההסכם קיבל הנאשם במרמה בנסיבות מחמירות, בין היתר, טובות הנאה בדמות דמי מחיה חודשיים ומקום מגורים לאורך תקופת ההסכם, עד שבוטל ביום 4.3.14. עוד ניסה הנאשם לקבל במרמה בנסיבות מחמירות גמול כספי בסך 120 אלף שקל".

עוד נכתב כי "בעקבות מעשיו של הנאשם, נמנעה מחגי פליסיאן האפשרות להוכיח טענתו, בחקירה ובמשפט, כי הראיה בדויה ולסתור את גרסת הנאשם. משכך, שהה חגי במעצר כ-8.5 חודשים".

בכתב האישום כתבה עו"ד יבין, כי "מעשיו של המשיב פגעו פגיעה חמורה וחתרו תחת פעילותה של מערכת אכיפת החוק והמשפט ומנעו מרשויות אכיפת החוק להגיע לחקר האמת. בכך, נגרם נזק בלתי יתואר למכלול המעורבים בפרשה זו, לרבות משפחות המנוחים ונפגעי העבירה בתיק הרצח וכן נגרמה פגיעה קשה באמון הציבור במערכת אכיפת החוק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ