ביקורת בבג"ץ על הסדר הטיעון עם פינטו: נתנו לעבריין להכתיב את סדרי החקירה

הדיון במחוזי בהסדר הטיעון נדחה לאחר שהשופטת נאור התרעמה מכך שבפרקליטות נכנעו לתכתיבי הרב ונתנו לו "להחזיק אותם בגרון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופטי בג"ץ הדנים בעתירות שהוגשו נגד הסדר הטיעון עם הרב יאשיהו פינטו, ביקרו היום (שני) בחריפות את התנהלות הפרקליטות בתיק. בדיון שנערך הבוקר מתחו השופטים, ובראשם המשנה לנשיא, מרים נאור - שתתמנה בינואר הקרוב לנשיאת בית המשפט העליון, ביקורת על כך שבפרקליטות נתנו לפינטו ל"החזיק אותם בגרון", ועל כך שהסכימו שניצב בדימוס מנשה ארביב לא ייחקר עד לחתימה על הסדר הטיעון.

בעקבות הדיון בשתי העתירות - שדרשו לפתוח גם בחקירה נגד תת־ניצב אפרים ברכה בשל התנהלותו בפרשה - הוחלט לדחות את הדיון שהיה אמור להיערך מחרתיים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בו צפויה היתה הפרקליטות להציג לשופטים את הסדר הטיעון ולנסות ולשכנע את בית המשפט לאמצו.

זמן קצר לאחר הדיון מסרו היום מקורבי הרב פינטו כי שני גושים סרטניים התגלו בגופו בימים האחרונים, בסמוך ליום הכיפורים. לאחר שאושפז בבית החולים "לנוקס היל" במנהטן, הוא שוהה כעת בביתו. זוהי הפעם השלישית שבה מאובחן פינטו כחולה סרטן, כך מקורביו. הרב פינטו תכנן לעלות למטוס לישראל מלווה בצוות רפואי כדי להתייצב בבית המשפט, ואולם תוכנית זו בוטלה לאחר השינוי שקבע בית המשפט. אתמול ביקרה בביתו במנהטן קבוצה של חסידיו ממיאמי, ולדברי מקורביו הוא אמר להם "איני מוכן לשמוע סרה על המשטרה והפרקליטות", וכן "אנחנו סומכים על הקב"ה ובוטחים במערכת המשפט שתעשה את מלאכתה נאמנה". 

במהלך הדיון שנערך היום, בו השתתפו גם השופטים אליקים רובינשטיין ואורי שהם, העירה השופטת נאור כי פינטו (שלא נכח בדיון) "מחזיק אותם (את הפרקליטות) בגרון. הם לא אומרים את זה אבל זה מה שעולה בין השיטין והם צריכים לעשות חקירה בתנאים רעים. הצדק האבסולוטי שכל אחד יתן את הדין על מעשיו זה ברור, אך השאלה היא אם יש עילת התערבות בבחירה שהם עשו, שהיא ודאי לא אידיאלית".

מנגד, נאור הקשתה על העותרות - התנועה לאיכות השלטון ותנועת אומץ - על כך שאין זה בטוח כי לבית המשפט יש עילה להתערב בשיקול דעתה של הפרקליטות, ותהתה אם יש די ראיות שיצדיקו פתיחת חקירה פלילית בעניין התנהלותו של ברכה. "שלא תהיה אי-הבנה, אף אחד מאתנו לא מתלהב מהחצרות, זה מחוץ לתמונה, אני כרגע בתמונה הפלילית. אין לנו מחלוקת על הנורמות הראויות", הוסיפה.

לאורך הדיון שאלה השופטת נאור שוב ושוב אם התרשמותה "שפינטו מחזיק אתכם בגרון", נכונה. הפרקליטה ממחלקת הבג"צים, חני אופק, חזרה על כך שגרסתו של פינטו נבדקה, כמו גם התנהלותו של ברכה. עם זאת, המשיכה נאור להקשות ושאלה מדוע החשדות נגד ארביב לא נחקרו טרם החתימה על ההסכם.

"גברת אופק, גם את מתבקשת לאחוז את השור בקרניו, ואני שוב שואלת - הוא מחזיק אתכם בגרון? באופן טבעי אתם רוצים לראות אם אפשר לאשש או להפריך וזה מקובל, אבל אחת הדרכים לעשות זאת היא לחקור את הנוגע בדבר, והשאלה (היא) אם זה לא קצת לרתום את העבירה לפני הסוסים - הריצה הזו לבית המשפט? (החתימה על הסדר הטיעון, ר"ח)".

בתגובה לכך השיבה אופק כי היועץ המשפטי לממשלה הסכים כי החקירה באזהרה של ארביב תיערך רק לאחר גיבוש ההסכם עם פינטו, וכי זה היה תנאי למסירת המידע. "למה מסכימים לדבר כזה?", שאלה נאור. "את לא מוכנה להגיד שמחזיקים אתכם בגרון. אשנה את המונח - הוא הכתיב לכם את זה. האם זה המצב שעמדתם לפניו? ואם כן, תגידי את הדברים כהווייתם... השאלה העקרונית (היא) עד כמה אפשר לאפשר למישהו שהוא עבריין בעצמו להכתיב אין תתנהל החקירה, מתי ואיך יחקרו את זה ואת זה? איך נותנים לעבריין להכתיב את סדרי החקירה? אולי הדבר שראוי היה לעשות זה לחקור את ארביב?".

השופט רובינשטיין ביקר גם הוא את כניעת הפרקליטות לתכתיבי פינטו, ואמר כי "גם לצד השני יש גרון ושוחד רציני. יש לו אינטרס חזק מאוד משלו, זה לא רק אתם אוחזים בגרון. אם לא יתן שום דבר על הניצב, גם הוא יודע שפתאום יכול לצמוח מגזר הדין המקל הזה כמה שנים טובות בכלא".

אופק השיבה כי "האלטרנטיבה היתה הימנעות מקבלת הסדר, שהיה מוביל להיעדר יכולת לבדיקת העניין. המשמעות (של) להגיד שאנו ממשיכים בדרכנו היא שלא נקיים שום בדיקה נגד חשדות של הקצין הבכיר האחר". הפרקליטה התעקשה כי הם בדקו את המידע שהועבר נגד ארביב כדי להחליט "בצורה מושכלת אם לעשות הסדר טיעון או לא", בין היתר באמצעות תשאול עדים נוספים מטעם פינטו.

נאור המשיכה להקשות וביקשה תשובה ברורה. "למה הסכמתם לא לחקור את ארביב עד עשיית עסקת הטיעון? ואם הרב פינטו יפר את ההסכם ולא יספק את הסחורה, מה יקרה אז? למה לא הופכים את היוצרות, תבוא ותעיד ותקיים את חלקך בהסכם ואנו מבטיחים שאחרי זה תעשו איתו את ההסדר, האם אין פה היפוך יוצרות?".

הפרקליטה שבה והשיבה: "אמרתי ואחזור שוב, באותה נקודת זמן התחלתית זה היה התנאי לשיתוף פעולה במסירת מידע, לא היתה לנו דרך לבצע כל בדיקה וחקירה אלא על סמך טענות בעלמא. אלה היו אילוצים. האפשרות היתה לשים את הדבר הזה בצד, ולא רצינו".

השופטת נאור ביקרה את תגובתה החוזרת של המדינה, לפיה אם לא היו מסכימים לתנאי פינטו לא היה ניתן לחקור קצין בכיר במשטרה. "אני שואלת את עצמי על עסקאות טיעון עתידיות ומה זה משדר בדבר גבולות המותר והאסור. מאוד מפריע לי שעבריין מכתיב למשטרה את מי לחקור ואת מי לא לחקור".

בחודש שעבר, בתום תשעה חודשים של משא ומתן בין פרקליטיו של פינטו, אלי זהר ורועי בלכר, ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הגישה הפרקליטות לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד הרב. פינטו מואשם בעבירות של מתן שוחד בסכום של כ-400 אלף שקל לתת־ניצב ברכה, המשמש כיום כמפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), בהצעת שוחד נוספת בסכום דומה וכן בעבירות של שיבוש מהלכי משפט.

כתב האישום הוגש כחלק מעסקת הטיעון שנחתמה עם פינטו, לפיה הוא יודה באישומים נגדו וישמש עד מדינה נגד ארביב, מפקד להב 433 הפורש. עוד סוכם כי בפרקליטות יוכלו לעשות שימוש בחומרים שהועברו מטעמו. בהסכם נקבע כי המדינה תדרוש להטיל על פינטו עונש של שנת מאסר בפועל, קנס כספי וחילוט כל הכספים שנתפסו אצלו, בעוד ההגנה תוכל לנסות לשכנע את בית המשפט להטיל עליו עונש מופחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ