נמצאו הקלטות מלשכת ברק שייתכן שנוגעות לפרשת הרפז

לאחר שבמשרד הביטחון טענו כי התקליטורים נהרסו, פורסם בערוץ 2 כי הם אותרו במשרדו של קב"ט לשעבר. ברק: אני שמח, שהמשטרה תחקור

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

תקליטורים, ובהם הקלטות של שיחות בלשכתו של שר הביטחון אהוד ברק, נמצאו בימים האחרונים בכספת במשרדו של קצין ביטחון לשעבר במשרד הביטחון, כך דווח הערב (חמישי) בערוץ 2. עם זאת, לפי משרד הביטחון, עדיין לא ידוע מה תוכנם של תקליטורים אלו. בהוראת היועץ המשפטי של מערכת הביטחון עו"ד אחז בן-ארי, הם הועברו לכספת אחרת, כדי שיועברו בהמשך לבדיקה מקיפה.

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי דרש במהלך הפרשה לבדוק מחיקת הקלטות השיחות בלשכתו של ברק, בעוד בלשכת שר הביטחון הכחישו טענה כי אלו נמחקו, אלא טענו כי נפגעו מסיבה לא ברורה. דו"ח בדיקה פנימי של משרד הביטחון, בראשות עוזר מנכ"ל משרד הביטחון דאז, אל"ם (במיל') שלומי מעיין, קבע כי ההקלטות נפגעו מתקלה טכנית. ב-2006 הותקנו בשתי הלשכות, של שר הביטחון ושל הרמטכ"ל, מערכות להקלטת שיחות. אך בעוד בלשכת ראש המטה הכללי הוקלטו כל השיחות שבוצעו, בלשכת שר הביטחון הוקלטו רק שיחות מבצעיות.  

שר הביטחון לשעבר ברק אמר לערוץ 2 בתגובה למציאות ההקלטות כי הוא סבור שמדובר ב"התפתחות מצוינת", ומצפה כי המשטרה תחקור את תקליטורים אלו. "אני שמח מאוד שמצאו אותם", אמר.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "אכן נמצאו מספר תקליטורי DVD בכספת של קב"ט שכבר סיים את עבודתו במשרד. נכון לעכשיו לא ברור מהו תוכנם של תקליטורים אלה. היועץ המשפטי של מערכת הביטחון הורה להפקיד את התקליטורים בכספתו כדי לאפשר את בדיקתם". 

בתחילת ספטמבר המליצה המשטרה להגיש כתבי אישום נגד כל המעורבים בפרשה: הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי; מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, שכיהן בזמנו כפרקליט הצבאי הראשי; דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו; ראש לשכת הרמטכ"ל לשעבר ארז וינר; ומקורבו של אשכנזי, אל"מ (מיל') גבי סיבוני. באותו החודש, הותרו לבקשת "הארץ" פרסומי חלק מתמלילי השיחות בין אשכנזי, עוזרו וינר, בניהו וכן הפרשן הצבאי של ערוץ 2 רוני דניאל, היועמ"ש לממשלה יהודה וינשטיין ובכירים נוספים המעורבים בפרשה שזכתה לכינוי "פרשת הרפז".

המשטרה סבורה כי נגד אשכנזי התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירה של הפרת אמונים וגילוי בהפרת חובה, כלומר, גילוי ידיעה לאדם שאינו מוסמך לכך, וכי נגד מנדלבליט התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של הפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. כמו כן התגבשה תשתית ראייתית כנגד סיבוני ווינר לביצוע עבירה של שיבוש הליכי משפט. נגד וינר ישנה גם תשתית ראייתית להתרשלות בשמירת ידיעות. במהלך החקירה כנגד בניהו התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות הפרת אמונים, השמדת ראיות, שיבוש הליכי משפט והתרשלות בשמירת ידיעות. בנוסף, במשטרה סבורים כי ישנה תשתית ראייתית לכך שאשכנזי ואנשיו שיבשו את חקירת מבקר המדינה שבדק את הנושא. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ