בית המשפט זיכה את רוכב הטרקטורון שנאשם בדריסת אצניות

יניב פיירובוסקין הודה שפגע בשתי הנערות שהתאמנו בשפלה, אך השופטת מתחה ביקורת על המשטרה: "התנהלות החוקרים מעוררת תמיהות רבות"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בלוד זיכה היום (ראשון) מחמת הספק את יניב פיירובוסקין, שנאשם בדריסת שתי אצניות, רדיט בלטה וטיגיסט ביטאו, בזמן אימון לפני כשנתיים, סמוך לקיבוץ גבעת ברנר שבשפלה. פיירובוסקין זוכה מעבירות של חבלה חמורה, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, שיבוש מהלכי משפט והפקרה לאחר פגיעה.

פיירובוסקין עצמו הודה ב-2012 בביצוע המעשה, ואולם השופטת רות לורך ציינה בפסק הדין כי "מחדלי החקירה ואופן התנהלות החוקרים בתיק זה מעוררים תמיהות רבות. קשה להשתחרר מהתחושה שהחוקרים השקיעו מאמץ רב בחילוץ הודאה מהנאשם כמעט בכל מחיר, מאחר והיו משוכנעים שהוא הדורס, ולא השקיעו מאמצים באיתור חשודים אחרים". לדבריה, "החוקרים חשפו פרטים מוכמנים רבים בפני הנאשם; לא דרשו שרטוט של מסלול הנאשם לפי גרסתו הראשונה; לא נשמרו ולא הוצגו שרטוטים רבים שנעשו עם הנאשם בתשאולים. פעולותיו וחקירותיו הנמרצות והיסודיות של בא כוח המאשימה (התובע בתיק מטעם הפרקליטות) בבית המשפט, לא יכולות לרפא את כל חוליי החקירה".

השופטת לורך אמנם לא פסלה את ההודאה בנימוק שאוטונומיית הרצון החופשי במסירתה לא נפגעה, אך ציינה שהפגמים שעולים ממנה פוגעים משמעותית במהימנותה ומשקלה. בסופו של דבר, קבעה, קיים ספק סביר אם להודאה יש תימוכין בחומר הראיות בתיק. לורך ציינה כי ״לא ניתן לראות בפרטים שמסר הנאשם בחקירותיו פרטים מוכמנים מובהקים המחזקים את משקלה של הודאתו. טענות ההגנה כי הפרטים רובם ככולם נמסרו לנאשם על ידי החוקרים בין במכוון ובין בשגגה הינן אפשריות, והן עולות בקנה אחד עם התמונה הכללית המתקבלת מדברי הנאשם בחקירותיו, לפיה אסף הנאשם פרטים כדי להמציא גרסה. החוקרים אכן נשמעים מוסרים מיוזמתם פרטים רבים אודות האירוע. משכך, פרטים אלה אינם יכולים לשמש פרטים מוכמנים". עוד ציינה השופטת כי "על גבי הטרקטורון לא נמצא כל סימן המעיד על קרות התאונה. גם לשיקול זה יש משקל מסוים בנימוק מסקנתי". 

פיירובוסקין בבית המשפט, ב-2012צילום: אלון רון

במהלך המשפט העלה סנגורו של פיירובסקין, עורך הדין ששי גז, טענות קשות נגד התנהלות חוקרי המשטרה. בין היתר טען כי החוקרים עשו שימוש באמצעי חקירה פסולים שהביאו אותו להודות במעשים על אף היותו חף מפשע. בין האמצעים הפסולים, הבטחות שהבטיחו לו החוקרים כי לאחר שיודה ישוחרר וכי בעתיד לא ירצה עונש מאסר. ולהיפך, אם לא יודה לא ישתחרר. כך או כך, טען סנגורו כי ההודאה היא שקרית, שכן היא אינה תואמת את יתר הראיות בתיק.

לורך התייחסה גם להתנהגותו של פיירובסקין לאחר התאונה ולהתרשמותה ממנו במהלך המשפט. "התנהגות הנאשם לאחר התאונה אינה מתיישבת דווקא עם אשמה". לדבריה, "גם בחקירותיו התנהג הנאשם כמי שמבקש לספק את מירב הנתונים כדי להוכיח חפותו", ו"ההתרשמות מהנאשם, לאחר צפייה באמרותיו הרבות ושמיעת עדותו בבית-המשפט לאורך ישיבות ארוכות, הינה כי מדובר באדם נבון מאוד, קשוב לכל הסובב אותו, בעל זיכרון יוצא דופן, אשר הרבה לתקן את החוקרים ולהזכיר להם פרטים שמסרו בהזדמנויות קודמות מבלי שאף הם זכרו אותם".

בנוסף, הדגישה לורך כי במשפט פלילי אין צורך בקביעה כי גרסתו של הנאשם היא הנכונה, והיא הבהירה כי אין היא קובעת "באופן פוזיטיבי" כי הוא איננו הדורס. "די בכך שמשקלה ומהימנותה של ההודאה על פיה מבקשת התביעה להרשיע את הנאשם - מוגבלים מאוד, ומעוררים ספק סביר בדבר אשמת הנאשם". לסיכום, הוסיפה לורך כי "לאחר בחינת הראיות, ההסברים והפרשנויות שניתנו מצד ההגנה, קול מצפוני מחייב לזכות את הנאשם".

המקרה התרחש באוגוסט 2012, כאשר קבוצת רצים, ובהם רצים מנבחרת ישראל, קיימו אימון שגרתי בשדות של קיבוץ גבעת ברנר. הקבוצה, שאותה מאמן וודג' זבדיה - שהיה אלוף ישראל לריצות ארוכות וייצג את המדינה באליפות עולם ואליפות אירופה, כללה מספר רצים, ובהם טיגיסט ביטאו, אז בת 15, שנחשבה להבטחה הגדולה של נבחרת ישראל באתלטיקה קלה. 

לאחר חצי שעה ריצה הבחינו הרצים ברוכב טרקטורון שנוסע בפראות לעברם. כמה מחברי הקבוצה ניסו להזהיר אותו וצעקו לעברו שייסע קצת יותר בזהירות. חלקם סימנו לו שיש כמה רצים בשביל ושייזהר בהמשך הנסיעה שלו. רוכב הטרקטורון המשיך בנסיעה ועבר את הקבוצה. אחרי כמה שניות שמעו הרצים שוב את הטרקטורון מגיע לעברם ושהסתובבו הבחינו שהוא דוהר לעבר חברי הקבוצה במטרה לפגוע ברצים. כתוצאה מהדריסה נפצעה ביטאו באורח קשה ומתעמלת נוספת, רדיט בלטה, בת 15 נפגעה בינוני. הרוכב עצמו נמלט מן המקום.

כעבור כמה ימים עצרה משטרת מרחב השפלה את פיירובוסקין, לאחר שהתגלו כמה ראיות, ובהן סרטים ממצלמות אבטחה, שבהם נראה טרקטורון זהה לשלו בזמן הבריחה בכמה כבישים וצמתים באזור צומת ביל"ו ורחובות. מיד לאחר מעצרו הכחיש החשוד את המיוחס לו ובמשך ימים רבים טען בפני החוקרים כי הוא אכן נהג בטרקטורון בקרבת מקום התאונה, אך לא ראה את קבוצת הרצות ולא פגע בשתי הבנות. בית המשפט האריך פעמיים את מעצרו של החשוד, בטענה כי על פי חומר הראיות שיש בידי השוטרים, אכן קיים חשד סביר שהחשוד הוא הדורס. 

בהמשך נשבר פיירובוסקין בחדר החקירות והודה בדריסה. הוא טען כי לא רצה לפגוע ברצות, אלא רק להעיף עליהם חול "כי הן דיברו לא יפה", לדבריו. הוא סיפר לחוקרים כי בזמן שרכב בטרקטורון צעקו אליו מקבוצת הרצים שייסע לאט, ולדבריו גם קיללו אותו. פיירובוסקין טען שהוא נפגע מהדברים והחליט לנסות ולהפחיד אותם באמצעות הטרקטורון. הוא  חזר על עקבותיו ודהר לעבר הרצים כאשר הוא מתכנן להעיף עליהם חול. לטענתו ברגע האחרון הטרקטורון החליק ופגע ברצות. פיירובוסקין שמיד לאחר הפגיעה הבחין בבנות שוכבות על האדמה, פצועות וזועקות לעזרה, ברח. בחקירתו טען שנבהל מהפגיעה ונמלט מהשטח.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ