העליון הפחית חמש שנים מעונשו של האנס מגן העיר

אחמד בני ג'אבר ייכלא ל־25 שנים במקום 30. השופט דנציגר הדגיש את אכזריות מעשיו אך ציין כי יש להפחית בעונשו משום שהודה בהם

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

הפחית היום (רביעי) חמש שנים מעונשו של אחמד בני ג'אבר, שהורשע בביצוע שורת מעשי אונס בזוג קטינים בתא שירותים בחניון גן העיר בתל אביב במאי 2012. הוא הורשע לאחר שהודה במעשים, בתל אביב עונש של 30 שנות מאסר, שנחשב לעונש מחמיר ויוצא דופן, לצד פיצוי בסך 258 אלף שקלים לכל אחד מהמתלוננים. שופטי בית המשפט העליון, יורם דנציגר, עוזי פוגלמן ודפנה ברק־ארז הפחיתו את העונש ל–25 שנות מאסר בפועל.

ג'אבר ערער לבית המשפט העליון על שנגזרה עליו וטען כי זהו עונש חריג שמעולם לא נפסק בארץ במקרה של מעשה אונס אחד, להבדיל ממקרים של נאשמים שביצעו שורה של מעשי אונס ומעשי סדום בקורבנות שונים לאורך זמן. המחלוקת היתה האם מדובר באירוע אחד או בכמה מקרים.

סנגורו של ג'אבר מטעם הסנגוריה הציבורית, אבי כהן, טען כי מדובר במקרה אחד וכי החוק לא מקנה לבית המשפט סמכות להטיל עליו עונש שעולה על העונש המרבי הקבוע בצדה של עבירת האינוס ועומד על 20 שנות מאסר בפועל. השופטים דחו טענה זו וקבעו כי ניתן להטיל עליו במקרה זה עונש שעולה על העונש המרבי, שכן אמנם מדובר באירוע אחד, אך יש בו שני קורבנות עבירה ושלושה מעשים נפרדים — עבירות שבוצעו במתלוננת, עבירות שבוצעו במתלונן ועבירות שביצע ג'אבר באמצעות המתלונן תוך איומים עליו. כן צוינו ריבוי עבירות מין רבות שביצע ג'אבר והאכזריות שלוותה למעשים.

אחמד בני ג'אבר בבית המשפט ב-2012צילום: הדר כהן

כפי שהדגישו שופטי המחוזי, נורית אחיטוב, מרים דיסקין ורענן בן־יוסף, ההרכב שגזר אתמול , גם השופט דנציגר ציין כי "לא נמצאה בפסיקה דוגמא זהה ל'תמהיל' העובדתי האכזרי והאלים שנפרש לנגד עינינו במקרה דנן".

עם זאת, ציין השופט דנציגר כי יש להפחית את העונש שנגזר, בין היתר בהתחשבות בכך שהודה במעשים. לדבריו, אם לא היה מודה, היה גוזר עליו עונש של 27 שנות מאסר. "אין להסיק מכך שהגעתי לתוצאה עונשית נמוכה מזו שאליה הגיע בית המשפט המחוזי כי אני מקל, ולו במקצת, בחומרת המעשים שבוצעו במתלוננים או באופיו האכזרי והחריג של האירוע כולו. אחזור ואדגיש שוב כי קביעותיו של בית המשפט המחוזי בעניין זה פורטו לעיל והן מקובלות עלי אחת לאחת", כתב דנציגר. "עם זאת, סבורני כי בבואו 'לתרגם' את אופיו האכזרי והחריג של האירוע כולו לעונש הקונקרטי שנגזר על המערער החמיר בית המשפט המחוזי יתר על המידה, בשים לב לעונשים שנגזרים בגין עבירות מין קשות בפסיקת בית משפט זה ובפסיקת בתי המשפט המחוזיים, ולכן מצאתי הצדקה להתערבותנו. כך או כך, גם לאחר ההפחתה האמורה לעיל אין ספק שמדובר בעונש חמור ביותר, שעונשים דומים לו בחומרתם הושתו בפסיקת בית משפט זה בעבר בתיקי עבירות מין שבהם דובר על נפגעי עבירה רבים, והוא משקף לטעמי את חומרתם יוצאת הדופן של המעשים שביצע המערער במתלוננים במקרה דנן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ