יהודה גליק בשבוע שעבר: "השינוי בהר הבית יקרה ברגע שתהיה פגיעה בנפש"

פעיל הימין שנורה בירושלים הוא ממובילי המאבק לשינוי הסטטוס קוו כך שיהודים יתפללו בהר: "האלימות מסלימה כל יום והמשטרה חסרת אונים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

יהודה גליק, פעיל הימין שנורה אמש (רביעי) ונפצע קשה ליד מרכז מורשת בגין בירושלים, הוא החזות המוכרת ביותר של פעילי הר הבית ובית המקדש. הוא משמש כדובר ארגן הגג של כל ארגוני בית המקדש, הקים את ארגון הליבה, ששם לעצמו מטרה לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית כך שיתאפשר ליהודים להתפלל בהר הבית.

גליק עוסק בהר הבית ובבית המקדש מסביב לשעון. בכל יום בו הותר ליהודים לעלות הוא עולה, בדרך כלל מדריך קבוצות בסיור בבית המקדש. כשהמשטרה סירבה לאפשר לו לעלות להר הבית הוא פתח פעמיים בשביתות רעב ממושכות ברחבת הכותל עד שבוטל האיסור.

גליק מוביל את המאבק תחת הכותרת של חופש פולחן ליהודים. הוא עמד בראש המבקרים את המשטרה ומדיניות הממשלה בהר הבית. בשנים האחרונות הוא זכה לאוזן קשבת בקרב פוליטיקאים רבים מהימין ובראשם ח"כ מירי רגב, שארגנה לא פחות מ-15 דיונים בוועדת הפנים של הכנסת, שהיא עומדת בראשה, בנושא הר הבית בשנה האחרונה בלבד. הוא גם מקורב לח"כ משה פייגלין ולקבוצת מנהיגות יהודית בליכוד, בה היה חבר.

יהודה גליק בעיר העתיקה בירושלים ב-2011צילום: אמיל סלמן

למרות הישגים רבים של תנועת עולי הר הבית, שהוא נמנה עם ראשיה, גליק נותר פסימי למדי לגבי הסיכוי להביא את השינוי. הוא ספר בקפדנות והתגאה בעלייה במספר העולים להר ובכך שיותר ויותר רבנים מתירים את האיסור ההלכתי לעלות להר הבית. אולם, הוא מפוקח מאוד לגבי עמדת הממשלה וראש הממשלה בנוגע להר הבית ולסיכוי שנתניהו יסכים לשינוי ולו מזערי בסטטוס קוו. בשיחה עם "הארץ" לפני כשבוע אמר גליק: "האלימות מסלימה כל יום והמשטרה פשוט חסרת אונים. ביבי קושר להם את הידיים והירדנים קושרים להם הידיים .בשטח האלימות גוברת והביצוע המשטרתי מתחת לכל ביקורת".

גליק חזה שהשינוי בהר הבית יבוא בסופו של דבר כתוצאה ממעשה אלימות. "מתי יקרה השינוי? ברגע שהערבים יגרמו לפגיעה בנפש בהר הבית אז יתעורר ראש הממשלה וזה יהיה מאוחר מידי. האימפוטנטיות המשטרתית מובילה לאלימות", אמר גליק ל"הארץ" לפני שבוע.

גליק נוהג לומר שהוא חושש שמה שקרה במערת המכפלה – שהשינוי בהסדרי התפילה שם הגיע בעקבות טבח ברוך גולדשטיין יקרה גם בהר הבית. "הסטטוס קוו לא יציב הוא הופך להיות יותר גרוע. אבל זה שההנהגה הפלסטינית והירדנית צריכה כל הזמן להגיד שהסטטס קוו לא ישתנה זה אומר שהדברים לא עוברים לידם, שהם מרגישים שמשהו קורה".

"חד משמעית המשטרה כל הזמן נכנעה לערבים", אמר לפני כשבוע. "המשטרה נעמדת בחוץ ולא נכנסת למסגד, לא עוצרת את האנשים שבתוך המסגד, היא נכנעת לתכתיבים המוסלמים. ברור לי שהמשטרה מקבלת תכתיבים מביבי ומעבדאללה, זה ברור לי לחלוטין. אבל חייבים להרחיק מההר כל גורם אלים".

בשנים האחרונות מוביל גליק את השיח סביב הר הבית ובית המקדש לכיוון זכויות האדם וחופש פולחן במקום לשיח אלים שאפיין את התנועה בראשית דרכה, על סילוק המסגדים ותפיסה כוחנית של בית המקדש. בכך הצליח לעיתים לבלבל את יריביו משמאל. גליק הוא בעל כישרון לדרמה וגם יריביו מודים שהוא אדם חביב באופן יוצא דופן ואיש שיחה מרתק.

סרטון מפורסם באינטרנט מתעד אותו מתפלל בערבית יחד עם מתפללים מוסלמים בהר הבית ובערב בו נורה הוא הזמין במפתיע את תחקירן עמותת השמאל "עיר עמים", לעלות ולדבר בכנס של פעילי הר הבית ובית המקדש. 

גליק וח"כ רגב שעות לפני הירי ליד מרכז מורשת בגין, אמשצילום: אמיל סלמן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ