הממשלה אישרה: 10 שנות מאסר למיידי אבנים על מכוניות מבלי להוכיח כוונה לפגוע

על רקע המתיחות בירושלים, אישרו השרים חוק המחמיר את הענישה נגד מיידי האבנים. נתניהו: "נחוקק חקיקה תקיפה כדי להחזיר את השקט לעיר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה אישרה היום (ראשון) את התיקון לחוק העונשין שיחמיר את הענישה נגד מיידי אבנים לעבר כלי רכב, כך שניתן יהיה להרשיעם ולהענישם גם מבלי שהמדינה תצטרך להוכיח שהתכוונו לפגוע במכונית או בנוסעיה. בנוסף, החוק יקל על הרשעתם של מיידי אבנים כלפי ניידות משטרה. התיקון לחוק טעון אישור של ועדת השרים לחקיקה והכנסת.

הנוסח החדש הוא פרי עבודתה של ועדה בראשות מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, שבחנה את ההתמודדות עם המצב הביטחוני במזרח ירושלים. ״ישראל פועלת בתקיפות נגד מחבלים, נגד זורקי בקבוקי תבערה וזיקוקים. אנחנו גם נחוקק בעניין הזה חקיקה תקיפה, וכל זה כדי להחזיר את השקט והביטחון לירושלים״, אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבוקר. בדיוני הוועדה התברר שהחוק הנוכחי כובל את המשטרה ובתי המשפט ומקשה על ההרתעה, גם באזורים אחרים במדינה, שכן המדינה נדרשת להוכיח כוונה מודעת לפגיעה או להסתמך על חוקים אחרים על מנת להרשיע את מיידי האבנים. 

על פי החוק החדש, שנחשף לפני כארבעה חודשים ב"הארץ", עבירת יידוי האבנים תחולק כעת לשני מדרגים: מדרג הבסיס, שהעונש בצדו הוא עשר שנות מאסר, יאסור על יידוי אבן או חפץ אחר אל כלי תחבורה בנסיעה, באופן העשוי לסכן את בטיחותו של הנוסע בכלי התחבורה או את מי שבקרבתו. המדרג המחמיר, שהעונש בצדו יהיה עשרים שנות מאסר, יכלול על פי המוצע גם יסוד של כוונה, כך שיאסור על יידוי אבן או חפץ אחר אל כלי תחבורה בנסיעה, בכוונה לגרום לנוסע חבלה חמורה.

פלסטיני מיידה אבנים במזרח ירושלים, בשבוע שעבר
פלסטיני מיידה אבנים במזרח ירושלים, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

כמו כן, החוק החדש קובע עבירה נוספת שתאסור על יידוי אבן או חפץ אחר לעבר שוטר או לעבר כלי רכב משטרתי, וזאת בכוונה להפריע לשוטר כשהוא ממלא את תפקידו כחוק או להכשילו בכך. העונש למיידה אבנים לעבר ניידת יהיה חמש שנות מאסר.

לבני התייחסה בשבוע שעבר בראיון לגל"צ למתיחות בירושלים, ואמרה כי אין לגלות סובלנות כלפי אירועים אלימים ומנגד יש להימנע מהחלטות העשויות לחולל פרובוקציה. "אני מגישה הצעת חוק חדשה שתחמיר מאוד עם זורקי אבנים, כי יש בעיה מאוד קשה אתם והם גורמים לסכנת חיים", היא הוסיפה, "הפרקליטות כולה, בישיבה השבוע, מחמירה מאוד בדרישות שלה. מבקשת מעצר עד תום ההליכים, יד קשה, הגשת כתבי אישום. אני מקווה שבתי המשפט יבינו שמה שקורה פה יכול להשפיע על כל האזור".

עד היום, הרשעתם של מיידי האבנים היתה מתאפשרת, בין היתר, באמצעות הסתמכות על עבירות אחרות לפי ספר החוקים, בהן עבירות של תקיפת שוטר, חבלה במזיד בכלי רכב או ניסיון לעבור אחת מעבירות אלה. אם אין בעבירות אלה כדי לתת ביטוי הולם לחומרת התופעה של יידוי האבנים ומאפייני הסיכון המיוחדים שהיא יוצרת. 

החוק כיום כובל את המשטרה ובתי המשפט ומקשה על ההרתעה גם באזורים אחרים במדינה, בהם יידו אבנים לעבר מכוניות נוסעות. בנוסף, החוק קבע רף של 20 שנות מאסר למיידה אבנים כלפי כלי רכב נוסע ובתנאי שהמדינה הצליחה להוכיח שהוא פעל מתוך כוונה מודעת לפגיעה ברכב. אלא שלא פעם, כשיידוי האבנים בוצע מתוך התקהלות של מפגינים, התקשו בתי המשפט לקבוע האם למיידה האבן היתה כוונה מודעת לפגוע במכונית בה פגע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ