זקן בעדות דרמטית: "אולמרט ידע הכל, ראה הכל; הכסף שימש לסיגרים, חליפות ודמי כיס לעליזה"

לאחר שרה"מ לשעבר זוכה בתיק טלנסקי בשל ספק סביר שהכספים שקיבל שימשו לצרכיו הפוליטיים, סתרה זקן את הטענות בעדות ראשונה נגדו, והוסיפה: הוא העביר לי כספים כדי שלא אעיד על טלנסקי וראשונטורס

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שולה זקן מעידה מאז הבוקר (שני) בבית המשפט המחוזי בירושלים בתיק טלנסקי שנפתח מחדש - בו נאשמה עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט - כעדת מדינה נגד מי שהיתה יד ימינו. כזכור, אולמרט זוכה מתיק זה, והוא נפתח מחדש בעקבות הקלטות שהעבירה זקן במסגרת הסדר טיעון מול הפרקליטות והסכמתה להעיד. זקן נימקה בתחילת הדיון את החלטתה להקליט את שיחותיה עם ראש הממשלה לשעבר. "הקלטתי כי רציתי להשמיע להם שיראו שאנחנו יחד. בסוף הקלטתי כי לא האמנתי לו והמשפחה לא האמינה", אמרה זקן, והוסיפה כי "באיזשהו שלב, בגלל שינוי הגרסאות והייתי כבר מבולבלת, רציתי להקליט כדי לדעת בדיוק מה הוא מבקש ממני".

ראשת הלשכה לשעבר סיפרה בעדותה כי אולמרט מימן לה את עורך הדין "כדי שאוכל להגן עליו". לדבריה, אולמרט העביר לה כסף דרך נהגו כדי שלא תעיד בתיקים טלנסקי וראשונטורס. "הכספים האלה נועדו להגנה, כדי שאני אעשה מה שהוא רוצה, כדי שאני לא אעלה להעיד. כי בלי העדות שלי אין לכם את היומנים". היא מוסיפה: "משום שהוא רצה להרגיע אותי. אני שתקתי בחקירות". במהלך הדיון מושמעות ההקלטות, שאפשר בית המשפט העליון להגיש כראיות חדשות בתיק, והותרו לפרסום עם עדותה של זקן.

זקן מתייחסת לגרסה שנתנה בתיק הולילנד. "לא שיתפתי פעולה בחקירה בתיקים שלא קשורים אליי, בהולילנד שיתפתי פעולה ועליתי להעיד והודיתי בכל מה שעשיתי ביום הראשון שעצרו אותי", היא אמרה. השופט צבן שאל את זקן מה הקשר לטלנסקי, והיא אמרה כי "הייתי אמורה להעיד, אז הוא (אולמרט, ר"ח) הסביר לי איך אני נפלתי (כמו בהולילנד)". בהקלטה ממאי 2011, אמרה זקן לאולמרט כי קשה לה לשקר. לדבריה, כשאולמרט אמר לה באותה שיחה "לא קל לי", הוא התכוון כי קשה לו לשלם לעורכי הדין שלו 3 מיליון דולר וגם לעורכי הדין שלה. היא הוסיפה כי אינה יודעת מי נתן לו את הכסף.

זקן, אולמרט והקופה הקטנה. איור: עמוס בידרמן

בעדותה, היא מזכירה את הרישומים ביומן, בו ציינה את הכסף שקיבלה מאורי מסר והעבירה לו. לדבריה, "על מנת לאיים עליי ולהפחיד אותי הוא שואל אם דיווחתי על זה למישהו, הוא יודע שהוא נתן לי את זה. למה אתה נותן לי להרגיש כאילו אני עבריינית?". היא מוסיפה כי הקופה אינה פוליטית.  "הקופה הזאת היתה קופה אישית סודית לצרכים האישיים שלו ושל בני המשפחה שלו". כזכור, אולמרט זוכה בפרשת טלנסקי כי השופטים קבעו שיש ספק סביר שהכספים מקופה הסודית שימשו אותו לצרכיו הפוליטיים ולא לצרכיו האישיים. זקן מודה בעדותה כי שיקרה. "אני שיקרתי ולכן הרשעתם אותי. הוא!! ביקש ממני להעביר כסף למסר מטלנסקי. הוא ביקש ממני על מנת שהוא יוכל לגנוב עודפים בשביל הנסיעות שלו". לדבריה, "יש גבול עם ה'לא ידע'. לא ידע יש פעם אחת בחשבוניות הפיקטיביות. הוא ידע הכל. אין דבר שהוא לא ראה, שהוא לא ידע".

לדברי זקן, אולמרט התקשר אליה כשפרשת הולילנד התפוצצה, כשהיא שהתה בלוס אנג'לס, ותדרך אותה מה לומר כשתיחקר לגבי הצ'קים מדכנר שנמצאו בחשבונה. בנוסף, זקן הודתה היום שלא העבירה את הכספים למסר, אלא לאולמרט, בשלושה תשלומים. לאחר מכן, הושמע בדיון חלק מההקלטה הנוגע ל-30 אלף דולר שנתן אולמרט לזקן מהקופה הסודית. "על מה אני הורשעתי, שהוא ביקש ממני על מנת שהוא יוכל לגנוב את הארגונים? אני לקחתי לעצמי משהו, אני נסעתי?", אמרה זקן והוסיפה: "הקופה הזאת היתה פעילה כל הזמן, כי נתתי לו כסף לנסיעות לחוץ לארץ. כל הזמן הוא שאל מה נשאר, מה יש שם ולפעמים היינו צריכים לחכות שהצ'קים יגיעו". זקן הסבירה כי תיעדה העברות הכספים ביומן משום שחששה שאולמרט ישאל אותה: "היה סכום כסף, איפה נעלם כסף". היא הוסיפה: "אני ואורי מסר היינו אמורים לקחת את זה לקבר".

"אני קיבלתי כסף רק מאהוד, לא מטלנסקי. היו צ'קים שאהוד נתן לטלנסקי שהיה פורט אותם בחו"ל ומביא לאהוד מזומן", אמרה זקן והוסיפה כי "אהוד היה נותן לי את הכסף וביקש להעביר למסר. הוא היה אומר שזה כסף מטלנסקי. וכך זה נרשם ביומן". זקן מוסיפה כי "הכסף שימש לקנות סיגרים ובדים לחליפות, עטים, דמי כיס לעליזה כשהיא נסעה לחו"ל. פעמיים הוא הביא לי 2,000 דולר לבזבוזים לחו"ל".

זקן סיפרה כי נפגשה עם אולמרט לאחר שעורכי הדין שלה עדכנו אותה כי ישנה אפשרות להסדר טיעון, וכי הוא ניסה להניא אותה. "הוא אמר לי שאני עושה טעות, שהוא רוצה להיות ראש ממשלה ושהוא לא יהיה ראש ממשלה, אם אני אחתום", היא העידה. "הוא הסביר לי שהסדר הטיעון יהיה טעות. אולמרט שלח אותי לעורך דין שישכנע אותי לא לחתום".

בדיון מוצגים הרישומים של זקן ביומנים על העברות הכספים. היומנים הוגשו לבית המשפט בסיבוב הקודם של התיק, אבל לא היו קבילים כראיה בגלל שזקן לא העידה, מה שהכרחי לקבילותם. "כל הכספים שרשומים קשורים לקופה הסודית שנמצאת אצל אורי מסר. לא רשמתי מעבר לזה שום דבר אחר כי כל שאר הדברים ששילמתי היו בצ'קים של אהוד", אמרה זקן והוסיפה כי אולמרט היה סופר את הכסף שקיבל מטלנסקי. מהרישומים עולה כי בקופה היו 355 אלף דולר ב-2004. זקן מציינת, בהתאם לרישומים ביומן, כי נהגה לשלם באופן חודשי את שכר הדירה של אולמרט שעמד על 2,250 דולר.

מצוות ההגנה של אולמרט נמסר כי "זקן רקחה את עדותה כדי למלט עצמה מהעונש הכבד שהיה צפוי לה על מעשיה. במקום לקבל חמש שנות מאסר על השוחד בו הודתה, היא קיבלה עונש קל ומופחת של מספר חודשים בלבד. ולכן בעדותה היום, כחלק מהעסקה עם הפרקליטות, מספרת זקן את סיפורי המעשיות, שלהם היא יודעת מצפה הפרקליטות בתמורה. כבר ראינו לא פעם, איך עדות שנמסרת בחקירה ראשית מתהפכת לגמרי בחקירה הנגדית ולכן אנחנו ממליצים לחכות בסבלנות". 

שולה זקן בבית המשפט המחוזי בירושלים, הבוקרצילום: גיל יוחנן
אולמרט בביהמ"ש המחוזי בירושלים, הבוקרצילום: גיל יוחנן

עוד נמסר בתגובה כי "באופן מניפולטיבי, שולה זקן יוזמת ומקליטה במשך שנים את הפגישות שלה עם מר אולמרט, בניסיון להפילו בפח, להניח מילים בפיו, ולמשוך אותו בלשון. לא מדובר בשיחות תמימות אלא במניפולציות מוקלטות שגב' זקן מוסרת כעת באופן סלקטיבי. כחלק מהמניפולציה, שולה זקן היא זאת שמעלה במכוון בכל שיחה מיוזמתה את מצבה הכלכלי הקשה כביכול. שוב ושוב, היא מספרת לאולמרט על המצוקה הכלכלית הקשה שהיא ומשפחתה חווים, ומפעילה עליו לחץ שיסייע לה ולמשפחתה לנוכח האפשרות הסבירה שהיא הולכת לכלא בשל מעשיה. ואכן, אולמרט, כחבר אמיתי, שלא היה מודע למניפולציות ששולה מפעילה עליו, לא מפנה לה עורף ואף מבקש ממכריו שיסייעו לה. עתה עושה גב' זקן שימוש מחפיר בעזרה שקיבלה מאולמרט ויחד עם הפרקליטות מנסה לעשות בכך שימוש כנגדו".

עדותה של זקן תתפרש על פני כמה ימים: היום היא נחקרת על ידי התובע בתיק, עו"ד אורי קורב, וביום חמישי ובשבוע הבא תיחקר על ידי סנגורו החדש של אולמרט, עו"ד איל רוזובסקי. לבקשתה, זקן מופיעה בבית המשפט בבגדים אזרחיים ולא במדי שב"ס. בשבועות האחרונים נפגשה זקן כמה פעמים עם נציגי הפרקליטות לצורך הכנתה לעדות, הן בכלא והן במשרדי הפרקליטות. 

חקירתה של זקן מוגבלת לתוכנם של יומניה ושל שתי הקלטות. אחת ההקלטות מתעדת שיחה בין זקן ואולמרט ממאי 2011, זמן קצר לפני שהאחרון העיד בבית המשפט המחוזי בירושלים. ההקלטה השנייה מתעדת שיחה מסוף אוקטובר 2012, שלושה חודשים לאחר ההכרעה בבית המשפט המחוזי. לטענת הפרקליטות, ההקלטות מוכיחות שאולמרט הניא את זקן מלהעיד במשפט, דן אתה בהשלכות הצפויות אם תחליט לעשות זאת והבטיח לדאוג למימון הגנתה ומחייתה באמצעות מקורביו האמידים. זקן סיפרה בדיון בהסדר הטיעון עמה בתיק הולילנד כי אולמרט אמר לה ש"אם תעלה להעיד, אורי קורב ירצח אותי".

יומניה של זקן הוגשו לבית המשפט המחוזי עוד בגלגולו הקודם של התיק, אך לא שימשו נגד אולמרט כיוון שזקן סירבה לעלות על דוכן העדים. כעת הם צפויים לשמש את התביעה בניסיון להוכיח שקיבל מטלנסקי מאות אלפי דולרים באופן שיטתי. בית המשפט התייחס לשני אירועים מרכזיים של העברת כספים מטלנסקי לאולמרט, שאותם הגדיר כטובות הנאה. אחד הוא העברה של 15 אלף דולר במזומן ב- 2005 והשני הוא מימון שהייה במלון בוושינגטון בשווי 4,717 דולר. אולמרט טען כי התכוון לשלם על השהות במלון מכספו, אך לבסוף טלנסקי שילם. לדבריו, התשלום לא נעשה בזיקה לתפקידו אלא בזיקה לחברות של 15 שנה.

מחלוקת נוספת נוגעת לחומר החקירה שעל המדינה להעביר להגנה. אתמול קיבל שופט בית המשפט העליון יצחק עמית את הערר שהגישה פרקליטות המדינה, והורה לסנגורי אולמרט להשיב לפרקליטות בתוך 48 שעות תקליטור ובו 3,000 תכתובות דואר אלקטרוני מתיבתה הפרטית של זקן, שהועבר להגנה בשוגג. עד כה סירבו סנגוריו של אולמרט, רוזובסקי ואלי זהר, לבקשת הפרקליטות להשיב את התקליטור, בטענה שמדובר בחומר חקירה רלוונטי למשפט טלנסקי. מנגד, טענה הפרקליטות כי מדובר בפגיעה חמורה בפרטיותה של זקן וכי התכתובות, בין היתר בינה לבין עורך דינה עפר ברטל, אינן נוגעות לתיק טלנסקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ