זקן העידה בבית המשפט נגד אולמרט: "הוא ידע הכל"

בפתח העדות הדרמטית התירו השופטים לפרסם את הקלטות הסתר שבהן נשמע רה"מ לשעבר מנסה לשכנע את זקן לא להפליל אותו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

אחרי ש"חצתה את הרוביקון" לדבריה, מסרה אתמול שולה זקן עדות מפלילה נגד פטרונה לשעבר, אהוד אולמרט, במסגרת משפט טלנסקי שנפתח מחדש בבית המשפט המחוזי בירושלים. מעל דוכן העדים, כשהיא יושבת לנגד עיניו של אולמרט, סיפרה זקן: "כל כמה זמן הייתי מבקשת מאורי מסר לספור את הכסף. הוא היה מתעצבן אבל ככה ידענו כמה יש בקופה. הכסף שימש לקניית סיגרים ובדים לחליפות, עטים, דמי כיס לעליזה, כשהיא נסעה לחו"ל. פעמיים הוא הביא לי 2,000 דולר לבזבוזים בחו"ל".

במרכז עדותה של זקן שתי ההקלטות שסיפקה, ושהביאו לפתיחתו מחדש של המשפט. זקן הסבירה שהקליטה את השיחות כי היתה מבולבלת מרוב גרסאות שאולמרט שם בפיה וביקשה לזכור אותן. הקלטה אחת שנשמעה היתה של שיחה ביניהם מחודש מאי 2011 — שבועיים לפני מועד מתן עדותו בבית המשפט המחוזי בירושלים — שהוקלטה במלון בירושלים, לצלילי השיר Let it be של החיפושיות.

זקן סיפרה אתמול בבית המשפט כי בבוקר הפגישה הגיע הנהג של אולמרט ומסר לה מעטפה עם כסף. בהקלטה אומר אולמרט: "זה 25 אלף בשקלים והיה עוד 20 אלף דולר בדולרים. השבוע בעזרת השם אני צריך לקבל 125 שאני אעביר חלק במזומן, אני מקווה, לא השבוע הזה, שישי שבוע הבא. וזה, את תחליטי כמה שאת נותנת להוא (עורך דינה בתיק ראשונטורס מיכה פטמן, שאולמרט מימן את שכרו, ר"ח)".

מלבד השמעת ההקלטות והתרתן לפרסום, זקן סיפקה בעדותה את ההקשר: "הכספים נועדו למימון ההגנה המשפטית שלי, כדי שאני אעשה מה שהוא רוצה, כדי שאגן עליו, כדי שאני לא אעלה להעיד במשפט בפרשות טלנסקי וראשונטורס, כי בלי העדות שלי אין לכם (לשופטים) את היומנים".

זקן ביקשה לשמוע מה תהיה גרסתו, אך אולמרט דיבר אתה על כסף וניסה לשכנע אותה שלא להעיד. "כשהוא רצה לתת לי הרגשה טובה, הוא דיבר אתי על כסף", הסבירה. בהקלטה נשמע אולמרט אומר: "אני אומר לך אני מאוד פוחד שאת תעלי על דוכן העדים. לא בגללי, בגללך... הוא (התובע בתיק אורי קורב), הוא ירצח אותך ואת תפלילי את עצמך על דוכן העדים. זה מה שמטריד אותי... את לא עולה על דוכן העדים, הוא יכול לקפוץ ולעשות ריקודים באוויר, הוא לא יכול להרשיע אותך, את זה הוא לא יכול להציג את היומנים האלה". בסיבוב הקודם של התיק זקן סירבה לעלות להעיד, ואף שיומניה הוגשו לבית המשפט, הם לא אושרו כראיה קבילה במשפט.

בהמשך אותה שיחה דנים השניים בהשלמת השכר שהבטיח אולמרט לזקן (30 אלף דולר), כדי שתעבור עמו למשרד התמ"ת ותעזוב את משרתה בעיריית ירושלים. לדבריה, היא קיבלה את הסכום השנתי במזומן, בדולרים, מהקופה הסודית אצל מסר. זקן תיעדה את קבלת הכספים ביומניה ובאחד מהרישומים נכתב: "לבקש מאורי מסר, שנה שעברה קיבלתי 30".

"אני לא יכולה להגיד שקיבלתי ממך כסף ואתה החלטת לתת לי כסף?", שואלת זקן בהקלטה. אולמרט בתגובה שואל אותה אם דיווחה על כך למישהו. "זה כסף, מזה זה, הכנסה, מנה, 30 אלף דולר מה זה? זה שוחד? מה זה? איזה כסף זה הרי אני אומר שזה תרומות פוליטית", משיב לה אולמרט. בהמשך נשמע אולמרט בהקלטה: "אני לא מבקש ממך שתודי בשום דבר, אני מבקש ממך שתעשי משהו שעשית כבר, אבל את צריכה להבין דבר אחד — ברגע שייצא ממך שאני נתתי לך הוראה... כסף מזומן, אני נתתי לך 30 אלף דולר, או ברגע שיצא שאני ידעתי ממך שדכנר נותן תרומה, פירושו של דבר שאני שותף לשוחד. נקודה. זה הכל. אם את קיבלת מדכנר ולא סיפרת לי, איזו עבירה עשית. אבל ברגע שאני ידעתי נגמר הסיפור. זה כל מה שהם רוצים, את צריכה להבין את זה. לכן אני אומר לך, הכי נכון לא לעלות על דוכן העדים".

סוגיית 30 אלף הדולרים שזקן קיבלה מאולמרט באמצעות הקופה הסודית עומדת במרכז משפט טלנסקי. בבסיס הזיכוי בהכרעת הדין מיולי 2012 קבע בית המשפט המחוזי כי קיימת אפשרות (ספק סביר) שכספי הקופה שמקורה בכספי טלנסקי, ושהוחזקה אצל אורי מסר, שימשו את אולמרט לצרכים פוליטיים ולא לצרכיו האישיים. בעדותה אתמול נשאלה זקן על ידי התובע אורי קורב, מה פשר המשפט שאמר אולמרט "אני מבקש ממך שתעשי משהו שעשית כבר".

שולה זקן בבית המשפט, אתמולצילום: גיל יוחנן

זקן הסבירה בעדותה: "הוא ביקש ממני לשקר. בפרשת ראשונטורס עליזה אולמרט נסעה על חשבון הליכוד. אולמרט ביקש ממני להגיד שזו טעות שלי ושהם נסעו מטעם ראשונטורס ושבטעות ביקשתי לחייב את הליכוד במקום לשלם על כרטיס הטיסה של עליזה. וכך עשיתי. בסוף אני הורשעתי".

זקן הנחושה תקפה את קו ההגנה החוזר של אולמרט במשפטים נגדו, ולפיו "לא ידע", והטיחה בשופטים את האבסורד שהכרעת השופטים בפרשת ראשונטורס, שבה הורשעה ואולמרט זוכה, אף שהוא זה שנסע מסביב לעולם. "יש גבול עם ה'לא ידע'", אמרה. "'לא ידע' יש פעם אחת בחשבוניות הפיקטיביות (הפרשה ממנה זוכה בסוף שנות ה–90). הוא ידע הכל. אין דבר שהוא לא ראה או לא ידע. הוא לא האיש שלא מעניין אותו. מעניין אותו מעל ומעבר. זה איש שיוצא מהחדר, שואל שאלות, מרים ניירות, אין דברים כאלה שהוא לא ידע. על מה אני הורשעתי, שהוא ביקש ממני על מנת שהוא יוכל לגנוב את הארגונים, אני לקחתי לעצמי משהו? אני נסעתי?".

במהלך השיחה השנייה, שהתקיימה בשלהי אוקטובר 2012, כשזקן מבקשת את אישורו של אולמרט לחתום על הסדר הטיעון בתיק הולילנד, ולפיו תרצה 11 חודשי מאסר בפועל, חוזרים השניים לסכומים שנתן אולמרט לזקן המתועדים ביומנים. "במחברות שלך, את כותבת קיבלתי, לקחתי, חמישים אלף דולר, מה היה שם... את הצעת את זה ואני הסכמתי לזה. אני לא מתווכח על זה. אני רק לא זוכר שאי פעם אמרתי לך לכתוב את זה במחשב שלך".

התובע קורב שאל את זקן למה הפריע לאולמרט שהיא תיעדה את הדברים ביומנה. זקן הסבירה: "כי זה דברים אסורים. זה היה סוד של שלושה אנשים והוא היה בטוח שכך זה ישאר, שאני ואורי ניקח את זה לקבר. הוא ידע שזה דבר לא בסדר... הקופה היתה פעילה כל הזמן, נתתי לו כסף לנסיעות לחוץ לארץ. כל הזמן הוא שאל כמה נשאר, מה יש שם". לפי רישומי זקן, בקופה הסודית היו 330 אלף דולר, שהשופטים התעלמו מהם בסיבוב הקודם. במרכז הכרעת הדין הם התייחסו לשתי העברות כספים מרכזיות מטלנסקי לאולמרט, שאותן הגדיר בית המשפט המחוזי טובות הנאה. האחת היא העברה של 15 אלף דולר במזומן ב–2005, והשנייה היא מימון שהייה במלון בוושינגטון בשווי 4,717 דולר.

ההקלטה השנייה, המתוארכת לשלושה חודשים אחרי שזקן הורשעה בפרשת ראשונטורס ואולמרט זוכה, מגלה כי השניים שוחחו כשהתפוצצה פרשת הולילנד, שבה אולמרט תדרך את זקן איזו גרסה למסור כשתישאל על הצ'קים משמואל דכנר (עד המדינה בתיק הולילנד) שנמצאו בחשבונה ובחשבון בני משפחתה. זקן סיפרה בחקירתה שפדתה את הצ'קים מדכנר, סכום של 60 אלף שקל, שאותם העבירה לאורי מסר, שמצדו הכחיש את הדברים. במסגרת הסדר הטיעון היא היתה אמורה להודות כי את אותם 60 אלף שקל שקיבלה מדכנר העבירה ל"אחר".

"אתה רצית שאגיד שהחזרתי את הכסף לדכנר. לא עמדתי בזה. לא יכולתי לשקר, כי זה לא, לא... היה האמת", נשמעת זקן אומרת לאולמרט בהקלטה. "אורי יכול לשקר במצח נחושה. אין לו שום בעיה לשקר, לי יש בעיה לשקר". בעדותה בבית המשפט אתמול סיפרה זקן כי 60 אלף השקלים לא עברו למסר, אלא לאולמרט, בשלושה תשלומים לדבריה.

זקן לא חתמה על הסדר הטיעון בתיק הולילנד בסופו של דבר. "הוא אמר לי שאני עושה טעות, שהוא רוצה להיות ראש הממשלה ושהוא לא יהיה ראש ממשלה אם אני אחתום", סיפרה בבית המשפט. בהמשך זקן התייעצה עם עורך דינו של אולמרט, נבות תל צור, ולא חתמה. רק כעבור שנה וחצי הגיעה החתימה, לאחר שורה של אירועים שבהם נעלבה מאולמרט וסנגוריו, שלטענתה לא גיבו אותה וכינו אותה שקרנית. בהקלטה נשמע אולמרט אומר לזקן כי אם הבעיה היא כסף, הוא יכול "לסדר עם אודי", כשהכוונה היא לאיש העסקים אודי אנג'ל, שאף העסיק אותה במסגרת ארגון וראייטי במשך כמה חודשים.

זקן הוסיפה שעורכי הדין של אולמרט שמעו ממנה בזמן אמת את האמת שאותה היא מציגה בבית המשפט. "כשהוא הבין שיש את היומנים, הוא מאוד כעס עלי. הוא נתן לי להרגיש שבגללי הוא כבר לא ראש ממשלה. אמרתי לו שהייתי חייבת לכתוב, שכבר לא יכולתי לזכור את הכספים שנכנסו ויצאו", אמרה.

בעת עדותה של זקן ישב אולמרט באולם בית המשפט בחיבוק ידיים. הוא הקשיב, היה דרוך לשמוע כל מלה, כשהוא מקפיד לגחך לנוכח מה שאוזניו שומעות, תוך שהוא שומר על זחיחות וביטחון עצמי בחפותו. סנגורו החדש של אולמרט, איל רוזובסקי, ביקש להתחיל עם חקירתו הנגדית כבר אתמול. הוא פתח עם שאלה אחת שביקשה לכרסם בגרסתה באגרסיביות: כשהצגת את עצמך במארס 2014 ורצית להיות עדת מדינה, שיקרת?". זקן מצדה התעניינה בעניין הסנגור החדש. "כשהלכתי למשטרה ב–5 במארס (אז לא סיפקה את ההקלטות - ר"ח) עוד לא הייתי בטוחה שאני רוצה לומר את מה שאני יודעת. עדיין לא חציתי את הרוביקון. אני לא סתם שאלתי מה השם שלך, כי עורכי הדין של אולמרט לפניך ידעו את האמת בזמן אמת. אני מבינה בדיוק למה אתה עומד מולי, למה החליפו אליך. לעורכי הדין הקודמים אין אומץ לדבר מולי ככה". החקירה הנגדית תימשך ביום חמישי ובשבוע הבא.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ