עמותת אלע"ד ערערה על ביטול ההסכם המעניק לה את ניהול הגן הצמוד לכותל

בארגון טוענים כי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה פועלים ממניעים "זרים ופסולים" בתיק, מבלי שהממשלה הסמיכה אותם לפעול בנושא

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

עמותת אלע"ד הגישה בשבוע שעבר ערעור לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד החלטת בית המשפט השלום לבטל את ההסכם המאפשר לה לנהל את הגן הארכיאולוגי הצמוד לכותל המערבי.

בערעור מציינת אלע"ד כי בעמדתה, בניגוד לעמדה הרשמית של המדינה, תומכים ראש העיר ירושלים ניר ברקת וכן שר השיכון, אורי אריאל. הודעת הערעור גם תוקפת בחריפות את הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה שפועלים, לטענת אלע"ד, ממניעים "זרים ופסולים" במקרה שכן הממשלה כלל לא דנה בנושא ולא הסמיכה את הפרקליטות לפעול בו. שר השיכון וראש העיר ירושלים לא מסרו את תגובתם לטענות העמותה. 

הגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון, הממוקם מדרום לרחבת הכותל המערבי וצמוד לחלקו הדרומי של הכותל, נשלט במשך עשרות שנים בידי החברה לפיתוח מזרח ירושלים, שהיא חברה ממשלתית. לאחר סכסוך משפטי ארוך הועבר המתחם לידי חברה ממשלתית אחרת, החברה לפיתוח הרובע היהודי. כחלק מקבלת האחריות על השטח חתמה החברה לפיתוח על הסכם ולפיו עמותת אלע"ד, שמנהלת את הגן הלאומי "עיר דוד" שסמוך למקום, ועוסקת ביישוב יהודים בסילוואן, תנהל גם את הגן הארכיאולוגי שליד הכותל.

צילום: אי-פי

עם פרסום קיומו של ההסכם ב"הארץ" בפברואר השנה, הוא הותקף בחריפות הן על ידי ארגוני שמאל, שמתנגדים לפעילות אלע"ד, והן על ידי ארגוני היהדות הפלורליסטית, שכן במתחם הזה אמורה לקום "העזרה השלישית", רחבת תפילה שמיועדת לנשות הכותל ולמתפללים שמבקשים לקיים טקסים ברוח רפורמית או קונסרבטיבית.

זמן קצר לאחר פרסום דבר ההסכם עתרה הפרקליטות לבית המשפט השלום בירושלים נגד ההסכם. בית המשפט אמנם דחה חלק ניכר מן הטענות, וציין כי לא הוכח שקיום ההסכם עלול להוות סכנה ביטחונית או לגרום לפגיעה ביחסי החוץ של המדינה. עם זאת קבע השופט כי ההסכם מגביל את הממשלה במילוי תפקידה, וקבע כי על הממשלה היה לאשר אותו. עוד קבע בית המשפט כי ההסכם עשוי לסכל את ההסדר של הקמת רחבת התפילה החדשה.

בערעור שהוגש לבית המשפט המחוזי, ציינו עורכי הדין זאב שרף ואבי סגל, כי הצלחתה של אלע"ד בניהול הגן הלאומי עיר דוד הסמוך, ויכולתה לגייס תרומות לפיתוח הגן הארכיאולוגי מעניקים לה יתרון בניהול הגן הסמוך לכותל - וכי ממילא היא מסכימה לפיצול הגן, כך שהחלק בו תוקם רחבת התפילה לא יהיה תחת ניהולה.

"שנתיים של משא ומתן, עם כוונות טובות מצד כל הצדדים, עלולות לרדת לטימיון בגלל ניסיונו של השר אריאל להפקיד את השליטה על אתר הפשרה בידי עמותה אורתודוקסית, כאילו לא די לנו בשליטת האורתודוקסיה בצד אחד של הכותל", אמר בתגובה עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית (הקונסרבטיבית). לדבריו, "לא מקרה הוא שהשר היחיד בממשלה שהצביע נגד חוק הגיור, שהוא שעודד כעת מאחורי הקלעים את החברה הממשלתית שתחת שליטתו להגיש את הערעור הזה לבית המשפט כנגד עמדת הממשלה. זו לא שטות, זו רשעות".     

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ